cip2006is revine. Al doilea avertisment.

Va e dor de rautate gratuita, replici de dragul de a fi bagat in seama si rea credinta? Mitocanii si alte deviatii de la un comportament civilizat, pe un forum public.

Postby SPF » Mon May 03, 2010 8:59 pm

Ar fi mult mai usor de citit posturile daca nu ati mai cita postul de deasupra.

Precum si o dovada de bun simt si respect, pentru ca mi-e greu sa cred ca exista oameni in anul 2010 care nu stiu ce fac butoanele dintr-un forum.
Last edited by SPF on Mon May 03, 2010 10:33 pm, edited 1 time in total.

SPF

Postby cip2006is » Mon May 03, 2010 9:24 pm

SPF wrote:Ar fi mult mai usor de citit posturile daca nu ati mai cita postul de deasupra.

Precum si o dovada de bun simt si respect, pentru ca mi-e greu sa cred ca exista oameni in anul 2010 care nu stiu ce fac butoanele dintr-un forumului.

pai pt ce mai sunt butoanele alea daca nu trebuie sa le folosim?
Te rog fa un tutorial cu tema cum se folosesc butonashele pt citat si promit ca nu ma uit pe el!

cip2006is
Active

Postby SPF » Mon May 03, 2010 9:54 pm

Ai vreun motiv specific pentru care esti obraznic?

SPF

Postby cip2006is » Mon May 03, 2010 9:56 pm

daca foloseai butonul "citeaza" acuma stiam si la cine te referi!

PS: Tu ai ridicat si din sprinceana cand ai intrebat?

cip2006is
Active

Postby realwahl » Mon May 03, 2010 10:26 pm

Cred ca ar fi mai bine sa incercam sa convietuim si sa ne intelegem unul pe altul, in loc sa ne scoatem ochii.

cip2006is wrote:pai pt ce mai sunt butoanele alea daca nu trebuie sa le folosim?

Butoanele sunt pentru a le folosi rational. Si forumul la fel. Evident, oricine poate scrie, poate raspunde... Insa in momentul in care depaseste 10 posturi pe zi, puse doar de dragul de a scrie, ti se pare o utilizare normala din partea unui om rational?

cip2006is wrote:Te rog fa un tutorial cu tema cum se folosesc butonashele pt citat si promit ca nu ma uit pe el!

Este evident decizia si raspunderea fiecaruia sa citeasca sau nu orice fel de regulament. Traim intr-o societate libera.
De asemenea, este decizia si raspunderea unui organizator de forum sa accepte sau nu participarea la discutii a utilizatorilor care nu respecta regulamentul.

SPF wrote:Ar fi mult mai usor de citit posturile daca nu ati mai cita postul de deasupra.

Precum si o dovada de bun simt si respect, pentru ca mi-e greu sa cred ca exista oameni in anul 2010 care nu stiu ce fac butoanele dintr-un forumului.

De multe ori, este necesar sa precizezi cui dai replica si la care parte din mesaj te referi. Deci, butonul de quote este necesar.
Sunt insa deacord cu tine ca e obositor sa citesti posturi cu 3 citari, una in alta. Obositor si inutil.
As propune ca citarile sa se faca "la obiect" (nu incluzad tot mesajul ci doar ceea ce e relevant) si citand doar o singura persoana o data (nu cu citari incluse una in alta).
Be the change you wish to see in the world. (Mahatma Ghandi)

realwahl
Site Admin

Postby realwahl » Mon May 03, 2010 10:32 pm

SPF wrote:Ai vreun motiv specific pentru care esti obraznic?

cip2006is wrote:daca foloseai butonul "citeaza" acuma stiam si la cine te referi!

Tinand cont de faptul ca tu ai fost singura persoana care a scris dupa ultimul mesaj al lui SPF, este evident ca se referea la tine. Era destul de usor sa iti dai seama.
Totusi, ai putea te rog sa raspunzi serios la intrebare? Nu as vrea sa consider replica ta "rautate gratuita", in cazul in care exista un motiv intemeiat.
Be the change you wish to see in the world. (Mahatma Ghandi)

realwahl
Site Admin

Postby cip2006is » Mon May 03, 2010 10:40 pm

realwahl wrote:
SPF wrote:Ai vreun motiv specific pentru care esti obraznic?

cip2006is wrote:daca foloseai butonul "citeaza" acuma stiam si la cine te referi!

Tinand cont de faptul ca tu ai fost singura persoana care a scris dupa ultimul mesaj al lui SPF, este evident ca se referea la tine. Era destul de usor sa iti dai seama.
Totusi, ai putea te rog sa raspunzi serios la intrebare? Nu as vrea sa consider replica ta "rautate gratuita", in cazul in care exista un motiv intemeiat.

nu am fost obraznic ci doar am subliniat utilitatea butonului "quote"! Chiar e util!
intimplarea a facut sa fiu pe forum in acelasi timp cu spf si sa raspund. putea fi altcineva!
Cine spune ca as fi obraznic eu sau tu sau spf? dupa ce criterii?
Obraznic - nu, sincer - da!

PS: mai util ar fi un tutorial cum sa dai mai multe quote-uri!
Last edited by cip2006is on Mon May 03, 2010 10:46 pm, edited 1 time in total.

cip2006is
Active

Postby SPF » Mon May 03, 2010 10:45 pm

cip2006is wrote:Te rog fa un tutorial cu tema cum se folosesc butonashele pt citat si promit ca nu ma uit pe el!

Uite un foarte bun motiv pentru a folosi butonul quote. Observa ca nu ti-am citat tot mesajul ci numai paragraful la care ma refeream cand te-am intrebat daca ai vreun motiv sa fii obraznic.

Asadar, butonul quote este foarte util pe un forum, la fel cum este si claxonul pe o masina. Cand insa incepi sa abuzezi de ele, ambele devin deranjante.
Last edited by SPF on Mon May 03, 2010 10:48 pm, edited 1 time in total.

SPF

Postby cip2006is » Mon May 03, 2010 10:47 pm

Itzi dai seama ca te contrazici singur, nu?! e util sau nu e util?
Last edited by cip2006is on Mon May 03, 2010 10:49 pm, edited 1 time in total.

cip2006is
Active

Postby SPF » Mon May 03, 2010 10:48 pm

Incep sa nu mai imi dau seama de ce port conversatii cu tine.

Nu am afirmat ca sa citezi este un lucru rau. In unele cazuri este absolut necesar pentru urmarirea facila a unei constructii literare. Eu spuneam doar ca unele specimene, cu precadere tu, folositi pentru aproape fiecare postare butonul quote in loc de butonul post reply.

In fine, observ o amiliorare. La ultimul post nu ai mai citat pe nimeni. E un progres.

Uite ce am spus pe pagina trecuta:

SPF

Next

Return to Rautate gratuita