Prima luna in Cipru

Informatii despre firma, despre conditiile si perpectivele pe care le ai de dezvoltare. Opinii ale celor care lucreaza aici, intrebari ale celor care se gandesc sau s-au hotarat deja sa vina.

Postby realwahl » Fri Apr 11, 2008 3:01 pm

Am corectat adresa pozelor, asa ca poti intra acum sa vezi pozele de... acum 2 ani. Insa nu s-au schimbat prea mult peisajele intre timp!

Referitor la chirii ... sunt mai multe threaduri pe forum in care sunt date relativ actuale.
Be the change you wish to see in the world. (Mahatma Ghandi)

realwahl
Site Admin

PRIMA LUNA IN CIPRU SI CUM POATE SA FIE ULTIMA LUNA IN CIPRU

Postby mail.fpc » Fri Apr 25, 2008 4:17 pm

Ma bucur sa citesc pe acest forum posturile unor oameni care au venit au vazut si au plecat (cred 8) ) mai ales ca unii au lucrat la AMDOCS dar pacat ca nu mai scriu.
Ideea ce urmeaza mi-a venit vorbind cu niste indieni care lucreaza tot la Amdocs spranumit si MAD... de ce oare nu prea stiu (dar tare as vrea sa aflu ca suna altfel decit in reclama nu 8) ) si anume sa presupunem ca sunt un tinar cibernetician de 22 ani din Bucuresti si am gagica (maseuza sic! 8) ) si am luat interviul cu Mad... deci am definitivat totul inclusiv contractul si mi-am facut bagajul si am ajuns in Cipru. Acuma vine urmatoarea idee ca ma atrage tare mult sa o pun in aplicare:
Dupa ce sunt acceptat si am luat toate testele repet si am biletul dus-intors (corectati-ma va rog daca gresesc) platit de ciprioi (pardon Mad... 8) ) ajung frumos la Larnaka si sunt preloat cu trocariciul ca pe sacul de cartof si ajung la misteriosul hotel (iar corectati-ma daca e gresit) care poate sa difere in functie de lot dar sunt cam acelea-si in Limassol unde am cazarea asigurata o perioada de timp parca 2-3 luni nu mai tiu minte (ca de aia ofera astia acomodations) si ma mai duc vesel pe la servici da ba ma dau lovit la glezna ba am febra mare ba am altceva de facut si in aceste conditii mai fac si un inprumut la banca (modic de vre-o 2000-3000e 8) ) ca acuma se roaga astia de tine si te bombardeaza cu ofertele lor intrebarea se pune ce ma impiedica sa vin in Romania si sa fac ceva pe Cipru ?(sa dau o mica teapa)
In felul asta vad insula cazan si ma distrez cit si unde si normal daca pot maninc numai fagii si purcurii si stau cum pot dar ma bronzez si cu asta basta cu Cipru.
Acestea fiind spuse nu-mi ramine decit sa ma pling ca nu m-a facut mama destept ca deveneam informatician si vedeam si eu Cipru pe de-a moca dar acuma asta e.
Vorbind serios ma bucur sa vad ca au fost oameni pe la AMDOCS (pardon MAD...) care au venit in Cipru doar pe perioada scurta sau doar pentru experienta si cam atit.
Ei nu s-au imbogatit si nu au avut de gind sa stringa bani si nu au luat galusca ciprioiilor de buna si au plecat mai departe realizind ca aicea se plafonau si pierdeau mai mult plus sanatate distrusa oportunitati pierdute si mai ales cine erau ei ca oameni niste soareci de biblioteca si atita (asta este doar parerea mea ca sa stiti 8) )
Cyprus in Europe ? or !

mail.fpc
Active

Re: PRIMA LUNA IN CIPRU SI CUM POATE SA FIE ULTIMA LUNA IN C

Postby realwahl » Sun Apr 27, 2008 3:51 pm

Salut,

Evident, ai auzit unele informatii despre Amdocs, insa nu chiar totul este asa cum descrii tu.
mail.fpc wrote:ajung frumos la Larnaka si sunt preloat cu trocariciul ca pe sacul de cartofi si ajung la misteriosul hotel

Autocarul este unul ok, are AC si esti tratat ok. Te asteapta in aeroport si te duce la hotel, nu trebuie sa te "descurci tu sa ajungi la un ap. de 2 bani inchiriat de pe net in urma vizionarii unor poze false". Hai sa fim putin seriosi si sa nu mai aruncam cu nori in TOT ce fac ceilalti. Ca se putea si mai bine, sunt complet deacord. Insa de la "mai bine" pana la "trocarici", e un drum foarte lung.

mail.fpc wrote:cazarea asigurata o perioada de timp parca 2-3 luni nu mai tiu minte

1 luna.

mail.fpc wrote:intrebarea se pune ce ma impiedica sa vin in Romania si sa fac ceva pe Cipru ?(sa dau o mica teapa)
In felul asta vad insula cazan si ma distrez cit si unde si normal daca pot maninc numai fagii si purcurii si stau cum pot dar ma bronzez si cu asta basta cu Cipru.

Nu cumva chiar tu te plangeai intr-un alt post de romanii si romanismele din Cipru? Deci... daca ai face asta, nici tu nu esti foarte departe, nu?

Raspunzand la intrebare... exista interpol, UE, extradare. Si, stai tu linistit, ca un evreu va cheltui 20k$ pentru a recupera de la tine o datorie de 10k$ . Doar pentru a evita generalizarea fenomenului. Au fost unii care au incercat asta si au fugit in state. Se pare ca au stat ascunsi cateva luni (low profile). Apoi, au incercat sa se angajeze. A doua zi... Amdocs era deja pe urma lor. Te mai tenteaza?

realwahl
Site Admin

IAR DESPRE ULTIMA LUNA IN CIPRU LA AMDOCS

Postby mail.fpc » Tue May 06, 2008 12:31 pm

Sigur ca neintelegeri sunt peste tot dar idea e ca odata ajuns in cazan Madocs i-ti da o suma de bani care i-ti ajunge pina la primul salariu parca deci in aceasta perioada nu te pot concedia sa zicem. Asadar prima luna a trecut. Cum foarte multi romanasi de la oras au venit cu familiile sa dea lovitura la Madocs cred ca ar fi mai bine sa-i lasam pe ei sa vorbeasca despre conditiile minunate oferita de firma (lipsa netului,a informatiilor,etc :D ) iar noi am mai trebuii sa ne abtinem de la comentarii rautacioase ca oricum am exagerat putin cam mult initial. Asadar a trecut usor si a doua luna. Si tot simtindute rau la stomac ca de ai venit de pe continent si aicea e alta mincare :) mai uit si de celebra fraza "cand am venit , mai ales dupa ce citisem pe forum ,aveam impresia ca toate apartamentele sunt mari si frumoase si luminoase , perfect utilate in care doar trebuia sa iti aduci lucrurile" si observi ca ai luat plasa dar vorba aia mai trece-o luna. Oricum parca tot cineva mai scria pe forum si noi nu am citit cu atentie ca "e bine sa ai la tine haine pentru o luna daca nu vrei sa speli de mana si sa iti strici hainele" dar mergem inainte ca de suntem romanasi si putem sa mergem si pe jos nu :) .Oricum mie sincer si fara sa mai formulez inca o data fraza asta mi se pare cretinism ca multi romanasi mai ales fara familie care vin la Amdocs isi iau masina mai mult sau mai putin scumpa ca daca nai ceva roti pe insula incepi sa inebunesti si asta este chiar adevarat stau cit au de stat aicea dupa care o vind la ciprioi pe nimica cind si daca vi pe maxim 3 ani ia frate autobuzul ca oricum nu te dau evreii afara daca intirzii si oricum intre Bucuresti si Limassol nu e mare diferenta cu locul de parcare asa ca canci parking mai ales atunci cind ai mare nevoie de el si se deduce ca nu ma refer la Omonia cit mai mult la SeaRoad. Asadar a trecut si a treia luna si incepe aventura. Ok ok admit ca poate am exagerat cu critica si nu mai stiu conditiile actuale de la Madocs ca asa cum stiu mai multi soricei de bibleoteca Amdocs sa si mutat intre timp de la mare tot la ... mare dar eu tocmai asta nu suport sa fiu lasat de izbeliste si sa nu am nici un pic de ajutor sa ma adaptez desi de pe urma mea se cistiga suficient de mult (uite ca de aia aduc numai tiganusi indieni :( ) asadar nu ma deranjeaza daca ma aduc cu trocariciu sau cu limuzina (recunosc ca am tipat cam aiurea initial :o ) dar timp de o luna sa fi pe piciorele tale si mai ales cu bani imprumutai mi se pare ... jidanesc :shock: . Mai ales ca la subiect nu au mai scris nici un roman venit la munca la Amdocs asa ca mi se pare ca nu au cele doua chestii definitorii care atirna intre picioare la barbati de nu-si gasesc timp sa dea macar un replay si satu cu nasu in monitor toata ziulica dupa care se mai pocaiesc o data pe an la o biserica care ... oricum s-o lasam balta ca astia sunt romanii de la Amdocs nu ca eu as fi foarte departe dar macar recunosc si mai ales n-am pumnu-n gura. Referitor la intrebare am s-o explic mai in detaliu asa de frumusetea ei:
Am cunoscut un tip care a venit la Amdocs dupa ce l-au frecat prin Romania a ajuns si el sa fie plimbat cu aer conditionat dupa care s-a trezit la un hotel obosit fara masina de spalat fara net fara nici macar o bicicleta deci ce sa va mai zic la fel ca un turist suedez venit sa se bronzeze. Vazind ca i se da imprumutul imediat doar ca sa nu faca calea-ntoarsa a inceput omul sa incerce sa se acomodeze desii evreii ii spusesera ca ei ofera si acomodatoins dar a constata ca in primele luni mai mult a cheltuit decit sa cistige deci ce mare brinza mai era Cipru atuncea. Cum era baiat doxat si avea de supravegheat un CRM deci nu era un tester pribeag a pus in aplicare un plan misto si anume s-a dat lovit pe la servici dar nu si-a neglijat jobul plus ca vazind care-i treaba si mai ales la ce nivel lucreaza Madocs a venit cu niste solutii de-l aplaudau sefii nu alta dupa care si-a luat talpasita prin demisie si ultima oara am auzit de el ca lucra la ... NASA deci nu la nenea Microsoft unde se viseaza toti care stiu C++ :? ca mai exista si ORACLE fratilor (nu ca eu as stii si-n vis dar am mentionat doar 8) Am uitat sa va zic ca a plecat cu un imprumut de vreo 2-3000$ si cum pe vremea aia erau bani nu va las pina nu va zic ca el a denuntat contractul in state si a avut toate chitantele si tote notele primite sau obligate sa le faca asa ca nu a mai mentionat de citi bani spala Amdocs in Cipru si pur si simplu a ajuns la o intelegere pe care a semnat-o cu ei (pentru a evita publicitatea negativa ca de businessul mai are si competitori mai mult sau mai putini buni dar mai ales ieftini :lol: ) prin posta deci nici macar nu s-a deranjat cu un telefon nu ca jidanii nu ar fi facut urit dar citeodata mai dau si de ... arabeti destepti :x . Nu am vrut s-o fac pe IANCU JIANU dar am vrut doar sa ma informez si sa aflu daca asa ceva mai se poate face.
Initial am intrebat niste indieni care s-au uitat la mine ca la circ dar cind le-am spus despre ce era vorba deja au inceput sa-si faca planuri de cincinal si asta pentru simplu motiv ca romanasii de la Amdocs nu se prea arata la fata sau poate s-au lasat pagubasi (de la atitea suflaghi :x ) si doar am vrut sa mai aflu o parere obiectiva.
Acestea fiind spuse astept cu nerebdare replicile dure dar cind aud despre Interpol,UE,extradare deja ma gindesc la ... Bivolaru, Iliescu si chiar Mischie care acuma iar candideaza la PSD sau PNL (oricum tot rahat de Dimbovita se cheama asta :P ) .Cit despre faza cu un jidan da 20e ca sa recupereze 10e ce sa zic decit ca ma face sa ma apuc si eu in curind de inot ... in cada. Oricum ai super dreptate cind zici de chestia cu evitarea generalizarii fenomenului (ca au luat ei masuri draconice ca sa nu se mai repete faza mai ales din partea unei insecte ca dupa aia toata lumea se termina de ris cind aude de Amdocs :oops: ) si mai ales a faptului ca astia sunt din state care cam globalizeaza totul in IT basca faptul ca daca esti smecher in tastatura ai nevoie de un CV gigea ca si de referinte asa ca ce sa mai zic. Nu ma mai intereseaza
Cyprus in Europe ? or !

mail.fpc
Active

Postby realwahl » Wed May 07, 2008 10:56 am

Daca tu zici ca il cunosti pe acest tip... nu am nici un motiv sa nu te cred. Insa asta nu inseamna ca trebuie sa il si apreciez. Ceea ce a facut el, nu imi pare "o fapta laudabila", dar poate sunt eu mai de moda veche. In fond, fiecare e liber sa faca ce vrea. Totusi, ai putea sa mentionezi data la care a venit el in Cipru? Nu de alta, dar conditiile s-au schimbat de cateva ori, de-a lungul timpului.

realwahl
Site Admin

Previous

Return to Amdocs Cipru