Ne culturalizam si noi putin?

Informatii si discutii despre spectacole, concerte, expozitii, muzica live si alte evenimente culturale.

Ne culturalizam si noi putin?

Postby Irene » Mon Jul 12, 2010 4:11 pm

M-am gandit ca n-ar fi rau sa avem un topic cultural, unde sa putem posta/ gasi informatii despre piese de teatru ( in engleza, bineinteles :D), concerte, lecturi si alte activitati culturale. De asemenea, putem face mai usor schimbul de carti electronice si reale, in definitiv, Ciprul e atat de mic incat faci dintr-un capat in altul cat faci din Bucuresti pana-n Alexandria pe trafic intens :D Putem posta aici diverse playlisturi cu muzica buna gasite pe net- un asemenea playlist am gasit aseara pe Youtube, cu muzica amestecata, romaneasca si din afara. Nu-mi plac chiar toate piesele de acolo ( de cele din afara vorbesc), dar ma scuteste sa-mi fac propriul playlist... Putem posta si articole interesante, pe teme culturale.
Acu sa vedem cine-i dornic de culturalizare :D

Irene
Active

Youth Festival Ayia Napa

Postby Irene » Tue Jul 13, 2010 1:02 pm

27- 29 august 2010 Ayia Napa Youth Festival 2010 , intrarea libera.
Detalii gasiti pe pagina site-ului.

Irene
Active

Comedy Night (Limassol & Paphos)

Postby Irene » Tue Jul 13, 2010 1:13 pm

Limassol 16 iulie/ Paphos 18 iulie Comedy Night (Limassol & Paphos) , intrarea 15 euro. Have fun, norocosilor care stati in orase mari, aici la mine la tara nu-s decat targuri amarate :D

Irene
Active

Re: Ne culturalizam si noi putin?

Postby viviciocan » Tue Jul 13, 2010 1:50 pm

In Larnaca este vreun eveniment notabil?

viviciocan
Active

Postby Irene » Tue Jul 13, 2010 2:15 pm

In Larnaka avem Georgian National Ballet Sukhishvili – Ramishvili pe 19 iulie la PATTICHION MUNICIPAL AMPHITHEATRE OF LARNAKA, 20 euro intrarea, iar pe 26 iulie, tot in aceeasi locatie “Jazzing Flamenco” Dance , 30 euro intrarea- eu la asta m-as duce.
Si...Goran Bregovic in Concert! (n-am reusit sa-l vad in Ro la nici un concert :( ) pe 29 iulie, tot la Pattichion- 30 euro intrarea. Poate la asta-mi conving sotul sa mergem, ca mie nu-mi place sa conduc noaptea.

Irene
Active

Postby compy » Sat Jul 17, 2010 8:03 am

Aseara am fost in Nicosia la un concert al trupei Van Merwijk's Music Machine (Drums United), din cadrul 5th Ethnic Festival, organizat de Rialto Theater. Cui ii place jazzul fusion, cu elemente traditionale cubaneze, ritmuri de salsa si afrobeat, mergeti, au facut un spectacol fain, dansa si scaunul sub noi :mrgreen: .
Diseara (azi, 17.07) vor concerta in Limassol, in Heroes Square, incepand cu ora 20:30. Intrarea libera.

Tot in cadrul aceluasi festival, tot in Heroes Square, vor concerta The Chris Byars & Ari Roland Jazz Group, din SUA, pe 19 iulie, orele 20:30. Ei canta jazz foarte clasic american. De la 22:30 spectacolul se muta in minusculul club de jazz din Limassol, JazzyB, unde trupa a mai fost invitata acum cateva luni.

Vara mai ai de unde alege, nu poti sa te plangi. Iarna e mai trist...
Orice info utile referitoare la muzica, filme, teatru, expozitii etc, cu preturi si locatii, gasiti pe http://www.cyprusevents.net/
http://intocyprus.blogspot.com/

compy
Moderator

Postby Irene » Tue Jul 20, 2010 11:55 pm

compy wrote:Aseara am fost in Nicosia la un concert al trupei Van Merwijk's Music Machine (Drums United), din cadrul 5th Ethnic Festival, organizat de Rialto Theater. Cui ii place jazzul fusion, cu elemente traditionale cubaneze, ritmuri de salsa si afrobeat, mergeti, au facut un spectacol fain, dansa si scaunul sub noi :mrgreen: .
/

Frumos...Aici vin numa ciprioti/greci cu muzica traditionala, deh, ca la tara :D

Irene
Active

Postby oblio » Wed Jul 21, 2010 8:20 am

@compy, multumim de info, s-a meritat din plin oboseala de pe drum sa ne relaxam/dansam cu Drums United...

oblio
Super Moderator

Postby compy » Tue Jan 25, 2011 10:22 pm

Ian Anderson (ex Jethro Tull) a descoperit Ciprul :lol:
Asadar vine sa sustina un concert pe 19 februarie pe Elefteria Sports Arena, in Nicosia. Preturile variaza intre 27 si 75 de euro, in functie de pozitia fata de scena, dar daca unii dau fara sa clipeasca 50 de euro sa vada "copii minune" de 36 de ani, eu una dau si "fara numar" ca sa-l vad pe unii dintre cei mai energici si longevivi muzicieni de scena, pe care inca nu l-am vazut live. De 40 de ani, de cand activeaza pe scena muzicala, a ridicat flautul la rang de simbol, consacrand acest instrument atipic si integrandu-l in mod neasteptat si perpetuu in peisajul rockului anilor 70 si mai incoace. Mai multe info la http://www.cyprusevents.net/events/ian-anderson-nicosia-2011/.

In Agia Napa va avea loc un concert de jazz al grupului Blue Voice, ca parte din Cultural Winter Event Programme organizat de primarie si CTO. Evenimentul va avea loc pe 27 ianuarie la Teatrul Municipal cu incepere de la ora 20:00 si va avea intrarea libera. Eu planuiesc sa ajung. Mai multe aici: http://www.cyprusevents.net/events/blue-voice-jazz-concert-ayia-napa-2011/
http://intocyprus.blogspot.com/

compy
Moderator

Return to Evenimente culturale