Bilet de Avion

Aceste mesaje vor fi mutate in curand in categoriile potrivite.

Moderators: bitihacy, clau

Postby anakin » Sat Apr 26, 2008 8:30 pm

curaj petrinela nu ne dezamagi....ce poate sa se intample? :)

Vei plana frumos printre nori...vei face abstractie de durerile de urechi mestecand o guma...
Chill out..va fi bine :)

anakin
Active

Postby realwahl » Sun Apr 27, 2008 3:26 pm

Low-cost-urile sunt, asa cum le spune si numele, curse ieftine, pentru oameni fara multe pretentii. Va recomand sa cititi pe wikipedia: http://en.wikipedia.org/wiki/Low_cost_carrier si http://en.wikipedia.org/wiki/Ryanair pentru a intelege mai bine la ce sa va asteptati de la o astfel de cursa. O lista actualizata a zborurilor low-cost, grupate pe destinatii, se gaseste la http://www.LowCostRoutes.com/ .

Eu am avut mai mult de 10 zboruri in ultimul an cu low-cost-uri, si am avut parte de experiente f. bune, la preturi incepand cu 20E dus/intors (pret real, cu tot cu taxe, comisioane... samd). Am folosit in general EasyJet si RyanAir - cele mai mari companii Europene. Cu ei nu am avut probleme. WizzAr m-a lasat o data sa astept in aeroportul din Budapesta 3 ore - dar asta a fost cea mai mare inconvenienta.

Din experienta altora, va recomand se evitati MyAir. Notivul: anulari de curse si schimbari de orar foarte fregvente. Cu ei... e ca la piata - la mica intelegere.
Be the change you wish to see in the world. (Mahatma Ghandi)

realwahl
Site Admin

IN CAUTAREA LUI TOPGUN - EPISODUL 2

Postby mail.fpc » Tue Apr 29, 2008 9:46 am

Deci am ajuns la episodul 2 ca la primul nu s-a intimplat nimica asa ca nu te supara frate dar stim ce sunt cursele aeriene low-cost sau sa intelegem ca te-ai referit la romanasii care zboara pentru prima oara si culmea spre Cipru cu un avion obosit si fac oa! oa! ce misto! :D. Poate ne ziceai si noua cum este cu o cursa transatlantica si de ce nu tot low-cost ca vezi tu noi am mai zburat si cu cele de linie si este o mare diferenta in primul rind la pret. Astea-s scumpe rau de tot (adica Tarom :idea: )
Te dai la fund ca toti romanii ca eu nu stiu de ce nu explici in detaliu cum ai luat biletul ala de 20e pentru ca sunt sigur ca era doar o promotie si ai platit imediat asa cum am mai zis si anterior dar nu dai nici un fel de detalii la fel ca totii romanii inflexibili si anume pe ce destinatie era cit a costat real si pe ce durata era ca asa pot sa arunc si eu petarde cu linkuri la alte companii low-cost care ofera curse la 1$ dar tu ce crezi ca biletul costa chiar 1$. Sa ne dumirim si noi pai nu ?
EasyJet mi se pare si mie printre cea mai mare companie europeana de low-cost cu avioane acceptabile dar mi se pare ciudat ca nu are nici o cursa spre Cipru desi citva turisti babalici din Anglia mai sunt pe aicea sau poate ca nu renteaza o cursa asa lunga. In rest ia fi atent aicea la ca zice ca suna cam asa :
realwahl wrote:WizzAr m-a lasat o data sa astept in aeroportul din Budapesta 3 ore

sau
Danice wrote:Intre timp s-a modificat ora decolarii ne-au informat pe mail si s-au asigurat telefonic ca am receptionat mesajul

si parca ziceai cam asa
realwahl wrote:Aoleu sa moara capra ciprioiilor! Din experienta altora, va recomand se evitati MyAir. Motivul: anulari de curse si schimbari de orar foarte frecvente. Cu ei... e ca la piata-nu se ajunge-la mica intelegere

Pai nu i-ti dai chiar tu la gioale ca eu nu am zis nimica pozitiv despre MyAir dar sa nu uitam ca spre Italia au cele mai ieftinake curse (si parca MyAiru face doar curse spre Italia si daca gresesc astept corectura de rigoare 8) ) ca sa nu mai zic ca nu explici si locul unde aterizeaza ca este o uriasa diferenta intre Roma-Fiummicino (parca asa se scrie) si Roma-Cianmpino (corect scris? :?: ) Asa ca nu-i mai invata pe romanasi cu Baneasa (ca peste citiva ani aeroportul va fi doar cargo,militar,vip,etc ca deja se lucreaza la extinderea Otopeniului plus ca se va face altul ca vezi ca la Brasov deja lucreaza) sau Larnaka ca nicaieri in lume low-costurile nu sunt linga oras cu exceptia culmea a Ciprului (oricum ce mare metropola este Larnaka ca mai tare e Ploiesti-u de exemplu 8) ). Asa ca o sa se trezeasca romanasu bronzat prin Cipru ca va lua si el drumul Angliei sau Olandei cai mai bine ca aicea si cind se va da jos din BlueAir va constata ca a luat teapa si ca va trebuie sa plateasca taxiul 100e pina la cortul sau. Ca sa nu mai zic ca stii si tu ca multi fraieri i-si iau biletul numai one-way si atita ca aicea ciinii maninca caviar nu ?
Revenind la subiect nu vreau sa fiu arogant si sa enervez cititorii ca mie m-i se pare un pas urias al omenirii ca a aterizat BlueAir in Cipru (parca era Neill Armstrong pe Luna in 1969) dar ma irita sa vad romani nesimtiti care au zburat numai cu BlueAir si care zic cam asa :
    "Vai ce frumos a fost ca nu ma dureau urechile desi se zgiltiia avionul ca ma mingiia stewardeza pe degetul mijlociu de la picior si vai ce bine a fost ca am baut apa de la robinet ca nu aveam marunt sa-mi iau un Borsec si vai ce bine a fost cu bagajele ca eu am avut doar chiloteii Tanga pregatiti pentru Cipru la mine"

Deci am sa repet din nou ca si pentru mine BlueAir reprezinta o gura de oxigen pe cazan dar mi se pare onest sa dau detalii la zbor in legatura cu pretul,durata,etc
Asa ca de exemplu de Pasti am cheltuit peste 100e pentru pregatirea lui si ma irita faptul ca nu am avut cu cine sa ma consult ca poate luam o cursa BlueAir cu bilet dus intors si ma duceam acasa in Romania si faceam Pastele mai crestineste ca la ciprioii si chiar daca costa de 3ori mai mult (cu tot cu bilet logic) eu zic ca cel putin pentru mine se merita. Deci mi se pare corect sa da-ti mai multe detalii despre cursa si nu sa-mi zice-ti cum au ajuns chilotii in insula ca pe astea le stim si noi.
Acestea fiind spuse nu pot sa inchei decit adresindu-va inca o data intrebarile pe care le-am postat anterior poate stie cineva ceva daca nu ciocu mic si joc de glezne.
Code: Select all
-daca vreu sa-mi iau bilet din Cipru indiferent de care tip unde ma duc ? o taraba ?, unu-l care-si vinde marfa pe ziare ? ceva ? cumva ?
-daca gasesc o oferta pe site sau i-au biletul din timp unde ma adresez in Cipru ca sa cer mai multe informatii stiind fiind ca la cursele low-cost nu exista notiunea de rezervare ? (se stia nu ?  de aia trebuie sa ai bani la tine instantaneu)
-daca am bilet din Romania si am (Doamne fereste-ma) probleme de genul anularii cursei ca s-a mai intimplat prin Romania unde dau macar un telefon ?

P.S.
Multumiri lu sefu ca ne-a dat http://www.LowCostRoutes.com care m-a ajutat enorm mai ales ca sincer sefu pina acuma nu-l descoperisem ca de netu-i mare.
Cyprus in Europe ? or !

mail.fpc
Active

Re: IN CAUTAREA LUI TOPGUN - EPISODUL 2

Postby realwahl » Tue Apr 29, 2008 1:44 pm

mail.fpc wrote:nu te supara frate dar stim ce sunt cursele aeriene low-cost sau sa intelegem ca te-ai referit la romanasii care zboara pentru prima oara si culmea spre Cipru cu un avion obosit si fac oa! oa! ce misto! :D.

Nu ma indoiesc de faptul ca majoritata intelege sensul cuvintelor low si cost. Insa, putina informare despre "ceea ce ar trebui sa te astepti de la o cursa low-cost" nu strica, mai ales celor care zboara pentru prima data cu avionul low-cost. Unele chestii, precum "faptul ca nu exista rezervare, ci doar cumparare", "pretul biletelor variaza f. mult in functie de momentul cumpararii si promotii", nu sunt asa de evidente din titulatura! Imi cer scuze daca am jignit pe cineva prin "prea multa informatie oferita".

mail.fpc wrote:Te dai la fund ca toti romanii ca eu nu stiu de ce nu explici in detaliu cum ai luat biletul ala de 20e pentru ca sunt sigur ca era doar o promotie si ai platit imediat asa cum am mai zis si anterior dar nu dai nici un fel de detalii la fel ca totii romanii inflexibili si anume pe ce destinatie era cit a costat real si pe ce durata era ca asa pot sa arunc si eu petarde cu linkuri la alte companii low-cost care ofera curse la 1$ dar tu ce crezi ca biletul costa chiar 1$. Sa ne dumirim si noi pai nu ?

Daca te intereseaza detalii, de ce nu ma intrebi normal? Nu am nimic de ascuns. Am zburat Milano Bergamo(BGY) - Hamburg(LBC) cu RyanAir in ianuarie 2008, cost real 20E si Milano Bergamo(BGY)-Arad tot cu RyanAir in Aprilie 2008, cost real 20E. Biletele au fost luate la promotii (aproape tot timpul exista promotii reale la firmele low-cost mari) cu 57 respectiv 34 zile inainte. Pentru orice alta informatie (eventual pot fwd. emailurile cu biletele), sunt disponibil pe privat. Stiu ca exista zboruri carora li se face reclama "la 1E/$" (de ex. BlueAir), merci pentru precizare. Insa daca recitesti mesajul meu, eu am vb. de "pret real, cu tot cu taxe, comisioane... samd". Scuze, dar mai clar de atat, in romana nu stiu sa ma exprim.
PS: mai sus imi zici ca dau prea multe info, aici ca "ma dau la fund si nu explic in detaliu"... nici cum nu e bine:(

mail.fpc wrote:EasyJet mi se pare si mie printre cea mai mare companie europeana de low-cost cu avioane acceptabile...

Desi urasc sa ma repet, mail.fpc, tin sa iti recomand in mod special tie sa citesti http://en.wikipedia.org/wiki/Ryanair , in special pasajele "As of May 2007 the Ryanair fleet average age was 2.8 years" si "It is Europe's largest low-cost carrier". Nici eu nu auzisem de ea inainte sa vin in Milano, insa dupa ce am citit, m-am lamurit si acum o folosesc f. des. Easyjet pretinde de asemenea ca este "number one", insa folosind un alt criteri (parca numarul de curse sau cifra de afaceri, nu mai stiu exact). Oricum, eu sunt f. multumit si de EasyJet. Depinde de ruta pe care vrei sa mergi.

mail.fpc wrote:(easyjet) ... mi se pare ciudat ca nu are nici o cursa spre Cipru desi citva turisti babalici din Anglia mai sunt pe aicea sau poate ca nu renteaza o cursa asa lunga.

Incepand cu 30 martie 2008, EasyJet a introdus 2 curse din Paphos: spre Manchaster si Londra Gatwick - http://www.easyjet.com/IT/Su/Pacchetto/ ... einfo.html . Cu toate acestea, pretul (incepand cu 130E o/w) este descurajator!

mail.fpc wrote:Pai nu i-ti dai chiar tu la gioale ca eu nu am zis nimica pozitiv despre MyAir...

Imi pare rau, dar eu nu sunt intr-o competitie pentru a demonstra ca low-cost-urile sunt bune. Pur si simplu, am precizat aspecte pozitive si negative (ca myAir-ul si asteptarea de 3 ore). Daca vrei... pot sa iti povestesc si de o intarziere de 5 ore cu Alitalia, anulare a cursei Bucuresti Iasi a Tarom... insa mi se pare ca ne indepartam de subiect. Ca in orice situatie, exista parti pozitive si negative, experiente bune si rele... cine le citeste/aude are cap si poate judeca singur, nu? Nu sunt avocatul low-costurilor ca sa povestesc doar de bine.

mail.fpc wrote:nu explici si locul unde aterizeaza ca este o uriasa diferenta intre Roma-Fiummicino (parca asa se scrie) si Roma-Cianmpino (corect scris? :?: ) Asa ca nu-i mai invata pe romanasi cu Baneasa (ca peste citiva ani aeroportul va fi doar cargo,militar,vip,etc ca deja se lucreaza la extinderea Otopeniului plus ca se va face altul ca vezi ca la Brasov deja lucreaza) sau Larnaka ca nicaieri in lume low-costurile nu sunt linga oras cu exceptia culmea a Ciprului (oricum ce mare metropola este Larnaka ca mai tare e Ploiesti-u de exemplu 8) ).

Cursele Low-cost zboara de pe... aeroporturi low cost! Mai indepartate de marile orase (50-80km), in general Aeroporturi mici. Autocarul/trenul costa intre 5 si 15E pana in orasul mare. Insa 4*15 tot e mai putin decat cele cateva sute de E cat e diferenta fata de o companie aeriana non-low-cost. Chestia asta, o stiu deja cei care, in inocenta lor, m-au crezut si s-au informat de pe wikipedia: "flying to cheaper, less congested secondary airports" ;)

mail.fpc wrote:Revenind la subiect nu vreau sa fiu arogant ... dar ma irita sa vad romani nesimtiti care au zburat numai cu BlueAir si care zic...

Scuze sefu', daca nu te deranjeaza... am vrea si noi sa traim pe langa tine si sa avem propriile opinii si bucurii. Se poate?

realwahl
Site Admin

IN CAUTAREA LUI TOPGUN - EPISODUL 3

Postby mail.fpc » Thu May 01, 2008 11:51 am

Dupa cum se vede din titlu am ajuns la episodul 3 si intrebarea mea este cind se va termina serialul asta si mai ales cu ce final.
Mi se pare nitel ca ne-am indepartat de subiect fapt ce ma determina sa nu mai scriu legat de acest topic daca se continua asa. Nu ma deranjeaza tonul si nici atacurile cu pomodorii ci doar faptul ca era vorba de low-cost Romania-Cipru parca initial nu (asta ca sa fie asa mai clar :lol: ).
realwahl wrote:Nu ma indoiesc de faptul ca majoritata intelege sensul cuvintelor low si cost

Nici eu dar sincer putin ma doare asa ca nu am ceva impotriva celor care zboara cu BlueAir in Cipru pentru prima oara in viata lor si daca cititorii se simt ofensati i-mi cer mii de scuze si i-mi fac mea-culpa la toata lumea dar sa stiti ca nu am avut intentia asta initial si nu o am nici acuma.
Consider ca am si eu dreptul sa fiu informat corect asa cum si eu informez cetatenii (turmentati sau nu treaba lor dar daca nu stiu mai bine sa se abtina de la a posta replici expirate :D ) in directia corecta.
Asa ca nu am sa mai tip ca handicapatu si nu am sa dau mai multe datalii legate de rezervare si cumparare si mai ales oferte de la low-cost airlines.
Deci am sa-ti cedez locul sa le explici concetatenilor ce este cu rezervarea (ca or sa-si mai faca in continuare nu? :?: ) cum este cu plata (foarte multi au sa aiba reducere sau foarte multi n-o sa aiba si de ce le veti explica D-vs sic! :) ) Nu trebuie sa te scuzi ca n-ai jignit pe nimeni dar chiar asteptam detalii mai exacte de la cunostintele D-vs si m-as bucura tare mult daca iar nu ai mai intelege cu totul si cu totul altceva (sory :( )
realwahl wrote:Nu am nimic de ascuns

Sigur? pai ia sa vedem deci ai zburat pe ruta Italia-Roamnia sau Italia-Germania (oricum noi eram interesati aicea doar de Romania-Cipru si retur ca parca doar despre asta era vorba la inceput iar cind am zis anterior ca
me was wrote:Te dai la fund ca toti romanii ca eu nu stiu de ce nu explici in detaliu cum ai luat biletul ala de 20e pentru ca sunt sigur ca era doar o promotie si ai platit imediat asa cum am mai zis si anterior dar nu dai nici un fel de detalii la fel ca totii romanii inflexibili si anume pe ce destinatie era cit a costat real si pe ce durata era ca asa pot sa arunc si eu petarde cu linkuri la alte companii low-cost care ofera curse la 1$ dar tu ce crezi ca biletul costa chiar 1$. Sa ne dumirim si noi pai nu ?
am crezut din postul tau ca te refereai la cursele spre insula si nu la celelate zboruri :idea: ) si te-a costat fiecare bilet 20e pret final (asa ai scris si asa am citit dar ma mai uit o data ... da asa este :( ) si ai vinat promotia (cu 57 respectiv 34 de zile anterior nu? ia sa vedem daca asa scrie ... a da asa ai scris scuze :o ) si ai mai zis ca ai zburat cu RyanAir (ia sa ne mai uita-m o data poate cine stie nu am citit bine ... pai asa scrie acolo RyanAir :o )
Pai si altceva dintre acele multe stelute de la sfirsitul ofertei (adica care erau conditiile cind ai platit un bilet pentru un one-way :arrow: ) ca de exemplu
Fly from 10e Fares include taxes, fees & charges

Booking Period: Tue 29th Apr 08 - Thu 01st May 08
Travel Period: Sat 10th May 08 - Sat 25th Oct 08
Applicable Days: Mon - Thurs & Sat (subject to availability)
Flight must be purchased: 14 Days in advance
Blackout Period: 01st Jul '08 - 31st Aug '08 Ex Ireland
15th Jul '08 - 31st Aug '08 Ex UK
Notes on this fare: All Holidays, School Breaks and Major Sporting Events are excluded from this offer

oferta actuala pe la http://www.ryanair.com/site/EN/ siteul dat chiar de catre D-vs deci rezumind si ingropind securea razboiului eu m-am exprimat concludent inca din primul post cum am zburat cit am dat pe ce perioada si m-am referit numai la BlueAir pe cind de la D-vs nu a reiesit lucrul asta in evidenta clar din prima dar a gresii este omeneste si a uita la fel asa ca te iert si nu fac urit spre deosebire de altii :oops: .
Recunosc ca nu am citit linkul D-vs catre Wikipedia dar eu o consider cam stufoasa (de aceea e cea mai mare nu? :wink: ) asa ca nu prea ma atrage cite-o data in rest ce sa zic de la Bucuresti nu zboara RyanAir-u ci doar EasyJet-u care asa cum am mai scris si anterior (ia mai citeste si tu inca o data ca poate prinde bine :shock: ) mi se pare OK si pe de alta parte ca sa ma duc la Arad ca sa iau o cursa spre nu stiu ce destinatie mi se pare cam scump mai ales ca pot sa schimb avionul si poate sa mai vizitez si alte orase europene ca si noi suntem europeni nu? Oricum legat de problema asta am sa-ti dau o tema pe private asa ca sa nu te plictisesti :?
Si mie i-mi pare rau ca nu sunt intr-o competitie pentru a demonstra ca low-cost-urile sunt bune si nici nu sunt procurorul liniilor comerciale de cursa lunga pentru a demonstra ca astea mici nu sunt ca-lumea si ca in orice situatie exista parti bune si parti rele eu din nefericire le-am subliniat doar pe cele rele si uite ce s-a intimplat.
Acestea fiind spuse nu pot sa inchei decit punindu-va inca o data itrebarile initiale poate va intra in cap ca un cui si nu va mai iese asa usor si ma lamuriti si pe mine:
-daca vreu sa-mi iau bilet din Cipru indiferent de care tip unde ma duc ? o taraba ?, unu-l care-si vinde marfa pe ziare ? ceva ? cumva ?
-daca gasesc o oferta pe site sau i-au biletul din timp unde ma adresez in Cipru ca sa cer mai multe informatii stiind fiind ca la cursele low-cost nu exista notiunea de rezervare ? (se stia nu ?  de aia trebuie sa ai bani la tine instantaneu)
-daca am bilet din Romania si am (Doamne fereste-ma) probleme de genul anularii cursei ca s-a mai intimplat prin Romania unde dau macar un telefon ?
cit despre
you was wrote:Scuze sefu', daca nu te deranjeaza... am vrea si noi sa traim pe langa tine si sa avem propriile opinii si bucurii. Se poate?
ce pot sa zic dicit ca "io no vore che me incontra con tu un altra volta pero" (am zis si scris bine? :!: ) .... sigur ca nu ma deranjeaza dar vreau si eu sa traiesc si sa am bucuriile si mai ales opiniile mele ... ca de aia este forum. Se poate? Multumiri inca o data (poate n-ai vazut 8) ) pentru http://www.LowCostRoutes.com ca merita.
Cyprus in Europe ? or !

mail.fpc
Active

Re: IN CAUTAREA LUI TOPGUN - EPISODUL 3

Postby realwahl » Fri May 02, 2008 12:47 am

mail.fpc wrote:Mi se pare nitel ca ne-am indepartat de subiect fapt ce ma determina sa nu mai scriu legat de acest topic daca se continua asa. Nu ma deranjeaza tonul si nici atacurile cu pomodorii ci doar faptul ca era vorba de low-cost Romania-Cipru parca initial nu (asta ca sa fie asa mai clar :lol: )
...am crezut din postul tau ca te refereai la cursele spre insula si nu la celelate zboruri

Corect, imi cer scuze. Insa din pacate, nu mai sunt in CY si nu am zburat niciodata cu BlueAir. De aceea am vb. doar de low-cost-uri in general.

mail.fpc wrote:Si mie i-mi pare rau ca nu sunt intr-o competitie pentru a demonstra ca low-cost-urile sunt bune si nici nu sunt procurorul liniilor comerciale de cursa lunga pentru a demonstra ca astea mici nu sunt ca-lumea si ca in orice situatie exista parti bune si parti rele eu din nefericire le-am subliniat doar pe cele rele si uite ce s-a intimplat.

Tu le-ai subliniat pe cele rele, eu pe cele bune... important e ca lumea poate alege acum in cunostinta de cauza, stiind avantajele si dezavantajele!

mail.fpc wrote:vreau si eu sa traiesc si sa am bucuriile si mai ales opiniile mele ... ca de aia este forum. Se poate?

Enjoy! Atata vreme cat dialogul e civilizat, fara jigniri sau atacuri la persoana, putem fi fericiti cu totii!

mail.fpc wrote:Multumiri inca o data (poate n-ai vazut 8) ) pentru http://www.LowCostRoutes.com ca merita.

Cu placere!

realwahl
Site Admin

Postby petrinela33 » Sat Jul 19, 2008 11:29 am

Ok.deci am zburat cu Blue Air...Si am aterizat pe Baneasa,totul ok.Intradevar ai doar apa gratuit...dar cand pe gandesti ca biletul e jumatate si ceva din pretul Tarom(in mai un bilet dus intors a costat 190 de euro,la Tarom era 360)...nu ma plang.La Baneasa controlul pasapoartelor s-a facut rapid,credeti-ma in 15 minute eram deja cu bagajele luate in fata aeroportului....Zborul de intoarcere...asta e alta poveste.Ne-au inghesuit in sala de asteptare la Baneasa vreo 5 zboruri ,cateva sute de oameni,fara aer conditionat....cald ca vara...In autobuzele ce ne-au dus la avion,iar fara A/C...Langa mine erau niste ciprioti (sportivi cred)care razand se intrebau daca romanii au auzit de A/C in locurile publice...Si la fel zborul de intoarcere,normal....cu apa gratuita...Am sa mai zbor cu ei?Da...dar bine ar fi sa mai ,,umble" un pic la conditiile din Baneasa din aeroport.

petrinela33
Active

Postby dannydanny » Tue Jul 22, 2008 9:26 am

Eu am un prieten care s-a intamplat sa lucreze pe la aeroportul din larnaka. ce mi-a zis de avioanele blueair mi s-a zburlit parul. eu, unul, cand e vorba de siguranta mea, nu ma uit la bani. nu stiu de cate ori zburati voi pe an, dar sunt destui care se duc o data pe an si pe langa asta fac si economie de 100 euro zburand cu marfarul. este intr-adevar scump cu taromul, dar si sa ma las carat de te miri cine stie ce tractorase economice, parca nu ma lasa curajul.
verisoara prietenului mei a cumparat bilet dus-intors la blueair. s-a dus in tara iar la intoarcere la baneasa (cu 40 min inainte de imbarcare) iau spus ca nu mai are loc. si s-a dus tipa la otopeni... a mai dat inca 200 euro (sau cam asa ceva) si a venit in cipru. deci, low cost high f..k.

dannydanny
Active

CUM SA TE FERESTI DE BLUEAIR ... MAX ADIDASI

Postby mail.fpc » Sun Apr 26, 2015 11:44 pm

Pai e putin discolo si anume daca iei bilet de pe net mare afacere nu e si mai mult de 20e nu faci nici-o
economie daca iei de la agentie ca pe vremuri mai dai 20e in plus ca de-aia sunt acolo sa te pacaleasca :?
Si n-ai decit sa te scremi ca 40e este exact bagajul la cala ca degeaba iti ei bilet dus intors cu 20e daca
nai nici macar chiloti de schimb basca faptul ca nu poti sa iei la cabina haleala ca poate pui bomba la pilot
Deci daca iei de pe net bilet treba ta da poate sar putea sa fie tot niste conationali de-ai nostrii care poate
ca ei nu vor sa vina in cazan sa le violeze nevestele ciprioii pe salariu mediu si poate ai cardul clonat :|
Daca iei de la agentie ( in cazul meu TUI ) cum ar fi si Eurolines ( care am inteles ca are si cargo curierat ? )
am dedus ca pentru aia 20e daca te inscrii in baza lor ei poate sa-ti vaneze oferte dar in perioade naspa si
chiar daca te bombardeaza cu reclama iritanta poti sa prinzi dus-intors bilete pe perioda mica cu bagaj :D
Ma rog porcarie cu check-in online , daca schimbi zborul alti 50e , nu ai factura tipizata si alte ciuguleli
Cum ajungi la aeroport sau cu ce si daca esti ghineca cu trei puradei facuti cu ciprioii pentru o suflaghia?
De la gara ai autobuz de la universitate la fel si maxi-taxi te lasa la intrare ... dar daca vi doar tu cu plozii in BMW seria i8 inmatriculat la bulgarasi care a facut revizia cu piese turcesti luat cadou de ciprioi din iubire
Pai ai parkingul rapid de 30min/3lei adica 6lei/ora (sa mor de m-am incadrat vreodata in timpul asta)
si parkingul pe termen lung care te sparge ca e 40lei/24h sau 220lei/14zile sau aproape 100e/30zile si desi sunt vreo trei parcari long-time mereu sunt pline si ma duc ca fraieru la terminalul sosiri la coada
... sau daca am putintel noroc o las repede in parcarea din hotelurile de tranzit si apoi merg pe jos :!:
Sa nu-mi spuneti ca voi o lasati la pod sau la cargo sau la benzinarii ca va cred deja bells-boys la plaja
Am realizat ca trebuie sa fi la check-in cu 3h inainte ca la fara 45min se inchide si byby ( la BLUEAIR )
... sau cu putin noroc te bagi ca romanasul in fata si daca totul e ok (si trebuie sa fie ok!) ai luat si loc
Pentru ca am vazut ca la BLUEAIR au la o porta un ghiseu universal si sunt maxim doua tipe cu minijupa
pe mai multe curse - acuma erau Larnaca si Florenta restul erau la gramada ca e low-cost :mrgreen:
... si te duci la terminalul nou si stai la o mica coada la austrieci sau nemti sau arabeti ( fata de toti la gramada ) si faci vama cu pasaport daca vrei sa ai intrare cu viza pe 3 luni ca sa poti muncii la negru
Sa nu uit ca s-ar putea ca la cintar sa nu fie la fel ca ala de acasa ( eu ca obsedatul sexual :oops: mi-am luat hamac si ala era de 2m asa ca l-am infoliat iute cu 30lei ca daca nu se considera alt bagaj de cala ) asa ca ai grija la dimensiunea bagajelor si la greutate daca nu alti 50e exact cit biletu tur-retur
.... sau daca nu esti vazut lasi pe tine toate toalele de zici ca esti Fram Ursul Polar treci frumos
si cind ajungi la DutyFree iti ei si tu ca romanasul un cartus de Kent si iei si punga de DutyFree si in ea
bagi repede boarfele si deasupra pui cartusul de tigari si gata ai fata de turist cu sacosa de rafie la cala
Acestea fiind spuse remarcile au fost doar pentru mine insami a-mi reaminti pestea ani cum calatoream
nu de alta dar CyprusAirlines nu mai este iar Taromul nu mai reprezinta 2-3 salarii pentru un dus acasa

P.S.se stie ca nu am sa raspund romanasilor de cartier care n-au bani sa-si platesca parcarea in Larnaca si care-mi zic ce fac cu hamacul la akrotiri ca englezoi nu mai sunt de mult in cazan ca vine vodka aicea si trebuie sa te dai pontic daca vrei job
Cyprus in Europe ? or !

mail.fpc
Active

Previous

Return to Arhiva mesaje vechi: 2005-2010