Urgent nevoie de ajutor

Aceste mesaje vor fi mutate in curand in categoriile potrivite.

Moderators: bitihacy, clau

Postby bogdanbf » Mon Mar 01, 2010 7:29 pm

compy wrote:Draga bogdanbf, nu te grabi sa judeci. Nu vei sti niciodata ce e in mintea fiecaruia si cum a ajuns in situatia respectiva. Unii lucreaza aici pe doi lei, altii trimit totul in tara, altii, ok, imbiati de venitul care le face cu ochiul, cheltuie totul, fie si pe fericirea de moment la punga de periptero. Ideea e ca romanul asta are nevoie de ajutor, si daca vrei sa i-l acorzi, bine, daca nu, iarasi bine. Nu cred ca e bine sa dam cu presupusul in dulcele stil.. romanesc :cry:

nu dau cu presupusul, ci am facut si eu o propunere. De cand sunt membru aici am tot vazut intrebari de genul sa vin sau sa nu vin la lucru in Cipru? Cred ca daca lumea ar afla ca o bere de 0.33 costa 1.25 la chiosc sau ca un ursus costa 1.20 euro tot la chiosc poate s-ar gandi de doua ori inainte sa puna piciorul aici sau sa cheltuie tot ce a castigat.

Aia care lucreaza pe 2 lei asa cum zici, sunt buni de trimis acasa, caci strica piata. Decat sa lucrezi 10 zile pe 50 de euro, mai bine lucreaza 8 pe 60.

Aici inca nu e grav, dar in Italia sau Spania e jale. Cum te vad romanii (unii) ca ai coborat din autocar de Romania se baga la cersit ca n-au bani sa se intoarca acasa. Ti-e mila si le scapi 2-3-5 euro. N-apuci sa bagi portofelul inapoi si el deja ragaie berea.

O alta initiativa faina ar fi sa facem o sectiune de genul "Nu mai am de munca" in care cei care intr-adevar nu mai au de munca sa posteze ce stiu sa faca, unde au muncit, unde stau si cam tot ce e important pentru angajator si astfel poate o sa fie mai usor. Uite, si la mine daca e sa se elibereze un post, pot vb cu managerul sa ma lase sa aduc un roman. Desigur ca n-am nevoie de comision. Asta cred ca o sa ajute mai mult....

bogdanbf
Active

Postby realwahl » Tue Mar 02, 2010 1:37 am

bogdanbf wrote:nu dau cu presupusul, ci am facut si eu o propunere. De cand sunt membru aici am tot vazut intrebari de genul sa vin sau sa nu vin la lucru in Cipru? Cred ca daca lumea ar afla ca o bere de 0.33 costa 1.25 la chiosc sau ca un ursus costa 1.20 euro tot la chiosc poate s-ar gandi de doua ori inainte sa puna piciorul aici sau sa cheltuie tot ce a castigat...

Poate ar fi bine sa facem un "Ghid al Romanilor veniti la munca in Cipru". Un ghid concis care sa contina sfaturi (eventual preluate de pe forum) esentiale pentru cei care doresc sa vina in Cipru la munca. Ar putea contine informatii despre:
- cum sa iti gasesti un loc de munca
- preturi la principalele alimente/bunuri/chirii
- transport (public, masina, avion)
- Ambasada si servicii legale

Daca vi se pare un proiect interesant/util, astept sugestii si propuneri de colaborare.

bogdanbf wrote:O alta initiativa faina ar fi sa facem o sectiune de genul "Nu mai am de munca" in care cei care intr-adevar nu mai au de munca sa posteze ce stiu sa faca, unde au muncit, unde stau si cam tot ce e important pentru angajator si astfel poate o sa fie mai usor....

Acest lucru se poate face la sectiunea Locuri de munca in Cipru.
Be the change you wish to see in the world. (Mahatma Ghandi)

realwahl
Site Admin

s-a rezolvat

Postby andreiursan » Tue Mar 09, 2010 2:01 am

Buna ziua.Ami cer scuze ca raspund cu intarziere.Problema cu prietenul meu s-a rezolvat.A patit ce se putea mai rau pt o persoana care ramane fara serviciu , fara adapost si mai ales fara nici un ban in buzunar.Pina la urma a reusit sa-si vanda toata aparatura pe care abia o cumparase pe un pret de nimic dar deajuns cat sa cumpere un bilet dus si poate i-a mai ramas ceva de buzunar.Trist, foarte trist.Lipsa unui plan "de criza".Si totul din cauza unui "patron" cipriot care nu a auzit de cuvantul PREAVIZ.Asta e.O zi buna va doresc.

andreiursan
Active

Re: s-a rezolvat

Postby realwahl » Tue Mar 09, 2010 1:25 pm

andreiursan wrote:A patit ce se putea mai rau pt o persoana care ramane fara serviciu , fara adapost si mai ales fara nici un ban in buzunar.Pina la urma a reusit sa-si vanda toata aparatura pe care abia o cumparase pe un pret de nimic dar deajuns cat sa cumpere un bilet dus si poate i-a mai ramas ceva de buzunar.Trist, foarte trist.Lipsa unui plan "de criza".Si totul din cauza unui "patron" cipriot care nu a auzit de cuvantul PREAVIZ.

Salut Andrei,

Scuze ca intervin, nu te cunosc pe tine sau pe prietenul tau. Nu vreau sa acuz pe nimeni. Vreau doar sa spun ca, oricat de urat ar fi faptul ca patronul (indiferent de nationalitatea lui) l-a concediat fara preaviz, nu cred ca il poti acuza pe patron pentru "lipsa unui plan ce criza". Planul de rezerva era responsabilitatea prietenului tau (si a fiecaruia dintre noi).
Fiecare dintre noi ar trebui sa fim pregatiti pentru un "neprevazut" de genul acesta, adica sa avem o rezerva de cateva sute de E in care sa nu intram in nici un caz. Acesti bani nu sunt greu de pus deoparte... e insa greu sa nu te atingi de ei.

Apropos de preaviz, el este obligatoriu prin lege, daca lucra cu contract legal.
Be the change you wish to see in the world. (Mahatma Ghandi)

realwahl
Site Admin

scuze

Postby andreiursan » Tue Mar 09, 2010 3:25 pm

Salut.Desigur nu ma refeream la patron :D .Ai dreptate,e in interesul fiecaruia dintre noi sa punem niste bani deoparte,pt situatii neprevazute.

andreiursan
Active

Previous

Return to Arhiva mesaje vechi: 2005-2010