Vreme rece, ideala insa pentru 10km cros

Aceste mesaje vor fi mutate in curand in categoriile potrivite.

Moderators: bitihacy, clau

Postby realwahl » Sun May 08, 2005 6:24 pm

Sunt intr-o perioada mai linistita. E frig afara si nu se mai merge prin cinestiece locuri. De fapt, e frig si in case, astia nu stiu ce inseamna izolatia la o casa. Casele de aici sunt aratoase, spatioase, insa cand vine iarna... iti dai seama cat sunt de friguroase. Si cum de calorifere, gaze, nu se pune problema, trebuie sa gasesti alte solutii. Cea mai la indemana este aerul conditionat cu incalzire. In 10 minute se face sera in casa, dar la 5 min. dupa ce l-ai inchis, e la fel de rece ca inainte. Alte solutii sunt radiatoare cu halogen, precum si clasicele (in romania) radiatoare cu rezistenta si calorifere pe ulei. Astia nu au auzit de resouri din BCA... poate ar trebui sa-i invat. Doar am trait in camin 5 ani...

E bine ca nu mai ploua. Acum doua saptamani aveam parte de ploaie zilnic. Ploua cam 6-8 ore pe zi, in reprize. Intr-o noapte chiar m-am trezit din cauza zgomotului facut. Insa acum s-a oprit. De 3 zile nu mai ploua, nu stiu cat o sa tina vremea buna. A si nins pe Trodos. Dupa prima ploaie serioasa, muntele era alb. Asta dimineata, ca la pranz se topise tot, de parca nici nu ar fi fost. Daca o sa fie ceva zapada prin decembrie-ianuarie, o sa ma duc la sky, insa nu cred ca fie suficienta.

Duminica dimineata am participat la Kolossi 10km Road Race (http://www.spidernet.net/main/web/kolos ... ation.html ). E un cross de 10 km pe soseaua dintre Kolossi si Akrotiri. M-am antrenat pentru aceasta cursa patru saptamani. Cursa a fost la 9:30 dimineata, pe o vreme ideala pentru alergat. Insa cand am ajuns dimineata langa castelul Kolossi si am vazut concurenta (numai sportivi bine facuti si varstnici care probabil alearga in fiecare dimineata de ani de zile), obiectivul meu a devenit doar sa-mi inbunatatesc timpul (53 minute) si sa nu ies chiar printre ultimii. Daca pana atunci speram sa ies cat mai aproape de medalii, brusc m-am razgandit. Am zis ca e pacat sa le stric visul acestor oameni care se antreneaza de o gramada de timp. Adica, pe romaneste, doar pe bicicleta puteam concura cu ei.

Sunt bucuros ca totusi am iesit nesperat de bine, cu un timp de 51:37, mult mai bun decat precedentul "cel mai bun timp". Si nici printre ultimii nu am ajuns, chiar am ajuns in prima jumatate a clasamentului general. Locul 46 din 96 de participanti care au terminat.

Din pacate insa nu am mai putut ajunge la votare. Votul se desfasoara doar la Ambasada Romana din Nicosia (80km) iar autobuzul pus la dispozitie de firma pentru a merge la vot a plecat la ora 9 din Limassol. Si neavand masina, nu am avut cum ajunge acolo. Asa ca am ramas in Limassol, insa la turul doi ma voi duce cu siguranta. Sunt scarbit de turismul electoral si de practicile PSD, dar nu vreau sa las taranii si coruptii sa decida pentru mine. Si incerc sa-mi conving si prietenii "mult prea ocupati" sa se duca la vot. Doar asa putem decide pe cine lasam sa ne conduca.

(mesaj scris pe 30.11.2004)

Posted: Sun May 08, 2005 5:14 pm
Post subject: Vremea racoroasa in Cipru, hobby-uri noi!

Noutati de pe aici: Din cauza stresului de la servici(a se intelege plictiseala), am hotarat sa-mi fac echipa pe Hattrick. E un joc online unde ai o echipa de fotbal si joci meciuri cu altii (un fel de totalmanager). Asta e noul hobby pe aici. Si acum ii antrenez, vand, cumpar.. intr-un cuvant ma joc cu jucatorii mei. Asta cand am timp, ca sunt foarte ocupat. De exemplu, acum tocmai scriu o insemnare - activitate importanta!
De doua w/enduri am avut party-uri si se pare ca si w/endul asta o sa mai fie unul. Deh, a inceput sezonul de zile de nastere. Se pare ca prin februarie-martie, acum 25+ de ani, parintii nostri au avut parte de o primavara "fierbinte"
In rest, alerg. Nu de colo-colo, cu scopuri marunte, ci in mod civilizat, pe distanta lunga, pentru cros. Ma antrenez pentru crosul de 10km de peste 2 saptamani. Asta este o noua activitate de care m-am apucat de curand. Am ajuns eu la concluzia ca putin sport nu strica, asa ca...
Deh, ce sa fac, daca prietena nu e aici, trebuie sa-mi consum energia in alt mod.
E jumatatea lui noiembrie si a inceput sa fie frig afara. Sambata seara (~ora eram pe terasa in curte si se simtea bine frigul. Nu se mai putea sta doar in tricou si pantaloni scurti. Totusi, duminica au fost niste amici la Ayia Napa si au zis ca au facut baie si plaja; apa era faina la amiaza. Nu acelasi lucru l-ar zice si cipriotii pentru care sezonul s-a terminat acum o luna!

(mesaj scris pe 15.11.2004)

Posted: Sun May 08, 2005 5:04 pm
Post subject: Windsurf in Cipru!

Dupa o lunga perioada de plimbari prin Cipru (vreo 4 luni), am decis sa ma ocup un pic si de activitati mai linistite. Adica mai aproape de casa. Si cum nu stiu nici un club de Scuba Diving in Limassol, am decis sa ma apuc de windsurf. Tot vedeam la televizor pe "baietii cu placa cu aripa", insa nu am incercat nici o data.

Acum 2 saptamani am fost la un centru de sporturi nautice si pentru 10CYP (21.5USD, 700.000 lei...) am luat prima lectie de windsurf (o ora). Cel mai important lucru invatat in prima ora a fost sa-mi tin echilibrul pe placa. Am si inaintat cat-o data cu ceva viteza, dar nici pe departe cu viteza cu care ii vad pe cei de la televizor. Oricum, batea putin vantul, asa ca inaintam cat de cat. Bineteles ca la sfarsitul orei, tipul care inchiria echipamentul mi-a zis ca m-am descurcat bine pentru prima data - lucru pe care sunt sigur ca il zice la fiecare client pentru a reveni. Dupa aceea aveam mainile terminate din cauza multetor ridicari ale aripii ( aripa se ridica de la nivelul apei folosind o franghie evident imbibata cu apa, iar daca o ridici de 10-15 de ori - asa cum am facut eu la prima ora - e normal sa te usture palmele).

Saptamana trecuta - duminica - am fost dinnou la windsurf. De data aceasta a fost mai bine - mi-a cazut aripa in apa doar de vreo 4-5 ori, iar eu am cazut o singura data in apa. Ce-i dept, era si vant mai slab. Atat de slab incat cate-o data ma uitam la nisipul de pe fundul marii si nu se misca deloc . In general, am inaintat destul de incet. Incet dar placut. E fain, cred ca o sa ma mai duc. Problemele au aparut abia a doua zi, cand ma durea fundul si spatele de la pozitia incomoda in care stateam. E drept, m-am prins ca nu stau in pozitia potrivita, insa nu stiam cum sa stau.

Spre ca w/endul asta sa fie mai bine

(mesaj scris pe 13.10.2004)

Posted: Sun May 08, 2005 3:48 pm
Post subject: Fasouri Watermania II si zona Pisouri

A doua vizita la Fasouri Watermania a fost precum o ciorba reancalzita. Nici nu se compara cu prima data. Cand am coborat pe Kamikaze nu am mai simtit acelasi fior, aceeasi adrenalina ca luna trecuta. Acum a fost doar un joc de copil, comparabil cu un topogan din parc. Atmosfera si prietenii au facut toata distractia. Insa putea fi la fel de bine in orice alt loc. Nu cred ca o sa ma mai duc acolo, cel putin nu anul acesta. Poate la anul... Vreau insa sa ma duc si in WaterPark-ul de la Ayia Napa, se spune ca e mai frumos decat acestea doua de aici.
Duminica am fost prima data in Nord. Am vizitat zona Pisouri. Am fost la Baile Afroditei (Afrodita's Beach). Este un izvor cu un debit considerabil - o raritate in Cipru - o chestie pe care in Romania ai ocazia sa o vezi mult mai des, insa in Romania nu este cunoscuta. Acolo am facut scufundari, insa de data aceasta nu am mai avut noroc sa vedem pesti atat de multi si de frumosi.
De acolo am plecat spre Latsi - o statiune unde plaja seamana mult cu Vama Veche. Nu pentru ca vin vamaioti - ei nu au asa ceva - ci pentru ca la 10m de mal nu mai atingi pamantul. Nisipul de pe plaja era ciudat - diferit de orice plaja pe care am vazut-o pana acum - rosiatic si foarte mare. Am gasit acolo si nisip fin, insa la 5m de mal, in apa Nisip fin, insa cui foloseste! Mi-a placut aici ca nu trebuia sa mergi zeci de metri pentru a innota.
Duminica am vazut prima data Pafosul pe lumina. Oras frumos ziua, cat si noaptea!

(mesaj scris pe 28.07.2004)

Posted: Sun May 08, 2005 3:17 pm
Post subject: Caledonia WaterFalls

Sambata am stat in casa aproape toata ziua. Doar niste plaja cu baie si sarituri de pe ponton seara. Insa duminica am fost pe munte, pe un traseu pe albia unui rau cu multe cascade. Erau 2 cascade de 10-12m si restul cascade mici de 1m. Dar a fost fain, racoros. O chestie nasoala la ei - toata padurea era plina de spini. Ne-am abatut la un momentdat de la traseu sa escaladam un munte si ne-am zgariat de numa - numa. Traselul asta a fost fain pentru ca se si urca un pic. a doua zi - ieri - unii se plangeau de dureri de fund, cica a fost efortul prea mare. De fapt... nu efortul ii durea, ci sedentarismul! Dupa cascade ne-am racorit iar cu o baie in mare si niste sarituri de pe ponton.
Luni a inceput inca o saptamana grea...

(mesaj scris pe 0.07.2004)

Revelion in Cipru
Scriu cam tarziu, insa se datoreaza lipsei de timp.
De revelion am inchiriat o vila la Lemithu (o localitate de munte, langa Trodos) impreuna cu vreo 30 de romani. Privelistea a fost super, iar distractia a tinut pana dimineata. Pe 1 ianuarie am avut noroc de zapada, asa ca am fost pe Trodos. Se putea si schia, insa eu am preferat sa ma dau cu punga . Cand am ajuns noi la partie, erau si niste pusti (probabil ciprioti) care se dadeau pe zapada, insa... pe burta sau pe spate, direct cu haina pe zapada. Normal, i-am invatat "procedeul romanesc" si le-am dat material (pungi), insa doar dupe ce le-am facut demonstratii practice de 2-3 ore. Saracii... greu o mai fi sa te gandesti la asa "inventie" cum e datul cu punga!
In seara de revelion nici nu am simtit ca nu sunt in Romania. Singura diferenta a fost telefonul care nu prea functiona. Insa si in Romania m-am chinuit sa prind legatura de revelion... deci nu a fost mare diferenta.

(mesaj scris pe 24.02.2005)

realwahl
Site Admin

Return to Arhiva mesaje vechi: 2005-2010