Cine sta in nicossia sau nu numai dar cipru sa fie

Aceste mesaje vor fi mutate in curand in categoriile potrivite.

Moderators: bitihacy, clau

Cine sta in nicossia sau nu numai dar cipru sa fie

Postby vlad iosif » Thu Jul 29, 2010 3:23 pm

Va salut!Pe sapt viitoare cred joi am sa fiu si eu in cipru,nu stiu ce e de facut adik ce tre sa fac mai intai cand ajung acolo,sa cumpar mancare de unde e mai bn?chestii de igiena etc prefer sa merg la un magazin unde le pot lua eu fara sa comand la tejghea zahar paine etc,pentru ca stau prost cu engleza am cunostinte minime dar sper ca pe parcurs o sa invatz si ca nu imi va lua mult cu cazarea e rezolvat no sa am probleme,sper...o iau si eu asa usor la inceput ma descurc cum pot vin sa muncesc si atat nu's cocalar nu beau,nu fumez,manele nu ascult dak e cineva de gen care ma poate ajuta cu cate o informatie sau chiar nou venit si vrea sa imi lase un nr de acolo pe privat sa pot contacta cand ajung.o zi faina

vlad iosif

Re: Cine sta in nicossia sau nu numai dar cipru sa fie

Postby compy » Fri Jul 30, 2010 10:25 am

Salut!
Nu trebuie sa te ingrijorezi foarte, foarte tare pentru inceput, daca nu stii engleza, insa va trebui sa inveti rapid o limba. Cam toate magazinele sunt cu autoservire si au preturile afisate. Produse alimentare si de larg consum iti recomand sa cumperi de la hipermarketuri sau supermarketuri, gen Carrefour, Orphanidis, Dimos, Athienidis, Metro etc., in functie de zona in care vei locui. Cu timpul vei descoperi magazine cu preturi mult mai bune, situate in suburbii, insa vei avea nevoie de masina ca sa ajungi la ele. Programul de lucru este pana la orele 19 sau 20, exceptie miercuri, cand inchid pe la pranz, si duminica, inchis toata ziua. Pentru cumparaturi de urgenta, ai periptero - magazine de cartier deschise pana la orele 22 sau mai mult (unele non stop), inclusiv in weekend. Au de toate, de la apa, bere, sandwichuri, alimente, la becuri, perie de ghete si reviste. Preturile sunt mai mari. Sunt tot cu autoservire. Cand faci plata, intreaba "how much?" si intinde gatul sugestiv catre casa de marcat. Vanzatorul se prinde si va orienta ecranul cu pretul catre tine. E simplu :)
Daca vrei mancare gatita de-a gata, exista o gramada de magazine cu autoservire (take-away), gen Zorbas sau Marangos. Pe langa mancare, au produse de patiserie, paine, sucuri si orice e comestibil, mai putin alcool. Multe sunt deschise non stop.
Daca mai ai intrebari, iti stam la dispozitie.
http://intocyprus.blogspot.com/

compy
Moderator

Postby oblio » Fri Jul 30, 2010 1:27 pm

compy, that's THE perfect reply, BRAVO!

oblio
Super Moderator

Postby cip2006is » Fri Jul 30, 2010 7:18 pm

o bere de la mine pt compy! :D foarte ontopic!
low riders live longer & and fly higher!

cip2006is
Active

Postby bogdanbf » Fri Jul 30, 2010 10:45 pm

O mica adaugire: mancare gatita vei gasi si la "Cuptor", "psistaria" cum s-ar zice in ciprioata. De acolo poti sa-ti iei pui rotisati, fripturi, garnituri pentru mancare, paine lapte, oua etc. O masa te ajunge cam 5-6 euro (cel putin asa e in Limassol).

Ce trebuie sa faci cat mai curand e sa-ti iei o masina ca sa te poti misca.

Multa bafta!
Blog de emigrant in Cipru

Ubi bene, ibi patria!

bogdanbf
Active

Postby Sovata » Sat Jul 31, 2010 2:06 am

am vizitat limasolu ieri ! bine ca am fost pe scuter, ca daca aveam masina, crapam de nervi ! asa e in fiecare zi frate acolo ? tokio ? si taximetristii aia numa in gura i-ash bate.....
http://cipru.3xforum.ro/ barfa,smenuri,sushanele

Sovata
Active

Postby bizkitt » Sat Jul 31, 2010 2:52 pm

E aglomerat intre orele 13-15 si deobicei in weekenduri dupa masa dar in rest e acceptabil. Cred ca si in Nicosia e la fel in intervalul pauzelor.
If you think experts are expensive wait until you see how much amateurs will cost you.

bizkitt
Active

Postby ciorky » Sat Jul 31, 2010 11:58 pm

Salut,
Vreau sa vin in Cipru,am mai fost,am lucrat,a fost bine.Acum nu mai stiu,cum e,se gaseste de lucru,chiriile cum mai sunt?
Data trecuta am fost la sigur.acuma o sa vin la chici.Vorbesc engleza la perfectie,am experienta.Acolo am lucrat la Souroullas si in Romania am facut si munca de birou si am experienta in bar.
Ma intrebam daca ma poate ajuta cineva de pe forum cumva.Orice ajutor e bine primit.Eu am stat in Larnaka data trecuta da nu fac mofturi.Lucrez oriunde,orice.Nu sunt pretentios cu absolut nimik.Tot ce vreau e sa ajung acolo sa ma vad angajat acolo. Multumesc anticipat

ciorky
Interested

Postby Sovata » Sun Aug 01, 2010 3:03 am

in aya napa taverna vassos cauta staff pt bucatarie . da tre sa ai meserie in tine . si acum vine august, cam vreo 45 de grade tot sa fie acolo :)
http://cipru.3xforum.ro/ barfa,smenuri,sushanele

Sovata
Active

Postby ciorky » Sun Aug 01, 2010 6:56 am

eu in bar am experienta,dar nu e o problema,de invatat invat repede.si de caldura nu imi fac probleme.la Souroullas in fabrica erau mai multe grade.rezist
multumesc de informatie si mai astept si altele.o sa ajung si eu curand acolo.deabea astept :D

ciorky
Interested

Next

Return to Arhiva mesaje vechi: 2005-2010