Casatorie de convenienta.

Aceste mesaje vor fi mutate in curand in categoriile potrivite.

Moderators: bitihacy, clau

Re: Casatorie de convenienta.

Postby SPF » Mon Sep 13, 2010 12:04 pm

Da, sovata, chiar asa, nu mai comenta aiurea despre mers la politie si intrebat ce se poate face. Ia aminte la sfatul lui bogdanbf, ameninta cu bataia, cu recuperatorii, recurge la amenintari diverse, incolteste-i nevasta. Adica numai chestii ilegale. Asa se rezolva treaba "Romaneste".

SPF

Postby tuk » Mon Sep 13, 2010 7:44 pm

Prieteni eu nu cred ca este bine sa incitam la violenta,chiar credeti ca se rezolva ceva?Eu nu cred.
Mai degraba poate iesi mai urat de atat,se poate intoarce impotriva lui.Cei doi il pot acuza de hartuire la un moment dat.
Eu am o intrebare ,pana cand l ai fi ajutat?Suma este destul de mare,
De ce nu l ai ajutat altfel,de ex sa i gasesti un loc de munca.Gestul tau este de apreciat dar cred ca a fost un pic exagerat.
'Sotia' lui nu are nici o vina ,nu ea te a pus sa l ajuti.
Atata timp cat nu ai nimic la mana legal,hartie ca i ai dat bani,sau ca el iti restituie o anumita suma ,nu vei putea face nimic.
Daca nu a inteles de vorba buna nu ai ce face.Nu ti ramane decat sa te obisnuiesti cu ideea,sa fie o lectie de viata si cineva acolo sus te va razbuna intr un fel.Totul se plateste in viata.
Daca ai putut sa l ajuti atat de mult inseamna ca esti un om cu suflet mare iar binele facut se va intoarce intr o zi inzecit(acum nu te gandii ca el va da suma dubla inapoi).

iti doresc numai bine.

tuk
Active

Postby bizkitt » Tue Sep 14, 2010 12:44 am

Nici eu nu sunt adeptul violentei... da pe asta l-as bate nu pt. bani ci pentru simplul fapt ca iti pierzi timpul pretios sa ajuti un om ca acesta. Tuk, nu instiga nimeni la violenta! de ce are nevoie respectivul e o corectie. Daca acasa stai la semafor si vine un aurolac si te scuipa in fata o sai zici "aaa ma scuzati dar gestul dvs este inacceptabil!!" ? ce politie? ce lege? nimicuri. Amenintat nu trebuie ca astia sunt din aia "ninja" (nui vezi seara daca sunt imbracati in negru) daca il ameninti incepe sa planga sa-l lasi in pace apoi seara vine si baga un cutit in tine din spate :D schwarzkop daca ai nevoie la carat sacul pana la mare suna-ma vin sa te ajut.
If you think experts are expensive wait until you see how much amateurs will cost you.

bizkitt
Active

Postby schwarzkopf » Tue Sep 14, 2010 2:15 am

O Dumnezeule, dar eu sunt un pacifist !!! (lol).
Lasand caterinca la o parte, multumesc tuturor de interesul acordat, chiar ma simt putin mai bine - tepuit de un tigan, dar cu zambetul pe buze.
@tuk, o perioada l`am considerat responsabilitatea mea, ca pe un copil caruia ii sunt dator sa`l ajut, a jucat un teatru atat de bun cu plansete in genunchi, cu juraminte pe coran si privire expresiva, atat de similare tiganiei, incat nu mi`am dat seama.
@Sovata, cred ca ai o parere extraordinar de proasta despre mine, "cu ce ti-am gresit ?":)) In niciun caz nu m`as fi dus la politie doar cu ura`n suflet si mana`n cur.
Am poze cu nevasta-sa si prietenul ei cu care e de 5 ani de zile, si cu care locuieste in aceeasi casa cu tiganu`. Ea nu a fost intr-atat de inteligenta incat sa-si stearga contul de facebook in care are folderul "my love", plin de poze cu ea si prietenul ei, in toate pozitiile pitiponcesti posibile, cu data pe poza, inainte si dupa nunta cu tiganu`. Apoi , am adresa unde co-locuiesc intr-o perfecta buna-intelegere. Apoi, faptul ca stiu numele avocatului care i`a casatorit, adresa lui si municipality-ul unde au fost casatoriti si unde ea a mintit ca e insarcinata :) Le stiu discursul pe care`l au pregatit pentru interviu pe de rost, eu l`am creeat pentru el - eu il pot demonta.
Problema , Sovata, nu e lipsa mea de dovezi sau de inteligenta, ci ...culmea, compasiunea.Inca mi-e mila de el, ma gandesc prin ce a trecut ca sa ajunga aici , ma gandesc ca familia lui chiar o sa-si piarda casa si or sa ramana pe strazi, ma gandesc ca viitorul lui o sa fie distrus si fiind musulman, posibilitatea sa se sinucida este mare. Numai ca apoi, ma gandesc si la mine , la cat am muncit ca sa`l ajut, la cata umilinta am avut parte din partea fostului sef pentru banii aia, la buna-vointa care daca ti-e calcata in picioare, doare cel mai tare si dorinta de a scapa de sentimentul ca esti prost devine nevoia numarul doi, dupa respiratie. Cum ar zice rusul: i love you, but i love me more. Anyway,maine am day off, si urmeaza sa ma duc la biroul de emigrari. Am renuntat la ideea ca o sa`mi recuperez banii, am incercat tot arsenalul de manipulari pe care l`am vazut prin filmele cu recuperatori. Nimic...
Am sa postez maine ce s-a intamplat la biroul de emigrari, salut !
Poti scoate romanul din romania, dar nu si romania din roman.

schwarzkopf
Active

Postby longbou » Tue Sep 14, 2010 8:39 am

nu stiu daca faci vreo treaba cu denuntatul
pana la urma el stie ca in cel mai rau caz o sa-l trimita acasa si tu ramai tot fara bani
parerea mea:
cel mai bine luat putin, magaiat pe la ficat de cineva dibaci (sa nu lase semne, bine ar fi sa fie mai multi ca sa-l sperie ca lumea)
dupa care intervi tu si le spui sa-l lase in pace, si "baietii" in spun:
de azi incolo nu mai ai sa dai 1500, ai sa dai 2000, pentru ca am venit NOI
daca nu dai banii pana la data de ....... (o data pana la care crezi tu ca iti poate da 1500) mai venim o data si pe daca mai venim o data nu mai scapi asa fara cucuie si nici nu o sa mai fie suficienti 2000, pentru ca mai venim o data
eventual daca se poate sa fie si bulgaroaica de fata, si amenintata si ea un pic (daca e insarcinata, mai bine, ii spui ca pe unu din aia il cheama "ginecologul" deoarece provoaca avorturi spontane :))

astfel incepi sa joci tu in nocturna cu el, vorba lui SPF
Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.

longbou
Active

Postby clau » Tue Sep 14, 2010 9:22 am

Nu-mi vine sa cred ce citesc aici!!

Fratilor nu instigati la acte violente pentru nici un motiv, nu i-a ucis copilul, nu i-a violat nevasta ( sunt singurele motive pentru care eu personal as recurge la asa ceva si pot suporta consecintele), doar a profitat de bunatatea lui care oricum a mers prea departe. De pe la 300-500 euro (cu indulgenta) ar fi trebuit sa te opresti sa-l finantezi pentru ca este la mintea cocosului ca oameni ca el nu prea au bani si tu nu-l poti obliga prin lege sa-ti plateasca banii imprumutati fara vreo declaratie macar, semnata intre voi doi.

Acestea fiind zise vreau doar sa reamintesc ca fratii intre ei s-au hacuit pentru bani daramite niste straini, nu dati bani imprumut si mai ales nu sume mari fara sa aveti acoperire pentru ei sau daca o faceti fiti constienti ca s-ar putea sa nu-i mai vedeti inapoi si sa-i inregistrati la "fapte bune facute de-a lungul vietii"...

O zi buna si cu ganduri mai pasnice va urez! :)

clau
Moderator

Postby oblio » Tue Sep 14, 2010 10:47 am

In spiritul pacifist de care cred ca dau dovada, va rog si eu sa o lasati mai moale cu actele de violenta.
Chiar mai mult, ca niste buni samariteni ce suntem, ar trebui sa punem mana de la mana si sa-l invitam pe cetatean "La Haiducu" la un pahar de vorba si niste "mici".Sunt sigur ca putem fi suficient de persuasivi incat sa-i schimbam parerea aceluiasi cetatean (european acum) referitor la statutul datoriilor neplatite. :twisted:

Asa ca va rog inca o data, nu uitati de regulament:
Code: Select all
Chiar daca din momentul postarii, proprietatea asupra tuturor mesajelor revine CyprusAlien, dreptul moral de autor si responsabilitatea continutului apartin in totalitate celor care au postat respectivele mesaje. Desi incercam sa monitorizam cat mai bine continutul mesajelor publicate, CyprusAlien nu poate fi trasa la raspundere pentru oricare din regulile incalcate de membrii acestui forum, cu atat mai mult cu cat caracterul "real time" al postarilor face posibila oricand incalcarea accidentala a legii.

Ups! :mrgreen:

oblio
Super Moderator

Postby schwarzkopf » Tue Sep 14, 2010 12:57 pm

Ok, am venit de la biroul de emigrari. Am vorbit cu un cipriot sictirit evident, care deja stia povestea ...din cauza frecventei cu care se intampla casatoriile de genul asta. Mi-a zis ca nu stie despre ce e vorba, dar ca`mi poate spune perfect cum s-au intamplat lucrurile :)) Am ras si eu, si el...
I`am dat detaliile , pozele, adresa, numele, tot. Am asteptat de la 8:30 pana la 10 , cand mi`a zis sa merg cu el si cu partenera lui in vizita ca martor. Tiganu` (apelativ al cetateanului de etnie bengala), nu era acasa, era la munca. Cetateanca de etnie bulgara era in schimb acasa, cu prietenul ei, se uitau la "Two and a half men". Ma simteam prost dar indreptatit, ofiterul de la emigrari i`a pus prima data catusele ei, si apoi i`a facut perchezitie in camera unde sta. Acolo era plin de poze cu ea si prietenul ei, cu sifonierul plin de hainele amandorura, nici o urma sau dovada ca tiganu` ar locui cu ea in aceeasi camera. Pana la urma ea a inceput sa planga, si cam asa s-a terminat totul. Ofiterul de emigrari a plecat la restaurantul unde lucreaza tiganu`, si probabil ca`l trimite acasa.
Eu n`am castigat nimic, am pierdut banii...dar de recuperat oricum nu`i mai recuperam. Oricum, acum merg sa ma barbieresc, si sper ca`n oglinda de la baie sa nu mai vad scris FRAIER pe frunte :)
Ideea e ca , nicio fapta buna nu ramane nepedepsita. A fost o lectie buna pt mine si sper sa fie inspirati si alti buni samariteni din experienta mea. Multumesc "recuperatorilor" care m`au indrumat sa`i rup picioarele:)) Cred ca totusi au spus`o in gluma, oricum, am ras enorm de fiecare data cand le-am citit :)
Succesuri tuturor !

schwarzkopf
Active

Postby clau » Tue Sep 14, 2010 1:16 pm

Sunt rau, dintotdeauna am fost. Numai ca la inceputul anului, am zis sa schimb ceva fiind intr`o perioada de ratacire, si am decis sa ajut un tigan borat cu pasaport de bangladesh. Plangea, stand la picioarele mele, sa`l ajut pentru ca altfel, trebuie sa plece inapoi in bangladesh , acolo unde familia lui are mii de euro datorii, si practic, el este singura lor speranta. O telenovela, care prin prisma lacrimogenitatii sale , pe un fond de bun samaritean , m`a prins.
Avea nevoie de bani , sa reziste 5 luni de zile, pana isi gaseste o individa caruia sa`i dea bani contra unei casatorii de convenienta. Si l`am ajutat, i`am dat bani de chirie, de mancare, de electricitate, de apa, de internet, practic, de tot ceea ce are nevoie un om sa supravietuiasca decent timp de 5 luni.

Este trista povestea care tocmai ne-ai spus-o, imi pare rau pentru acel om pe care-ti propusesei initial sa-l ajuti. Poate n-a avut bani in primele doua luni de cand a-nceput munca, e stiut faptul ca ei sunt platiti foarte prost si el cred ca avea si-asa destule datorii daca te gandesti ca a trebuit sa plateasca si individa pentru acea casatorie de convenienta. Chiar nu era nevoie sa-i platesti si internetul, cred ca mancare si un acoperis deasupra capului, in situatia lui, erau mai mult decat suficient.

Ai avut o sansa in viata sa faci un lucru bun dar n-ai profitat de ea...

clau
Moderator

Postby schwarzkopf » Tue Sep 14, 2010 2:36 pm

Am avut mai multe sanse sa fac un lucru bun in viata, desi nu asta e scopul meu. Presupun ca nici al tau. Cred ca fiecare am venit in cipru pentru o viata mai buna si pentru buna-starea noastra si a familiei noastre.
Nu castiga putini bani, castiga 1200 de euro pe luna , fiind bucatar intr-un restaurant in care lucra deja de 2 ani. Luase deja 3 salarii pana am inceput sa`i cer eu datoria, NU avea de gand sa mi`i dea inapoi. A preferat din banii pe care`i castigase dupa casatorie, sa se duca inapoi la facultate, desi asta era ultima dintre grijile lui. Ii explicasem clar ca dupa casatorie , din primii bani imi va plati datoria, si a fost complet de-acord. Nu e trista povestea deloc, e doar o mostra de realitate, de cauza si efect. Bine, acum fiecare judeca dupa propriul sistem de valori.
All in all, l`am ajutat chiar si daca i`am reclamat casatoria, prin faptul ca prin mine, a supravietuit inca 5 luni. In ziua de azi , cred ca supravietuirea este unul dintre cele mai importante lucruri si in acelasi timp cel mai greu de realizat pentru o mare majoritate de oameni.

schwarzkopf
Active

PreviousNext

Return to Arhiva mesaje vechi: 2005-2010