Casatorie de convenienta.

Aceste mesaje vor fi mutate in curand in categoriile potrivite.

Moderators: bitihacy, clau

Re: Casatorie de convenienta.

Postby tuk » Tue Sep 14, 2010 4:49 pm

'Am avut mai multe sanse sa fac un lucru bun in viata, desi nu asta e scopul meu',acum am inteles de ce ai procedat asa.
Pana la urma n ai facut nimic.

tuk
Active

Postby Alexa » Tue Sep 14, 2010 4:52 pm

Stai linistit Schwarzkopt,nu va scrie fraer pe fruntea ta,poate un bun samaritean.
D-zeu are grija de toata lumea ,m-ai devreme s-au m-ai tarziu.
Fruntea sus ,si uita de acei bani,sunt sigur ca in viata ta ai pierdut mult mai multe,banii vin si se duc,asta e.
E bine totusi ca poate va fi expulzat si asta conteaza.
Bafta si sa auzim numai de bine.O zi buna.
Nu conteaza anii din viata ta ,conteaza viata din anii tai!!

Alexa
Active

Postby bogdanbf » Tue Sep 14, 2010 7:36 pm

@schw. Amice, te felicit. Razbunarea e arma prostului, dar mult mai mare prost e ala care nu se razbuna. In plus gustul asta dulce, victoria pe care ai simtit-o in sufletul tau cand ai vazut ca l-au incoltit merita macar o parte din cei 1500 de euro.

@ceilalti: E foarte usor sa fii lupul moralist atunci cand nu esti tu in situatia de mai sus. Eu in Romania mi-am pierdut TOATE economiile intr-o afacere pe care mi-a stricat-o proprietarul spatiului pe care il aveam inchiriat. Pentru asta i-as taia testiculele si i le-as baga pe gat l-as ierta doar pe lumea cealalta. Cati dintre cei care indruma la pace si prietenie sunt dispusi sa ma "ajute" si pe mine cu 1500 de euro? Lasati-o mai moale pentru ca instinctul nostru primar de a ne apara si a proteja ceea ce consideram noi ca e al nostru este prezent in fiecare dintre noi. Cu cat unii sunt mai aproape de stadiul de primate, sar la baiae din orice (vezi-i pe boii care se bat in trafic pentru nimic). In schimb ceilalti astepata o miza mai mare...

PS: Love is in the air / Everywhere you look around...
PPS: Make love not war!

Later Edit: Da, sunt o fire violenta in situatiile in care se impune. Daca sunt atacat pe strada sau in casa, nu il provoc pe aparator la un joc de sah ci incerc sa ma apar.
Blog de emigrant in Cipru

Ubi bene, ibi patria!

bogdanbf
Active

Postby schwarzkopf » Tue Sep 14, 2010 9:45 pm

Stii sa joci sah ? Si eu am avut de gand sa ma apuc de sah, mi`a zis mama ca femeilor le plac sportivii.
Nu am ce sa mai adaug, bogdanbf a zis cu o logica adaptata perfect zilelor de azi, singurul adevar valabil - la sfarsitul zilei, singurii de care ne pasa suntem noi. Eu,dupa judecata la prima mana a unora, am avut satisfactia unei razbunari meschine ,de joasa speta, caracteristica oamenilor superficiali si oarecum needucati ( iisus hristos nu ar fi facut asa ceva !) si tiganu` a avut parte pe langa 5 luni de supravietuire moca, de o lectie gratuita despre viata. Sper sa ii ajute. Multumesc inca odata pentru parerile voastre, chiar mi`au fost toate de ajutor.
Poti scoate romanul din romania, dar nu si romania din roman.

schwarzkopf
Active

Postby bogdanbf » Tue Sep 14, 2010 10:05 pm

in editarea pe care am facut-o am vrus sa zic atacator, nu aparator.

Si da, poate ca uneori e bien sa spunem lucrurilor pe nume si sa nu ne ascudem dupa deget. Traim intr-o societatea care nu e altceva decat o jungla moderna. Poate ca exprimarile mele mai directe mi-au adus critici, dar in strafundul sufletului oricaruia de aici zace un animal din jungla asta moderna numita capitalism.

Ne vedem La Haiducu', asta daca nu ma considerati prea violent :roll:
Blog de emigrant in Cipru

Ubi bene, ibi patria!

bogdanbf
Active

Postby cip2006is » Wed Sep 15, 2010 3:43 pm

Swartz, ai procedat f bine, decat sa iti rida in nas mai bine sa plinga in pumni, ca trebuia sa se tina de cuvint si sa achite datoria. El s-a crezut mai smeker si a crezut ca poate fraeri lumea deacuma daca i-au iesit 2-3 combinatii (casatorie, bani imprumutati etc). Daca nu ii faceai si "ultimul bine" sa il ajuti sa isi revada familia din Bangladesh, ramaneai cu regrete.
low riders live longer & and fly higher!

cip2006is
Active

Postby realwahl » Wed Sep 15, 2010 5:50 pm

Imi place sa ajut, insa urasc sa vad ca cineva profita (cu nesimtire) de ajutoarele pe care le ofer.
Daca ajutorul este apreciat (si de exemplu vad ca omul chiar nu poate sa imi restituie banii), pot accepta situatia, desi nu imi place.
Insa daca vad ca omului nu ii pasa (adica isi cumpara plasma sau altele in loc sa restutie datoriile) sau pur si simplu nu vrea (si mi-o zice in fata, cum a facut persoana despre care vorbim), atunci schimb si eu foaia si il incoltesc.

Lectia pe care si-a primit-o cred ca este pe deplin meritata. De maine, in Bangladej vor circula cu 1 mai putin povesti gen "ce smecher sunt si cum am fraierit europenii" si cu 1 mai mult povesti gen "cum s-a intors X cu coada intre picioare, caci europenii neseriosi l-au trimis acasa". Cu siguranta nu va spune motivul pentru care a fost trimis acasa, insa nu va putea nici sa se bata cu pumnul in piept si sa incurajeze pe altii sa fie smecheri cum a fost el.

Mi-ar fi placut ca mai multi romani sa fi primit astfel de lectii in Italia, Spania, Franta si... mai nou Cipru. Si, mai presus ca oricunem, in Romania, unde smekeria (cu k!) este la putere. Aceaste lectii ar fi contribuit la cultivarea unor valori si la descurajarea smecheriei (ca oricum nu mi se intampla nimic). Si poate lumea s-ar fi plans mai putin de faptul ca "Cipru este invadat de romani de proasta calitate".
Be the change you wish to see in the world. (Mahatma Ghandi)

realwahl
Site Admin

Postby Sovata » Thu Sep 16, 2010 3:07 am

care are experienţa..... în ro poliţia poate să facă bălarii de genu ăsta ? adica,doar la o simpla reclamaţie, un om poate fi incarcerat,deportat,etc ,doar pt faptul ca nu existau ţoale in şifonier ( tămpenii), sau ca in baie capacul de la vece era lăsat şi nu ridicat ?

hm... aşa ca chestie...ziceam ca-s bangl..şi ma însor aici sau in ioropa... discriminari,abuzuri,etc ? tare !

din moment ce este act oficial de căsătorie,cum poa' sa vină un tablagiu sa te bage la zdup ?? ce tămpenie,ca nu erau ţoale de-a lu ăla acolo...pff... ei şi ? poate facea omu o experienţă... primele 3 luni sa locuiască separat,sa observe dacă sentimentul va fi mai puternic dupa,sau la fel...sau orice alt motiv personal... nu se consideră căsătoria legala daca nu se locuieşte in acelaşi apartament ? sau au lege separată pentru non-europeni ??

scwartz> bangamen ăla,a dat banu' la bulgaroaică înainte sau urma să ? sau jumi-juma ? :mrgreen:
http://cipru.3xforum.ro/ barfa,smenuri,sushanele

Sovata
Active

Postby cip2006is » Thu Sep 16, 2010 9:30 am

Sovata! banii la curve se dau inainte! :P
Ce au facut aia de la imigration nu sunt balarii, asa este procedura, se face o ancheta sociala, am mai auzit de cazuri de inspectii in case de familii de genul asta, si intradevar deschid sifonierul si intreaba de haine ale cui sunt. Nu sint prosti aia care au stabilit procedura. In cazul de fata a fost si un martor/reclamant, legea fusese incalcata, e clar, oamenii isi fac datoria prompt, abia asteapta sa mai expulzeze cate un strain, mai ales unul care face probleme.
low riders live longer & and fly higher!

cip2006is
Active

Postby longbou » Thu Sep 16, 2010 11:33 am

deja ei nu stiu cum sa scape de astia din tara
uitati-va de curiozitate la politisti cand vad un negru la volanul unei masini, sau daca inainte faceai reclamatie ca unu sta fara viza undeva, il trimetea acasa numai daca facea cerva rau, acum il trimite instantaneu
asta pentru ca deja nu mai au ai lor de munca
ne-ar gonii si pe noi, dar suntem in comunitate
Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.

longbou
Active

PreviousNext

Return to Arhiva mesaje vechi: 2005-2010