Casatorie de convenienta.

Aceste mesaje vor fi mutate in curand in categoriile potrivite.

Moderators: bitihacy, clau

Re: Casatorie de convenienta.

Postby schwarzkopf » Thu Sep 16, 2010 9:02 pm

@Sovata,
Ceea ce spui tu e corect teoretic. Desi in Cipru, problema casatoriilor de convenienta este una dintre principalele probleme ale autoritatilor de la biroul de emigrari. Cred ca proportia casatoriilor de genul asta este mai mare de 90 la suta.
Dupa parerea ta, o fata est-europeana , ar lua in casatorie un negru mititel, fara bani si loc de munca, care traieste impreuna cu alti 9 negrii mititei intr-un apt cu o camera, si care mananca ce apuca? Cat de oarba sa fie dragostea?:))
Autoritatile se lupta cu fenomenul asta si bine face, e in interesul meu ca european sa nu`mi fie dat locul meu de munca, unui asiatic care accepta de 2 ori mai putin. E o lege speciala a casatoriilor intre non-europeni si europeni, care prevede controale la domiciuliu, interviuri peste interviuri si tot tacamul de genul asta. Nu e niciun abuz faptul ca autoritatile merg la domiciuliul unui cuplu care ridica semne de intrebare, si`i fac perchezitie in casa. In cazul meu a fost ceva extrem de usor pentru autoritati, aveam toate dovezile, eram martor, iar tipa incepuse sa planga si a recunoscut tot de frica. Citeste mai bine posturile mele daca tot esti interesat sau ai o parere despre subiect, ca daca le citesti pe diagonala exista riscul sa nu intelegi nimic :)
Sa presupunem ca ai fi ofitei al biroului de emigratii, cand mergi si controlezi un cuplu, si ajuns la fata locului ii vezi nevasta in bratele altuia intr-o camera plina de haine ale individului in cauza si poze cu ei doi, si tot tacamul, ce faci ? :)) Treci cu vederea crezand ca poate cuplul casatorit trece printr`o faza ciudata? :))
Ok, subiectul din pctul meu de vedere e incheiat, multumesc inca odata pentru opiniile voastre.
@realhawk, bun punct de vedere, nu m`am gandit la el, presupun insa ca ramificatiile unui caz de genul asta sunt mari, si se extind in mai multe directii
Poti scoate romanul din romania, dar nu si romania din roman.

schwarzkopf
Active

Postby crysxyz » Sat Sep 18, 2010 11:02 am

e in interesul meu ca european sa nu`mi fie dat locul meu de munca, unui asiatic care accepta de 2 ori mai putin

pai esti cam rasist ! te ai gandit ca si altii gandesc asa despre tine...sau despre romani...lasa lume sa munceasca oriunde gaseste ,dreptul la munca este reglementat prin legi nu prin idei rasiste....welcome in cyprus ... !
® All Rights reserved

crysxyz
Active

Postby schwarzkopf » Sat Sep 18, 2010 4:18 pm

:)) ar fi mult mai usor pentru toti, daca nu am judeca lucrurile la prima mana, instinctual . Pai asta e legea in cipru si in europa.
Primii care au prioritate la un post vacant sunt cipriotii, dupa care daca cipriotii nu ocupa locul de munca dn diverse motive, prioritate au europenii, iar daca nici cipriotii nici europenii nu ocupa locul de munca, angajatorul poate chema cu viza de munca o persoana din afara spatiului E.U. Asta sunt legile , O gramada de lupi moralisti bai nenika, tie daca ti`ar fi luat locul de munca din cauza unuia din pakistan care stie exact ceea ce stii si tu, dar care lucreaza de 2 ori mai ieftin, cum ti s-ar parea?
Succesuri!

schwarzkopf
Active

Postby crysxyz » Sat Oct 02, 2010 6:12 pm

bai nenika...de 2 ori mai ieftin....eu il manac pe ala care traieste cu 350 euro in cypru ! excluzand lagarele de munca de pe camp cu muncitori din republica moldova unde chiar iau banii astia.deci nu o data mai ieftin ci de 2 ori ! ...nu mai judeca lucrurile la prima mana, instinctual ..toate tarile au legi ,un salariu minim pe economie , restricti pentru anumiti cetateni din alte tari , lucrurile sant reglementate cat de cat ,daca toate tarile mari care inghit zeci de mii de emigranti ar judeca asa instinctual ca tine .....toate astea au scop ....selectia celor buni dintre emigranti , atentie eu nu vorbesc aici de necalificati ! cate sute de mii de emigranti intra in usa si canada dar nu pun problema ca tine ...rasista ! deci sa vina cei din pakistan....sincer nu imi fac griji ca imi ia unul locul din pakistan....daca eram necalificat ...poate ! succesuri si tie !
® All Rights reserved

crysxyz
Active

Postby compy » Sat Oct 02, 2010 8:36 pm

@crysxyz, nu stiu exact care iti sunt nelamuririle, dar eu ii tin partea lui schwartzkopf. Sa explic:
1) rasismul - nu cred ca el s-a referit la asta in sensul de xenofobie, insa gandeste-te, negrul ala mititel l-a santajat emotional, a obtinut banii de la el si acum ii rade in nas. Lucru tipic musulman, am mai auzit de cazuri de genul.... Si tot in Cipru. Dupa cum probabil ai citit deja postarile, acel individ nu numai ca si-a rezolvat problema vizei, dar are si un loc de munca platit cu un salariu pe care multi romani de acum nici nu-l viseaza. Nu cred ca se pune problema ca nu poate returna banii, dar nu vrea. Si cum ziceam, am mai auzit de asemenea cazuri.
2) salariile asiaticilor - da, sunt asiatici care primesc 300 de euro pe luna, dar e vorba de cei care fac menaj, gradinarit etc si locuiesc in casa angajatorului. Cei externi primesc de regula cam 450 de euro, dar in cazuri de genul e vorba de part-time. O situatie speciala o reprezinta refugiatii cu azil politic in asteptare, care nu au voie sa munceasca legal, dar accepta munca ziliera platita de mizerie.
3) salariul minim cipriot e undeva pe la cca 850 de euro, pentru 40 de ore/sapt, adica program normal. Asta inseamna un tarif de cca 5 euro/ora. Crede-ma, sunt sute, mii de romani care muncesc pe mai putin de atat, mai ales de cand e si aici criza. Am auzit si de cazuri cu 3 euro/ora. Ce autoritate sta sa verifice implinirea conditiilor legii? Hmm... Nu cred ca se mai tine cont. Sa nu uitam ca traficul de carne vie e in continuare in floare, amicul nostru Iannis Piripitsis isi vede de treburi nestingherit si azi, cererea de locuri de munca a crescut, comisioanele agentiilor de plasare a fortelor de munca au sarit in aer, somajul e foarte mare si in randul cipriotilor, nu numai in randul romanilor care au ales sa vina aici la ghici... ar fi multe de spus, dar cred ca ai prins ideea.
4) problema vizelor pentru straini s-a acutizat. Nu vor sa mai prelungeasca vizele, incepand de anul viitor, si ce s-a mai prelungit a fost cu pile si cu valabilitate de un an. Sigur ca musulmanul a facut pe dracu'n patru sa ramana in Cipru, a si reusit, dar nu calcand pe cadavre, asa cum a procedat el. Daca iti spun ca sefu' incerca sa ma convinga sa ma marit cu un indian pe care nu voia sa-l piarda? O sa-l piarda, asta e :))
Cele expuse mai sus nu sunt parerea mea personala decat intr-o foarte mica masura. Sunt fapte din realitatea de azi. Lucrurile s-au schimbat, dar nu in bine.
http://intocyprus.blogspot.com/

compy
Moderator

Postby crysxyz » Sat Oct 02, 2010 10:31 pm

nu am absolut nici o nelamurire !
- by sovata;te agiţi degeaba mane .papà banii. omu nu ţi-a bagat mâna in buzunar,tu cu mânuţa ta ai scos leuşteanu' din buzunar şi l-ai dat ! corect !
- by clau: De pe la 300-500 euro (cu indulgenta) ar fi trebuit sa te opresti sa-l finantezi pentru ca imprumutati fara vreo declaratie macar, semnata intre voi doi.
ideea este alta :citez... e in interesul meu ca european sa nu`mi fie dat locul meu de munca, unui asiatic care accepta de 2 ori mai putin.(pai daca este in interesul tau).....si inchei cu un citat mai celebru " " Acolo unde suntem noi, nu mai este loc pentru nimeni " -Adolf HItler" .......
® All Rights reserved

crysxyz
Active

Postby schwarzkopf » Sun Oct 03, 2010 12:03 am

Hahahahahahah :))) Dumnezeule....
chrysxyz, in primul rand, ai citit gresit, am zis asa : "ar fi mult mai usor pentru toti, daca NU am judeca lucrurile la prima mana, instinctual ", nu am zis ca ar fi mai usor daca AM judeca , e mai clar acum?
In al doilea rand ,daca Adolf Hitler a zis ca "vara e cald", nu inseamna ca afirmatia este automat xenofoba si ca cine zice sau gandeste ca vara e cald, este un Hitler mai mic :) Iata un site cu citate din Adolf Hitler - http://www.brainyquote.com/quotes/autho ... itler.html
Asta asa, ca sa ne radem si sa ne simptem bine.
Amyce, eu zic sa facem polemici doar in cazul in care nu sunt subtiri. SI acum, un exercitiu de imaginatie. Sa presupunem, ca se da drept de munca liber TUTUROR ASIATICILOR, si vize pentru Europa inclusiv Cipru. Cam cat crezi ca ai sa mai ai locul de munca pe care`l ai?:))) Sau, cam cat crezi ca ar mai functiona ceva, orice? E frumos sa fim nobili si marinimosi , naivi cu porumbei albi pe epoleti. Doar ca, vorba lu` Mircea Badea, multi dintre noi gandim la bara din fata. Atat cat putem vedea. Fereasca Dumnezeu sa suferim de prezbitism.

schwarzkopf
Active

Postby crysxyz » Sun Oct 03, 2010 5:14 pm

by schwarzkopf: Sa presupunem, ca se da drept de munca liber TUTUROR ASIATICILOR, si vize pentru Europa inclusiv Cipru.....inseamna ca tu tot asa ai presupus ca pakistanezu iti va da banii inapoi ,fara o intelegere prealabila ,o garantie ceva . Asa cum am mai spus sant legi care reglementeaza aceste drepturi peste tot in lume ,drept de munca ,restricti,salarizare etc , nu se lucreaza pe presupuneri .Dar sa presupunem ca va veni o zi in care toti se vor uita la mIRCEA bADEA(acest guru media) si sa presupunem ca vom fi mai intelepti si altadata sa nu mai dam bani aiurea dupa care plangem si atunci vom fi mai fericiti ! ,,Casca ochii la tocmeala, iar nu dupa ce te-nseala" ANTON PANN. (scuze ca nu pot cita clasici gen badea,imi vine rau,iar daca ii urmezi sfaturile ajungi si mai rau) Presupun ca esti un fan infocat badea.....Sa nu faci nimic pe baza presupunerilor! Daca suspectezi, intreaba! Preaiubitilor, sa nu dati crezare oricarui duh; ci sa cercetati duhurile, daca sunt de la Dumnezeu; caci in lume au iesit multi prooroci mincinosi. 1Ioan 4:1 ...
® All Rights reserved

crysxyz
Active

Postby oblio » Sun Oct 03, 2010 6:30 pm

Calm down...Stick to the topic!

oblio
Super Moderator

Postby crysxyz » Sun Oct 03, 2010 7:20 pm

calm...calm dar santem pe topic ! titlul este casatorie de convenienta dar subiectul sant banii! cum recuperam banii , il batem pe individ? ii rapim nevasta ?ai sa il turnam la politie !nu merge nici asta ...cu vorba buna nici o sansa ...ce e de facut !? il compatimim pe cel care a ,,scos leusteanu " ce sa facem ...super ,astept continuarea ! deci ..,, chipintaci "!
P.S. - nici o rautate ! mai zambim si noi....
® All Rights reserved

crysxyz
Active

PreviousNext

Return to Arhiva mesaje vechi: 2005-2010