Despe Ciprioti si felul lor de a fi

Aceste mesaje vor fi mutate in curand in categoriile potrivite.

Moderators: bitihacy, clau

Despe Ciprioti si felul lor de a fi

Postby realwahl » Sun May 08, 2005 4:46 pm

In greaca, da se zice 'ne', iar nu se zice 'oxi' (se citeste ohi sau oi). Iti dai seama ca e f. usor sa le confunzi cu nu, respectiv ok. Ceea ce e o mare greseala, caci sunt tocmai invers. In plus, indienii de aici cand dau din cap pentru 'da', nu il rotesc ci dau din cap in stanga si in dreapta (il apleaca a.i. ochii raman tot timpul in fata). Daca il mai auzi spunand si 'ne'.. totul devine extrem de clar.

Strazile aici sunt tot timpul pustii. Nu pentru ca lumea sta in casa, ci pentru ca sta... in masina. F. rar vezi pe cate cineva mergand pe jos pe strada. Astia sunt in stare sa se duca si la WC cu masina, asa sunt de silosi.

Ca parere generala, sunt si bune, si rele, puncte in pus si bile negre pentru Cipru. Merita sa stau aici o vreme, insa nu mi-ar placea sa stau aici definitiv. E bun de loc de relaxare. Oamenii sunt mai descurcareti si mai smecheri, insa ca nivel al inteligentei, mi se pare ca sunt in urma. Chiar daca romanii au fost indobitociti atatia ani, inteligenta a ramas!

(mesaj scris pe 13.07.2004)

realwahl
Site Admin

Despre ciprioti si felul lor de a fi

Postby realwahl » Sun May 08, 2005 5:12 pm

Rar mi-a fost dat sa intalnesc in Romania oameni mai parsivi si mai prefacuti decat in Cipru. Oameni care rad cu tine, iti zambesc in fata, iar cand nu le mai convine ceva iti arata o fata de care nu ii credeai in stare. Oameni care incep sa ti se confeseze DOAR pentru a te putea acuza mai apoi ca "te-ai bagat in viata lor".
Aceiasi oameni, te numesc "my friend" cand incearca sa-ti vanda ceva sau iti ofera un serviciu. Iar preturile le negociaza cu tine "only for you, my friend", deoadece "we usualy don't do this, but for you, my firend...". Ce sa zic, sunt oameni care stiu sa-si vanda marfa. Sunt comercianti care zau daca stiu din ce si-au facut casele acestea frumoase pe care le au. Dar le-au facut, in ciuda unui salariu de doar 2-3 ori mai mare decat in romania si preturi la nivel occidental.
Un lucru insa il apreciez foarte tare la ei, merita sa fie respectati pentru asta: nu fura. Nu mi-a fost dat in Romania sa aud de cazuri in care cineva sa-si fi pierdut geanata (cu acte, portofel cu bani si carduri, mobil) si gasitorul sa se apuce sa dea telefoane pentru a da de proprietar. L-a gasit si i-a inapoiat geanta fara nimic lipsa. As fi crezut ca e o situatie singulara, insa deja s-au intamplat 2 astfel de cazuri in cadrul grupului de romani de aici, lucruri care in nici un caz nu s-ar fi intamplat in Romania.
Increderea care domneste aici, te face sa fii mai superficial, si ma gandesc cu teama la ce o sa se intample cand o sa ma intorc in tara, fie si doar pentru o vacanta. Sunt multi romani care au fost furati in romania in scurtele vacante, in drum de la aeroport sau pe transportul in comun, incat imi e tare teama sa nu patesc la fel. In Romania stiam ca paza buna trece primejdia rea, insa daca vin cu obiceiurile de aici...

(mesaj scris pe 06.09.2004)

realwahl
Site Admin

comentarii

Postby realwahl » Sun May 08, 2005 5:15 pm

09/06/2004-17:04 elounda
gia sou.curios eu am gasit in creta oameni minunatzi..si eu ma gandeam ca o sa mi se fure cand ma intorc,obishnuita sa las totul descuiat,chiar si mashina,cu geamul deschis si chei in contact,undeva aiurea...dar trebuie sa ai grija si nu vei fi furat.eu nu am fost.doar m-am dezobishnuit sa mai zambesc la oameni aici....

11/20/2004-20:22 realwahl
Nu e bine ca te-ai dezobisnuit sa zambesti. Cu zambetul poti imbuna oamenii, poti face mai placuta tara. Daca nu noi - care am fost pe afara - atunci cine poate sa o faca mai draguta?

realwahl
Site Admin

Postby alinoz » Tue May 10, 2005 3:22 pm

heh se mai si fura, nu e chiar asa roza treaba. La un prieten i-au smuls borseta din mina niste tipi pe o motocileta, spre norocul lui au scapat-o dupa citiva metri.

Nu se fura in stilul din romania, se fura ceva mai subtil. dau si 2 exemple:
1. daca inchiriezi o casa dupa ce pleci ai toate sansele sa nu iti mai recuperezi garantia cu toate ca lasi casa in aceleasi conditii ca si atunci cind te-ai muta. (garantia e undeva in jur la 700 USD aproximativ jumatate dintr-un salar)
2. un prieten a primit bani prin Western Union, cind sa ii ridice, surpriza i s-a perceput comision si la ridicare cu toate ca cel care trimisese bani platise toate comisioan (cum in mod normal se face). Revoltat, omul a intrebat cum e posibil asa ceva. Raspunsul a venit foarte senin (aici in Limassol e un singur birou unde se pot ridica bani trimisi prin Western Union) Sintem singurul loc de unde puteti ridica banii asa ca noi percepem comision, daca nu oricum nu o sa ii puteti ridica.
Nu uita: Cipru este in Orientul Mijlociu!
Cyprus is Middle East not Europe.

alinoz
Active

Postby alinoz » Tue May 10, 2005 3:24 pm

personal fraza care ii descrie in opinia mea cel mai bine pe mare parte a cipriotilor (80%): "tigani obsedati sexual, lenesi, mincinosi si tapari" in fiecare saptamina mai descopar cite o "calitate" si mai adaug un cuvint la descriere.
Nu uita: Cipru este in Orientul Mijlociu!
Cyprus is Middle East not Europe.

alinoz
Active

Postby realwahl » Tue May 10, 2005 5:21 pm

alinoz wrote:personal fraza care ii descrie in opinia mea cel mai bine pe mare parte a cipriotilor (80%): "tigani obsedati sexual, lenesi, mincinosi si tapari" in fiecare saptamina mai descopar cite o "calitate" si mai adaug un cuvint la descriere.

Mai putin "mincinosi". As zice mai degraba fatzarnici. Ce mi-au promis (mie) au facut. S-au tinut de cuvant. Iar tigani... as zice mai degraba negustori.

realwahl
Site Admin

Parerea mea despre ciprioti

Postby R3cHiNu » Wed May 11, 2005 10:39 am

Parerea mea e ca e foarte util sa ai un cipriot ca bun prieten si sfetnic. Oricum 99% dintre toti cipriotii sunt varza si vor doar sati scoata banu din buzunar. Dar daca incerci sa faci ceva aici fara ajutorul unui cipriot nu se poate. Si dacami zice cineva ca in cipru nu exista spaga ... il bat cu mana mea. Exista dar la nivele mult mai ridicate. Aici nu e ca in romania sa se dea spaga la politai pentru un rahat de radar de 20 de lire. Nu se preteaza la asa ceva. Dar daca e o chestie mai importanta parerea mea e ca ciprul e mult mai corupt decat romania.
Si mai presus de asta am vazut multe magazine in cipru care nu iti dau bon de casa cand cumperi ceva si asta aici se cheama furt.
Oricum 99 % din ciprioti sunt niste afemeiati care isi petrec noptile prin cabareturi ... asa se cheama bordelurile aici.
Femeile conduc cele mai misto masini iar barbatii cu vechiturile.

R3cHiNu
Active

Postby R3cHiNu » Wed May 11, 2005 10:47 am

realwahl wrote:
alinoz wrote:personal fraza care ii descrie in opinia mea cel mai bine pe mare parte a cipriotilor (80%): "tigani obsedati sexual, lenesi, mincinosi si tapari" in fiecare saptamina mai descopar cite o "calitate" si mai adaug un cuvint la descriere.

Mai putin "mincinosi". As zice mai degraba fatzarnici. Ce mi-au promis (mie) au facut. S-au tinut de cuvant. Iar tigani... as zice mai degraba negustori.

Sunt si mincinosi... Daca e sa piarda bani descopera si minciuni. De ex un prieten deal meu sia cumparat o masina si a primit 6 luni garantie. Dupa 5 luni a avut probleme cu masina. Nu ati vrea sa stiti cate minciuni a putut omu ala sa scoata numai sa nu repare masina. Un patron roman siar fi tinut promisiunea chiar daca ar fi fost vorba sa o repare ca sa mearga inca o luna macar.
Mai mult de atata, daca un cipriot iti promite cati face un lucru saptamana asta, asteapta-te ca sati faca treaba peste 1 luna si ai sa vezi ce scuze penibile iti gaseste ca sa te abureasca

R3cHiNu
Active

Postby realwahl » Wed May 11, 2005 11:09 am

R3cHiNu wrote:Sunt si mincinosi... Daca e sa piarda bani descopera si minciuni...

Poate. Depinde de experientele pe care le-a avut fiecare. Poate nu e bine sa-i catogorisim dupa o experienta unica (orice padure are uscaturi). Eu am spus ce am observat eu, din experientele personale. Oricum, o sa fiu mai suspicios la minciuni. Cu amanatul, am observat si eu asta.

realwahl
Site Admin

hotii!!!

Postby realwahl » Sat May 14, 2005 4:52 pm

Acum sunt si eu de acord cu alinoz, sunt si hoti. Cand am venit din oras, mi-am gasit bicicleta cu saua furata :(. Si asta in scara unui bloc central, nu in vreun cartier marginas. Nu stiu daca a fost Cipriot sau alta nationalitate, cert este ca saua mi-a fost furata intr-o tara in care credeam ca este un pic mai mult respect. Dar... cat traieste, omul invata!

realwahl
Site Admin

Next

Return to Arhiva mesaje vechi: 2005-2010