Pasaport sau C.I. ?

Aceste mesaje vor fi mutate in curand in categoriile potrivite.

Moderators: bitihacy, clau

Pasaport sau C.I. ?

Postby NEROmeo » Thu Feb 01, 2007 2:32 pm

Dragi prieteni,ma simt aici ca in tara,nimeni nu m-ar ajuta cu un raspuns.As vrea sa reformulez totusi altfel.Pt. a veni in Cipru,am nevoie de pasaport sau e suficienta cartea de identitate?Cu simpatie,Romeo. :D :D :D

NEROmeo
Active

Postby shatulina » Thu Feb 01, 2007 6:17 pm

Pasaportul este indicat. (Exista posibilitatea sa poti iesi din tara cu C.I. dar aici nu sunt sigura ca nu te intreaba la granita de pasaport, asha ca e cel mai sigur sa vi cu pasaportul, mai ales daca vrei sa lucrezi undeva)
Bafta :)

shatulina
Moderator

Postby NEROmeo » Fri Feb 02, 2007 4:05 pm

Multumesc pt. raspuns.Asa voi face.Vara e chiar asa insuportabil de cald,cum se spune? :D :cry: :oops:

NEROmeo
Active

Postby realwahl » Fri Feb 02, 2007 9:49 pm

NEROmeo wrote:Vara e chiar asa insuportabil de cald,cum se spune?

Te vei obisnui destul de repede. Mai nasol e daca vei lucra in aer liber!
Be the change you wish to see in the world. (Mahatma Ghandi)

realwahl
Site Admin

Re: Pasaport sau C.I. ?

Postby power » Sat Mar 03, 2007 2:47 pm

NEROmeo wrote:Dragi prieteni,ma simt aici ca in tara,nimeni nu m-ar ajuta cu un raspuns.As vrea sa reformulez totusi altfel.Pt. a veni in Cipru,am nevoie de pasaport sau e suficienta cartea de identitate?Cu simpatie,Romeo. :D :D :D

Eu am venit in Cipru in 17 ianuarie 2007 si am dorit sa vad daca trec cu CI (aveam si pasaport ot orice eventualitate). asa ca in ro am ales banda de UE citizen si nu am avut probleme iar in larnaca tot pe banda de UE am intrat fara probleme cu CI fara sa arat pasaportul.

power

CI si atat

Postby rasgeado » Sat May 05, 2007 9:31 am

Am facut acelasi experiment ca si power doar ca sa ma conving ca se poate. Asadar am intrat in 24 martie 2007 doar cu CI. La aeroport la bilete mi-au cerut pasaportul, dar am spus ca vreau sa intru cu buletinul, si raspunsul a fost "E in ordine".

Drept ca vamesul cipriot s-a uitat cam ciudat:

- What is this?
- Romanian ID.

I-a facut semn un coleg ca e ok si am trecut mai departe fara probleme. :)

Totusi, recomand cu caldura sa ai si pasaport. L-am folosit aici cu numeroase alte ocazii unde buletinul nu era suficient (de ex. pt a deschide un cont in banca)

rasgeado
Active

aeroport\vama??eventuale probleme acte necesare.....

Postby onisorc » Mon Jul 02, 2007 11:51 am

chrys
posted: wed jun 27, 2007 8:17 pm

Intai de toate salutare la toata lumea.
As vrea sa ii intreb pe cei care sau dus recent in Cipru: mai este nevoie de suma aia de bani care ti-o cereau inainte sa o arat sau eventualele probleme de la plecare RO\CY incepind de la aeroport? Am mai fost de cateva ori inclusiv anul trecut ; m-ar interesa daca sa schimbat ceva, acte necesare etc, nu vreau sa am probleme.

hera_girl
Posted: thu jun 28, 2007 4:38 pm

Salut
Nu-ti mai cere nimeni nimic la vama. Daca dispui de diplome incearca sa le traduci in engleza. Important este si cazierul, cel putin pt mine a fost. Nu am putut sa-mi depun diplomele la minister fara cazier.
Bafta multa.

chrys
Posted: thu jun 28, 2007 8:31 pm

Ahh!!
Multumesc
Sper sa ajung cat mai curind

razvani
Posted: fri jun 29, 2007 4:27 pm

Salut! Actele trebuies si legalizate sau doar traduse?

hera_girl
Posted: fri jun 29, 2007 6:09 pm

Traduse si legalizate. Eu iti spun de ce am avut eu nevoie.
Cazierul ia-l din Romania pt ca daca il iei de la ambasada de aici e si scump si dureaza si mult timp.
Parerea mea

Razvani
Posted: fri jun 29, 2007 7:14 pm

Ok. Traduse si legalizate. Deci nu mai trebuiesc si apostilate (ma refer aici mai ales la cazier)?Merci pentru raspunsuri!

hera_girl
Posted: fri jun 29, 2007 7:35 pm

Nu stiu pentru ce job vii in Cipru. Eu ti-am dat raspunsul in functie de jobul meu, nu am avut nevoie de apostile.
Oricum, citeste acest forum si ai sa gasesti multe informatii mult mai detaliate. In ce oras ai sa lucrezi?

onisorc
Active

Invitatie Cipru

Postby onisorc » Tue Jul 03, 2007 1:19 pm

prm
Posted: Wed Jun 20, 2007 7:42 pm

Salut. Stie cineva modelul de invitatie in Cipru pe care il agreeaza in Romania vamesii de la tarom? sau ce acte trebuie ? De cand romanii au devenit "europeni" nu mai este nevoie de invitatie dar totusi vreau sa chem pe cineva in vizita si nu doresc sa ii ceara la vama in Henri Coanda sa prezinte o suma de bani cash cu care sa demonstreze ca se poate intretine in CY pe perioada vizitei. Mersi

rasgeado
Posted: Wed Jun 20, 2007 9:17 pm

Sincer m-as mira sa ceara vamesii asa ceva. Eu cand am intrat in martie, nici vorba de asemenea intrebari.

Si la urma urmei, are ceva daca le arata un card ?

funk
Posted: Thu Jun 21, 2007 12:28 pm

prm: unul din drepturile pe care le-am dobandit odata cu intrarea Romaniei in UE, este dreptul la libera circulatie in cadrul tarilor membre.

onisorc
Active

chemare pt cineva din Rep. Moldova

Postby andreiursan » Tue Aug 25, 2009 4:06 pm

Salut.Poate e putin off topic dar as vrea sa va intreb ,dragi prieteni,cum pot face si ce acte sunt necesare ,pt a "chema" pe cineva din Rep.Moldova in vizita la mine .Multumesca anticipat.Caldura mare, nenicule !!!

andreiursan
Active

Postby octavian2009 » Tue Aug 25, 2009 6:16 pm

Salut.Poate e putin off topic dar as vrea sa va intreb ,dragi prieteni,cum pot face si ce acte sunt necesare ,pt a "chema" pe cineva din Rep.Moldova in vizita la mine .Multumesca anticipat.Caldura mare, nenicule !!!
Mergi la emigration Larnaca (vad ca esti din Larnaca) faci o invitatie depui la banca o garantie trebuie sa dovedesti ca esti legal in Cipru (permisul de inregistrare foaia galbena),sa dovedesti ca ai locuinta.I n caz ca persoana care vine nu paraseste Cipru la data care este pe biletul de avion tu pierzi garantia din banca daca pleaca in termen de 30 de zile de la data plecari tu poti sa ridici garantia din banca.
Da caldura mare :D

octavian2009
Active

Next

Return to Arhiva mesaje vechi: 2005-2010