Food in cyprus

Aceste mesaje vor fi mutate in curand in categoriile potrivite.

Moderators: bitihacy, clau

Food in cyprus

Postby Cs » Sat Jun 18, 2005 11:44 pm

Pe nicaieri nu se pomeneste de mancarea in cipru ... ca de exemplu ce se da de mancare la firma .. poti alege ... ce e super bun pe acolo si nu se gaseste in romania ... ce mancati in general .. ce e ieftin ... ce e in romania si nu se gaseste acolo.

Eu mananc doar pui si vita si am inteles ca pe acolo se mananaca doar ied si porc.

Cs

porc si miel ????

Postby bedienutza » Tue Jun 21, 2005 2:44 pm

Se mananca de toate, stomac sa ai sa le duci.
Mie imi place si mancarea indiana, e spicy asa cum imi place mie :lol:

bedienutza
Active

Postby B » Thu Jun 23, 2005 10:38 pm

La firma se manaca bine cateodata, cateodata nu prea. Sunt zile in care sunt multe feluri de mancare bune, din punctul meu de vedere, dar sunt si zile "proaste". Depinde si de gusturi.

Ied? Nu am remarcat asa ceva pana acum la firma, dar cine stie, poate nu am fost eu atent. Cred ca puiul este pe primul loc la carne aici. La firma cred ca sunt extrem de rare mesele in care puiul nu este prezent cel putin intr-un fel de mancare. Porcul este mai rar, insa este miel, si vita.

Cipriotii mananca pui, porc si eventual miel, zic eu.

Aaaa.. si sa nu uitam pestele.

Si mancarea indiana este buna, dar si aici depinde de gusturi - mie imi plac doar anumite mancaruri de la ei.

B
Active

Postby Mintrubber » Fri Jun 24, 2005 9:17 pm

Asta e primul meu reply ,asa ca ii salut pe toti oamenii de bine.

Mancarea de la firma mi se pare foarte ca lumea, deocamdata mananc mai bine decat la mama acasa :D, dar cu timpul probabil ca voi ajunge sa ma plictisesc pentru ca e cam aceeasi, doar 1 fel sau 2 se schimba de la o zi la alta.
Apreciez mai mult mancarea indiana, pentru ca la categoria "bucatarie romaneasca" nu prea am vazut decat carne de porc prajita si variatii pe aceeasi tema a carnii de porc.

Cat despre mancarea localnicilor, nu am incercat foarte multe inca, se pare ca cel mai faimos e asa numitul "meze", care e o combinatie intre mai multe feluri de carne, branza locala "haloumi" si salate. Mai mult pentru gurmanzi hard core, pentru ca e destul de dificil sa termini tot daca nu ai o greutate cu trei cifre.
Si evident, destul de scump 8-10 cyp, dar daca nu ai mai mancat de doua zile se merita.

Nu prea am vazut pana acum ceea ce ma asteptam eu sa fie mancare mediteraneana, adica chestii mai light, salate exotice ,seafood ( da' nu caracatita pane gen fast food ) si alte chestii care se spune in povesti ca fac parte din dieta mediteraneana.
The past has fled beyond our grasp, the future?s yet to come.

Mintrubber
Active

Postby realwahl » Mon Jun 27, 2005 12:52 am

Salut Mintrubber, bine ai venit pe forum. Din cate am inteles, abia ai venit in Cipru. Sper sa ne spui mai multe (eventual intr-un thred separat) despre prima impresie, dupa 1-2 saptamani.

Mancarea in Cipru depinde de locul unde e servita.
La firma, mancarea nu prea e Cipriota. Mi se pare ca predomina mielul, aproape in fiecare zi cate un fel de mancare cu carne de miel. Mie nu imi place, asa ca :(
Acasa poti sa iti faci aproape orice, gasesti majoritatea ingredientelor ca si in Romania. Mai putin malai pentru mamaliga, bors... sau salam Victoria :-D
In oras, sunt multe fast-food-uri si shawarmerii bune. In restaurante sau terase gasesti atat suflaki, afelia, sheftalia (mancaruri traditionale cipriote), cat si mancaruri internationale (sau chiar restaurante cu specific national).
Fish meze e compus din 6-8 feluri de peste. Depinde de la local la local care sunt acestea, insa in general contine (pe langa pestele cu care suntem obisnuiti) calamar, stridii, caracatita, langusta, shrims... Costa 8-10CYP si te saturi cu sigurana. De obicei este bine sa iei o portie la 2 persoane sau 2 la 3 persoane. Cel mai bun Fish meze, spun cipriotii, este in Zigy. Am mancat de 2 ori acolo si intradevar a fost bun. Dar nu stiu cum e in alta parte!

realwahl
Site Admin

Re: Food in cyprus

Postby petrinela33 » Mon Sep 19, 2005 12:18 pm

Mancarea traditionala a cipriotilor se numeste,,fasolada"care este o fiertura din fasole cu bucati de porc inmuiate in vin,ulei,coriandru. Doar aici gasesti acei carnati afumati cu vin,piper si corinandru numiti ,,luganika". Sunt grozavi,sa stii. Tot aici am mancat pentru prima data ,,bourgouri"care este arpacas fiert cu stafide:are un gust dulce. Sau ''colocassi"(cartofi dulci)ce au un gust specific(si trebuie sa stii cum sa-i cureti daca nu ,nu vor fierbe...). La fel,branza ,,halumi"este specifica Ciprului.
Iarna se prefera o supa numita,,trahanas"facuta din bucati de paine cu iaurt ,foarte uscata.Nu pot sa iti explic ce gust are,trebuie incercata...sau ,,evkolemoni" o supa de pui cu ou...te incalzeste in anotimpul ploios. Si ca desert, ,,locmades"-gogosi cu miere ce se inmoaie in diferite arome:de trandafiri sau de ,,blosom"(flori de lamai si portocali) care este si esenta mea preferata.
Asta in afara de carnea la gratar si salatele cu tot felul de sosuri...dar nu poti sa stii ce iti place sau nu daca nu incerci.

petrinela33
Active

Mancare chinezeasca

Postby petrinela33 » Wed Sep 28, 2005 9:32 pm

Celor doritori de noi experiente culinare le recomand ,,Slow Boat" restaurant chinezesc aflat in Potamos Yermasoyias Limasool. Si pot spune ca e bun pentru ca am incercat destule de aici. Cu 10 lire de persoana se poate manca si starters si mancarea propriu-zisa.Recomand cu incredere chow mei dishes cu seaweed sau sweet and sour food.Sigur am sa revin acolo.Poate ne intalnim intr-o seara...

petrinela33
Active

Re: Mancare chinezeasca

Postby realwahl » Mon Oct 17, 2005 10:35 am

petrinela33 wrote:Celor doritori de noi experiente culinare le recomand ,,Slow Boat" restaurant chinezesc aflat in Potamos Yermasoyias Limasool.

Suna interesant! Ai cumva adresa sau un nr. de telefon? Sau... cum se poate ajunge la el?

realwahl
Site Admin

Postby petrinela33 » Mon Oct 17, 2005 10:55 pm

,,Slow Boat" Yiotis &Trapezountos Str.(in partea turistica a orasului- pe stanga , dupa ,,Haagen - Dazs"(grozava inghetata!)pe o straduta mica ,foarte ingusta...restaurantul e pe stanga,la vreo 10 metri de intersectie...telefon 25326500.Deschis in fiecare zi de la sase si jumatate pana la 11 jumatate.Pofta buna!

petrinela33
Active

Return to Arhiva mesaje vechi: 2005-2010