Sondaj-serviciu liturgic in lb.romana

Aceste mesaje vor fi mutate in curand in categoriile potrivite.

Moderators: bitihacy, clau

Sondaj-serviciu liturgic in lb.romana

Postby florin22 » Sun Nov 11, 2007 2:51 am

As dori sa stiu daca ati fi interesati sa avem o biserica aici in Limassol in limba romana la care sa existe un serviciu liturgic in limba romana in fiecare duminica, nu numai o data pe luna cum este pana acum.As dori sa stiu si parerile dvs.Mutumesc

florin22
Active

Postby tuk » Sun Nov 11, 2007 7:13 pm

De ce numai in Limassol?

tuk
Active

Postby florin22 » Wed Nov 14, 2007 5:04 am

Pentru ca se pare ca in Limassol numarul romanilor este cel mai mare din Cipru.

florin22
Active

Postby clau » Wed Nov 14, 2007 11:12 am

Eu nu sant mare fana a bisericii dar probabil c-ar fi bine sa avem o biserica in Limassol care sa slujeasca in fiecare duminica, doar santem crestini si chiar daca n-am merge in fiecare saptamana tot am ajunge macar o data la luna sau de sarbatori macar. Oricum are dreptate florin22 ca sant foarte multi romani in limassol deci ar fi lume care sa mearga la biserica. Ideea este buna!

clau
Moderator

Postby shatulina » Thu Nov 15, 2007 10:02 am

Si eu sunt pentru :)
Why not buying cosmetics online, it's fast and easy.
www.beauty4alls.com

shatulina
Moderator

Postby dragobad » Fri Nov 16, 2007 8:23 pm

Si eu si sotia am vrea acest lucru.
Am inteles eu bine ca slujbele acelea care au loc o data pe luna se tin in biserica din curtea spitalului vechi din Limassol si urmatoarea data ar fi acum pe 18 nov. ?!
La ce ora incepe slujba?

dragobad
Active

Postby tuk » Sun Nov 18, 2007 7:13 pm

SUNT PENTRU :)

tuk
Active

Postby petrinela33 » Tue Nov 20, 2007 12:09 pm

Dar se pune si o alta intrebare:cu ce bani?Desigur se va cere ajuorul enoriasilor din Limassol,dar au ei cele cateva sute de mii de lire ca sa ridice biserica?Caci numai un plot costa in Limassol in jur de 70.000 de lire...trebuie gandit si din punctul asta de vedere,nu?
Desigur,si eu as vrea asta,dar vad dificultati de ordin material.

petrinela33
Active

Postby clau » Tue Nov 20, 2007 5:00 pm

Nu cred ca intrebarea era daca santem de acord sa se construiasca o biserica ci daca vrem slujba in limba romana in fiecare duminica. Normal ca ar fi foarte scumpa constructia unei biserici aici in Cipru. Cat despre contributia enoriasilor probabil ca se vor aduna bani in cutia milei, cine merge la biserica si nu pune ceva in ea? Salariul si cheltuielile preotului cred ca tin de domeniul mitropoliei din Romania. Dar apropo, de ce ne intrebi florin22 daca santem de acord, crezi ca se va intampla treaba asta sau pur si simplu esti curios? :roll:

clau
Moderator

Postby florin22 » Sat Nov 24, 2007 1:16 am

Am pus aceasta intrebare pentru a vedea cati dintre noi sunt pentru aceasta idee deoarece pentru a lua legatura cu IPS Mitropolitul din Limassol trebuie sa ma bazez pe niste date concrete.Si vreau sa specific ca nu era vorba de constructia unei biserici ci de alocarea uneia dintre numarul mare al bisericilor din Limassol care la o anumita ora sa fie tinut oficiul liturgic numai in limba romana de catre preoti romani.
PS.Dragos daca citesti si tu acest mesaj te rog sa ma suni ca ti-am pierdut numarul de telefon si vreau sa vad ce mai faceti,ce-ti face sotia???

florin22
Active

Next

Return to Arhiva mesaje vechi: 2005-2010