Sondaj-serviciu liturgic in lb.romana

Aceste mesaje vor fi mutate in curand in categoriile potrivite.

Moderators: bitihacy, clau

Re: Sondaj-serviciu liturgic in lb.romana

Postby bogdanbf » Sat Nov 06, 2010 12:20 am

sincer nu stiu unde-s preotii romani acum, dar stiu ca la alegeri isi tot faceau veacul prin sectia de votare (Limasol) fara sa ii vad completand formulare sau participand la proces... poate dadeau sfaturi despre ce si cum...

Cand va referiti la preoti romani vorbiti de cei ortodocsi? Eu as fi interesat sa vad un preot roman romano-catolic in Cipru. Nu numai eu, cred ca si ceilalti romani de aceeasi religie ar fi interesati...
Blog de emigrant in Cipru

Ubi bene, ibi patria!

bogdanbf
Active

Postby longbou » Sat Nov 06, 2010 3:47 am

am vazut ceva despre niste slujbe in ziarul romanesc
era vorba de data de 7 si 20 noiembrie dar nu stiu ce fel de popi
daca scria de vreun restaurant eram mai curios, la biserica nu imi place decat cand imi da popa vin (dar e zgarcit tare)
:(
Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.

longbou
Active

Postby joohhnnyy » Sat Nov 06, 2010 10:08 am

bogdanbf wrote:Cand va referiti la preoti romani vorbiti de cei ortodocsi? Eu as fi interesat sa vad un preot roman romano-catolic in Cipru. Nu numai eu, cred ca si ceilalti romani de aceeasi religie ar fi interesati...

eu personal faceam referire,intradevar,la preoti ortodocsi(in limassol,uitasem sa specific)

joohhnnyy
Active

Postby joohhnnyy » Sat Nov 06, 2010 10:13 am

longbou wrote:am vazut ceva despre niste slujbe in ziarul romanesc
era vorba de data de 7 si 20 noiembrie dar nu stiu ce fel de popi
daca scria de vreun restaurant eram mai curios, la biserica nu imi place decat cand imi da popa vin (dar e zgarcit tare)
:(

nu m-am uitat (inca)in ultimul ziar romanesc....

despre partea cu restaurantul.... urmeaza evident dupa botez.vinul am sa-l dau eu...

joohhnnyy
Active

Re: Slujba in limba romana in Limassol

Postby joohhnnyy » Sat Nov 13, 2010 3:00 pm

patrickiss wrote:.... slujba in limba romana la o biserica in zona Zakaki (dupa portul nou, catre Paphos)

Locatia este:
http://wikimapia.org/#lat=34.659162&lon ... =0&m=a&v=2

Dupa intersectia Fr Roosvelt cu Omonia (portul nou), se mai merge catre Paphos cam 1 km, se face apoi la stanga in dreptul unei reprezentante auto (drumul catre Lady's Mile). Se vede biserica pe o straduta iar la stanga.

am fost chiar astazi de curiozitate si era afisat(in limba romana) programul liturgic pentru luna noiembrie iar in partea de jos a pagini,numele a doi preoti romani,inclusiv numarul de telefon al fiecaruia.nu le-am notat pentru ca urmeaza sa merg pe 20 noiembrie(data specificata in program ca fiind urmatoarea liturghie).

daca e cineva interesat,am sa postez acele numere de telefon,bineinteles dupa data de 20.

joohhnnyy
Active

Previous

Return to Arhiva mesaje vechi: 2005-2010