Cauti un loc de munca ?

Aceste mesaje vor fi mutate in curand in categoriile potrivite.

Moderator: compy

Cauti un loc de munca ?

Postby badonyx » Thu Oct 28, 2010 10:17 pm

http://www.pescps.dl.mlsi.gov.cy

Sus este link-ul care te duce pe site-ul oficial al guvernului,dar cel mai bine cei care cautati de munca de ce nu va duceti peste drum de cladirea mare a asigurrilor ,unde este oficiul de somaj ,va luati un bon de ordine si asteptati la rand sa va duceti la unul din ghisee,ptr ca aveti ocazia sa va gasiti cel mai repede un loc de munca,si nu unul la negru,ci cu toate actele in regula.
Dar asta cere sa si cunosti o meserie bine,nu doar sa spui ca stii si sa zbori dupa o saptamana de munca ,ca te-a dat afara de unde ai fost trimis,ptr ca nu stii nimic.
Spun asta ptr ca sunt in tema,dupa ce am venit din tara am ramas somer,asta dupa mai mult de 2 ani si jumatate la un singur loc de munca.
Cum am venit am dat telefon la seful meu ,el nu a vrut sa-mi raspunda asa ca m-am dus la fortele de munca,de unde l-au sunat si a inceput sa minta la inceput ca nu e asa ca are nevoie de mine in continuare ,si atunci am scos telefonul si l-am aratat la fata de la ghiseu sa vada apelurile pprin care am incercat sa-l sun.
Dupa ce am rezolvat cu toate hartiile ,m-am intalnit cu seful meu si a fost de acord sa imi semneze pe ele fara sa comenteze,a vazut ca nu stau la discutie cu el cand e vorba de ce voi face in continuare.
Ieri a fost prima oara cand am semnat ptr soamj,iar cand m-am dus sa ma interesez de loc de munca imediat a intrat pe site-ul de sus si a scos la imprimanta 3 coli cu viitoare locuri de munca in domeniul meu,meseria mea fiind in domeniul aer conditionat si instalatii .
Am intrebat-o pe doamna de la ghiseu daca sunt locuri de munca ,ptr ca multi se vaita ca nu au de munca ,si stiti ce a zis ?
Ca sunt locuri de munca in toate domeniile dar multi nu vor sa se duca sa munceasca.
Asa ca faceti o plimbare pe la fortele de munca,incercarea moarte n-are !!!

SPERANTA MOARE ULTIMA !!!!!

badonyx
Active

Re: Cauti un loc de munca ?

Postby longbou » Thu Oct 28, 2010 11:36 pm

badonyx wrote:http://www.pescps.dl.mlsi.gov.cy

Sus este link-ul care te duce pe site-ul oficial al guvernului,dar cel mai bine cei care cautati de munca de ce nu va duceti peste drum de cladirea mare a asigurrilor ,unde este oficiul de somaj

specifica si orasul

banuiesc ca in limassol
Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.

longbou
Active

Postby Sovata » Fri Oct 29, 2010 1:47 am

haha, pai gata munca , toata lumea ia somaj acum in iarna . mai ales cipriotii,pfff,asa fac in fiecare an, e plin la office sa semneze :)

stiu ca daca au loc de munca pentru domeniul tau, itzi trimit acasa scrisoare oficiala. si ai dreptul sa refuzi de 2 ori parca

nu e chiar rau sa stai 2-3 luni daca ai ceva bani+somaj . adica somajul sa fie undeva peste 4-5 sute
http://cipru.3xforum.ro/ barfa,smenuri,sushanele

Sovata
Active

Postby badonyx » Fri Oct 29, 2010 8:35 pm

Sovata wrote:haha, pai gata munca , toata lumea ia somaj acum in iarna . mai ales cipriotii,pfff,asa fac in fiecare an, e plin la office sa semneze :)

stiu ca daca au loc de munca pentru domeniul tau, itzi trimit acasa scrisoare oficiala. si ai dreptul sa refuzi de 2 ori parca

nu e chiar rau sa stai 2-3 luni daca ai ceva bani+somaj . adica somajul sa fie undeva peste 4-5 sute

Acum nu mai trimit acasa nimic si iti dau ceva la mana sa te duci sa te angajezi in ziua cand te duci sa semnezi.
Si cu statul acasa ptr 400-500 € asta o fac doar puturosii si cei care nu stiu nimic,sau mai este varianta decat sa muncesti pe 7-800 € pe rupte si faci pe cipriot cu sula mare ,mai bine stai acasa pe aceeasi suma,asta daca ai avut un salariu mai mare cat timp ai lucrat.

badonyx
Active

Postby Sovata » Sat Oct 30, 2010 12:10 am

cred ca acum itzi baga direct in cont, nu mai e cu cec.asa am auzit

las' sa fiu eu puturos,stau acasa si iau somaj. ca tot sezonu' platesc taxe si impozite. iarna o mica vacanţă nu strică .
http://cipru.3xforum.ro/ barfa,smenuri,sushanele

Sovata
Active

Postby ginosoo » Tue Nov 02, 2010 10:19 pm

Am verificat posturile disponibile si unele chiar au salarii atragatoare, doream sa stiu daca posturile sunt disponibile doar pentru persoanele inregistrate ca someri sau sunt valabile pentru toti cei care isi doresc sa munceasca?
Tu ce vrei de la viata?

ginosoo
Active

Postby longbou » Wed Nov 03, 2010 10:01 am

pe site sunt o gramada de locuri de munca, dar cand ajungi acolo ai sa vezi ca situatia nu e chiar asa
Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.

longbou
Active

Return to Arhiva mesaje vechi: 2005-2010