Vreau sa vin pe cont propriu in Cipru

Aceste mesaje vor fi mutate in curand in categoriile potrivite.

Moderator: compy

Vreau sa vin pe cont propriu in Cipru

Postby cristianfoale » Mon Nov 01, 2010 12:16 pm

Am si eu o intrebare: de citi bani as avea nevoie pentru a veni pe cont propriu si sa-mi caut de lucru? Sau as veni degeaba pentru ca nu sunt locuri de munca? Eu unul cred ca numai cine nu vrea nu-si gaseste de lucru. Daca m-ati putea ajuta cu un raspuns, va multumesc anticipat.

cristianfoale

Se merita sa ajuti alti oameni?

Postby SPF » Mon Nov 01, 2010 1:30 pm

Pai daca tot crezi ca numai cine nu vrea nu-si gaseste de lucru, de ce nu iti gasesti ceva de lucru in Romania?

SPF

Re: Se merita sa ajuti alti oameni?

Postby cristianfoale » Mon Nov 01, 2010 2:14 pm

SPF wrote:Pai daca tot crezi ca numai cine nu vrea nu-si gaseste de lucru, de ce nu iti gasesti ceva de lucru in Romania?

Lucrez in Romania. Daca tie iti convine un salar de 150-200 euro, te rog, fi invitatul meu.

cristianfoale

Postby SPF » Mon Nov 01, 2010 2:33 pm

Ca sa vii pe cont propriu iti trebuie minim:

100 euro - bilet avion
300 euro - chirie pentru o luna daca ai noroc si gasesti pe cineva sa iti dea o camera in apartament. Daca nu, dubleaza suma pentru prima luna de chirie + garantie pentru un studio (garsoniera).
200 euro - mancare
100 euro - telefon
100 euro - deplasare aeroport, interview, loc de munca pana iei primul salariu

200 euro rezerva in caz ca totul merge prost si trebuie sa te intorci acasa.

Total 1000 de euro.

SPF

Postby bogdanbf » Mon Nov 01, 2010 10:47 pm

eu zic ca te costa mai mult de 200 de euro mancarea pe luna, dar poti sa mai scazi de la telefon.

Intr-un cuvant, dupa parerea mea, te costa cam 7-800 de euro sa traiesti aici o luna, incluzand chiria, mancarea, telefonul.
Plus 300 de euro biletele de avion.
Cum de lucru nu prea se gaseste, iar unde se gaseste salariile scad tot mai mult in timp ce toate se scumpesc, venitul pe cont propriu e un risc foarte mare.

Ar mai trebui sa stii ca joburile nu prea se publica in ziar ci angajarile se fac pe principiul "Nu stii un baiat bun, ca am nevoie de un ... (brutar, mecanic, muncitor, zidar etc)?".

Daca mai vezi pe forum anunturi cu angajari, ele apar pentru ca incercam sa ajutam romani aflati la ananghie, ei fiind tot mai multi. Aici nu e Italia ca sa platesti 50 de euro un drum in Romania si sa traiesti ca boierul cu 4-500 de euro pe luna. Cantareste bine inainte sa vii ca sa nu ajungi ca unii oameni aflati la fundul sacului care au si cate 3 luni fara serviciu desi vorbesc greaca si engleza si au ceva vechime in Cipru.

PS: trebuia sa deschizi topic nou, nu sa deviezi discutia asta. Moderatorii poate o sa intervina totusi.
Blog de emigrant in Cipru

Ubi bene, ibi patria!

bogdanbf
Active

Postby cristianfoale » Tue Nov 02, 2010 10:41 am

Va multumesc pentru raspunsuri. Sunt constient de riscuri. Dar mai mare e riscul de a ramine in tara. Ma voi gandi bine inainte de a face pasul asta. Inca odata va multumesc si va doresc toate cele bune.

cristianfoale

Return to Arhiva mesaje vechi: 2005-2010