vreau sa vin in cipru

Aceste mesaje vor fi mutate in curand in categoriile potrivite.

Moderator: compy

vreau sa vin in cipru

Postby gabriel » Thu Dec 09, 2010 2:21 pm

salut, baieti si fete, stau momentan in Atena dar aici s-a stricat treaba iremediabil. ma bate gandul sa vin in Cipru, am gasit si un loc de munca in Leykosiala marmura cu 1725 E. Am experienta in domeniu de 17 ani, lucrati in Atena, stiu aproape perfect greaca (mai bine decat multi greci) scris, citit, gramatica, vorbit. engleza stiu binisor spre bine. credeti ca sunt sanse sa reusesc sa fac ceva pe acolo, cum evolueaza criza?. Va multumesc mult pt timpul pe care sper sa mi-l acordati.

gabriel
Active

Re: vreau sa vin in cipru

Postby gabriel » Thu Dec 09, 2010 5:50 pm

dane, tu de cat timp ai venit in Cipru? Sa stii ca aici in Grecia acum nu mai e nici un avantaj cu limba. Norocul cu limba greaca il am pr ca sunt de 18 ani in Grecia si am avut si un copil care a facut scoala aici din cls intii. N-a fost usor sa invat greaca, dar in cel mult 3-4 ani poti vb destul de bine

gabriel
Active

Postby longbou » Thu Dec 09, 2010 7:04 pm

sunt cam nedumerit
in Grecia zici ca s-a stricat iremediabil, ai gasit de munca aici, in localitatea aia careia noi ii zicem de obicei Nicosia
ai si un salariu de 1725 euro, (bani pe care nu ii castiga nici multi dintere ciprioti) si stai pe ganduri

am vazut ca ai intrebat de adresa ziarului de publicitate, vrei sa iti cauti acolo casa de inchiriat sau de munca pe mai multi bani?
Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.

longbou
Active

Postby gabriel » Thu Dec 09, 2010 8:25 pm

in special o casa mai ieftina, dar poate si vreo munca mai bunicica, de ce nu? Nuzic, salariul e foarte bun, dar asta mi s-a spus la telefon de catre viitorul (?) patron, in realitate nu stiu ce va fi.

gabriel
Active

Postby longbou » Fri Dec 10, 2010 1:14 am

daca ti s-a oferit banii aia nu mai sta pe ganduri, vino!
casa gasesti repede, bani sa ai
important este sa ai de munca
daca iti trebuie casa in Nicosia poate te ajut, eu locuiesc in Nicosia
Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.

longbou
Active

Postby gabriel » Fri Dec 10, 2010 8:27 am

ok, iti multumesc tare mult, vin cam in jur de 10 ian, cel tarziu 15

gabriel
Active

Postby bogdanbf » Fri Dec 10, 2010 10:33 am

Gabriel, vino DOAR daca ai jobul asigurat. Daca vii la ghici sau la noroc, ai sanse mari sa ajungi fara casa si fara bani intr-un timp foarte scurt. Piata fortei de munca s-a contractat foarte tare in ultima perioada si locurile de munca sunt tot mai putine, pretendentii tot mai multi si angajatorii profita de asta.
Blog de emigrant in Cipru

Ubi bene, ibi patria!

bogdanbf
Active

Postby gabriel » Fri Dec 10, 2010 4:36 pm

draga bogdan, daca nu esti in Cipru, NU EXISTA

gabriel
Active

Postby gabriel » Fri Dec 10, 2010 4:43 pm

NU EXISTA job asigurat, omul a zis ca ma angajeaza, ce pot sa spun mai mult, sper sa nu fie o teapa chiar asa de mare. Azi am fost sa vad o munca aici in Atena, niste lustruit de marmura, vreo 600 mp, la inceputul anului, pretul era de 15 E/mp, am cerut 12, am scazut la 10 pana la urma, dar mi s-a spus ca au primit oferta cu 7 E. Asa nu iese decat o merocamata de vreo 30 E pe zi, si nu se merita. Cam asa e situatia in Grecia acum, asa ca va trebui sa risc un pic si sa vin acolo. Aici stau de vreo 7 luni fara nici o munca si nici perspective nu sunt. Mai pot risca vreo 5-600 E acolo, la noi aici situatia e tare inghesuita,

gabriel
Active

Postby gabriel » Fri Dec 10, 2010 4:47 pm

sa nu credeti ca 1700 E pe luna la marmura e vreun chilipir, e o munca in draci si in conditii f. dure, dar m-am obisnuit si prefer asta decat o munca usoara si slab platita. Bineinteles ca as face si orice altceva ajungand in Cipru, o sa-mi las sotia aici pana in vara, pt ca ea inca lucreaza si apoi sa ne reunim aici.

gabriel
Active

Next

Return to Arhiva mesaje vechi: 2005-2010