Vreau sa vin in martie in Cipru

Aceste mesaje vor fi mutate in curand in categoriile potrivite.

Moderator: compy

Vreau sa vin in martie in Cipru

Postby Cris10 » Sat Dec 25, 2010 11:16 pm

Salutare,

As vrea din martie sa vin sa caut un loc de munca la restaurant/hotel in Cipru. Din ce-am mai citit pe forum nici in Cipru situatia nu-i tocmai roz :)

Eu am terminat in tara economia....ma rog, n-am lucrat deloc in domeniul turismului, dar vorbesc bine engleza, putin franceza si foarte putin rusa.

Un prieten a fost anul asta pe sezon in Larnaca si spunea ca odata ce esti acolo nu e foarte greu sa gasesti ceva de lucru.

As avea nevoie de cateva pareri din partea voastra. Cam ce sanse sunt pentru un nou venit fara experienta sa gaseasca un loc de munca pe sezon ? Stiu ca depinde foarte mult de mine, dar m-ar ajuta mult parerile voastre, macar sa stiu la ce sa ma astept.

Mersi mult !!!

Cris10

Re: Vreau sa vin in martie in Cipru

Postby longbou » Sun Dec 26, 2010 12:31 am

privind lucrurile din afara ciprului, postul meu poate pare putin rautacios

poate ce a spus prietenul tau este adevarat sau poate a fost el putin mai norocos si a gasit de lucru repede, insa, trebuie sa te gandesti foarte bine inainte sa faci pasul asta
in primul rand fara experienta este foarte greu sa gasesti un job ca muncitor calificat
in al doilea rand trebuie sa-ti faci socoteala la cheltuieli foarte bine, un muncitor necalificat ia cam 7-800 euro pe luna, daca e norocos are si o masa pe zi
din banii astia trebuie sa platesti cazare, cheltuielile casei (lumina, apa) si sa mananci, speli, imbraci, etc
daca mai si fumezi deja este deranj mare, alt mare dezavantaj este ca nu stii limba (greaca)

nu stiu daca esti baiat/fata, insurat/maritata si daca vii singur sau cu perechea
daca vii cu perechea este un avantaj
fa-ti socotelile cu atentie si sfatul meu este daca iti gasesti un job in tara cat de cat ok, ramai linistit acolo ca aici nu mai este ce a fost odata
poate gasesti ceva intr-o tara cu mai putini emigranti, aici sunt foarte multi si salariile sunt invers proportionale cu numarul emigrantilor
INCA O DATA, MAI GANDESTE-TE INAINTE SA VII LA GHICI!!!

sper sa nu mi-o iei in nume de rau, or sa mai posteze probabil si alti useri si o sa-ti faci o parere mai exacta a situatiei de aici
Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.

longbou
Active

Postby schwarzkopf » Sun Dec 26, 2010 1:02 am

Macar vrei sa vii in martie, ceea ce este mult mai ok decat sa vii in ianuarie cum vor altii...
In rest, longbou a cam explicat situatia de aici. Depinde de noroc si de cat de carismatic esti in meseria asta plus ca trebuie sa o si stapanesti , altfel nu te tine nimeni daca nu ai experienta solida. In hoteluri sunt mai mari sansele sa-ti gasesti incepand din martie desi in ultima vreme se ofera 500-550 euro plus cazare si masa pentru ospatari/barmani iar tu fiind incepator in cipru cu siguranta nu-ti da nimeni mai mult. Asa ca ia in calcul cam tot ce ai sa citesti pe aici inainte sa vii.
Poti scoate romanul din romania, dar nu si romania din roman.

schwarzkopf
Active

Postby bogdanbf » Sun Dec 26, 2010 10:56 pm

@cris10: Eu nu ii inteleg pe oamenii care nu au o calificare sau nu au experienta de ce se baga in joburi aiurea... Vrei sa vii aici in domeniul turismului. Daca esperienta ta este 0, atunci in cel mai fericit caz o sa gasesti al facut curatenie sau spalat de vase. Sfatul pe care il dau mereu celor care doresc sa vina este sa caute ceva in domenii in care au mai activat. Daca nu ai lucrat ca si chelner, de unde stii ca o sa rezisti in picioare 12-14 ore pe zi ducand comenzi si zambind tuturor? Asta a fost doar un exemplu. Longbou ti-a explicat ca salariul aici, mai ales in hotelarie, este din ce in ce mai mic. Gandeste-te de 3-4 ori inainte sa faci un astfel de pas.

@longbou: cam ce tari decente au emigranti putini? :)
Blog de emigrant in Cipru

Ubi bene, ibi patria!

bogdanbf
Active

Postby gbaicu » Mon Dec 27, 2010 12:24 am

cum , cind, si de ce am aterizat in cipru ?,,,, nu mai conteaza ceea ce stiu ca venise unu sa lucreze .....VATMAN!!!! :?: :!: :idea: ... da am scris bine vatman care daca nu stiti este omul care ..."sofeaza- conduce tramvaiul" (cum i-o zice manipulant...) cica pentru cipru!!!! :D oricum ai grija la ce te inhami ca poate o sa regreti si vrei sa pleci acasa. longbou, schwarzkopf si bogdanbf au zis un adevar.

@bogdanbf
raspund inaintea lui longbou : franta :P face ce face mai trimite acasa cate unii pentru cativa euro..... :wink:

gbaicu
Active

Postby realwahl » Fri Dec 31, 2010 2:05 pm

Am mutat restul discutiei (offtopic, referitoare la Danemarca si la tarile nordice) intr-un nou subiect, la viewtopic.php?f=1&t=1540 .
Be the change you wish to see in the world. (Mahatma Ghandi)

realwahl
Site Admin

Return to Arhiva mesaje vechi: 2005-2010