Vin ca turist profi in Cipru

Hai sa vorbim despre locurile frumoase de pe insula!

Vin ca turist profi in Cipru

Postby iulia_bucurescu » Sat Feb 16, 2013 3:04 pm

Buna ziua tuturor,
Am tot citit topicurile de pe forum, dar parca niciunul nu imi raspunde la problemele mele.
In iunie 2013 am sa vin pentru 10 zile in Cipru. Aterizez la Larnaca dimineata, apoi a doua zi am sa fiu 4 zile in Limassol la o conferinta. Restul zilelor pana la plecare eu vroiam sa profit de ocazie sa vizitez si insula locuind prin campinguri. Dar de ieri incepand am avut deja cateva socuri incepandu-mi documentarea despre aceasta vacanta profesionala:
1) nu pot trece cu o masina inchiriata in partea turca ... ok, renunt sa vizitez partea aia, ma multumesc numai cu Nicosia ca pieton ...
2) nu prea sunt campinguri ........ doar 5 campinguri pe toata insula ?! De stat la hotel n-am bani ! :( Exista alte chestii ieftine de stat ? :D
3) si ce ma sperie cel mai rau: masina inchiriata va fi cu volanul pe dreapta si trebe' sa circul pe stanga drumului. Am eu permis in Romania si circul fara probleme in oras, da sa ma pui pe invers este o telenovela ... cel putin asa o percep eu acuma ! :( Cum v-ati acomodat cu condusul pe invers, sa ma risc sa inchiriez masina inca de cand aterizez la aeroport sau nu se merita ?! Altfel nu am cum sa ajung in muntii Trodos la bisericile pictate spre exemplu ! :( Si mi-ar parea rau ....
4) Am cautat pe http://www.carrentals.co.uk si mi-a dat ca o masina 10 zile ar fi in jur de 160 euro. Asta este pretul final final sau ma trezesc ca mai se tot adauga pana ies la nu stiu cat ?! Am inteles ca sunt si drumuri unde nu te poti baga decat cu 4x4 si ca afli ca nu mai poate inainta masina decat la jumatatea drumului ? Este ok sa inchiriez o masina clasa economic, sau ma trezesc ca raman cu ea in drum ?! Chiar nu as vrea sa raman in drum ca nu ma pricep la mecanica masinilor ! :(
Cam astea ar fi intrebarile care ma sacaie cel mai tare ...deh, nu am mai condus niciodata pe stanga ! :(
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri,
I.

iulia_bucurescu

Re: Vin ca turist profi in Cipru

Postby longbou » Sat Feb 16, 2013 5:02 pm

1. cine a zis ca nu poti trece cu masina inchiriata in partea turca?
2. depinde cat vrei sa stai, poate gasesti o camera de inchiriat.
3. te acomodezi in functie de cata experienta de condus ai, oricum e mai usor daca te tii dupa ceilalti.
adica sa cauti tot timpul sa ai pe cineva inaintea ta si pe unde merge ala, mergi si tu.
Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.

longbou
Active

Postby bogdanbf » Sun Feb 24, 2013 12:31 pm

1. ti-a raspuns longbou
2. Exista hoteluri de 3 stele pe care le poti gasi la preturi acceptabile.
3. cel mai simplu e sa circuli cu autobuzul intre orasele mari si sa folosesti un taxi sau autobuzele din orase. pretul unui bilet e de 1 EURO. Daca totusi iti inchiriezi masina, sa stii ca mie personal mi se pare mai logic cu volanul pe dreapta. O sa te obisnuiesti relativ usor. Ca regula, cand te afli la volan, tu trebuie sa fii pe mijlocul drumului, asta ca sa nu te trezesti ca dupa un viraj mergi pe partea dreapta a drumului. Deasemenea, pentru inceput, nu circula cu viteza. Oricum, in zonele pe unde sunt centre de inchirieri sau la unele iesiri de pe autostrada os a vezi indicatoare mari cu "Remember, drive on the left-hand side" :)
4. 160 de euro/10 zile? Serios? LOL!!!! Eu acum 3 ani am vrut sa iau o masina pentru 3 zile si ma costa 180 de EUR. Acum Herts si Europcar listeaza pe site un pret total de 260-280 de euro pentru 10 zile pentru masini de genul Kia Picanto 1.0 Conditia este sa le aduci inapoi cu rezervorul plin,s a nu ai incidente si sa faci rezervarea de pe acum. Masinile sunt in stare buna si oricum esti asigurata in caz ca ti se strica aiurea. Problema e cine plateste stricaciunea. Daca te hotarasti sa nu inchiriezi masina, vezi ca sunt oameni pe forum care ofera servicii de transport auto :) :) :)

Distractie placuta!
Blog de emigrant in Cipru

Ubi bene, ibi patria!

bogdanbf
Active

Postby iulia_bucurescu » Tue Mar 19, 2013 2:22 pm

Va multumesc pentru raspuns !
Masina mi-am facut rezervarea de inchiriat. Kia Picanto pe 10 zile la 170 euro + 60 euro asigurare suplimentara, ca naiba stie cum o buses daca o sa conduc pe invers ! Masina imi va permite categoric flexibilitate si posibilitatea de a gasi si cazare convenabila. Chiar nu ma intereseaza hotelurile de 3 stele, sunt genul de om care merg mult cu cortul pe munte, deci de ce as da bani pe hotel cand nu vreau decat sa am unde sa ma odihnesc. D-asta intrebasem de campinguri ..... oricum va multumesc de sfaturile despre condus, asta o sa fie piatra de incercare pentru mine ! :) Voi reveni cu intrebari daca mai gasesc ceva de lamurit !
Iuliana

iulia_bucurescu

Return to Turist in Cipru