Ești sigur că vrei să vii în Cipru?

Currency, driving, weather

Moderator: bitihacy

Re: Ești sigur că vrei să vii în Cipru?

Postby ionut » Sun Feb 26, 2012 6:17 pm

Pe mine daca avem ciocolata si le-am spus ca importam din Cipru ...
Lasciate ogne speranza, voi ch'entrate ( a Cipro )
Inferno(Dante)

ionut
Active

Postby indubitabil » Tue Feb 28, 2012 7:55 pm

N-as vrea sa va spun ce m-au intrebat americanii cand am ajuns pe acolo in perindarile mele :lol:

indubitabil
Active

Postby longbou » Tue Feb 28, 2012 9:44 pm

m-ai facut curios!
Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.

longbou
Active

Postby ionut » Tue Feb 28, 2012 10:32 pm

Ei cel putin au o scuza( vorba ceea - scoate un american din jobul lui, unde este as, si vezi ce stie )
dar astialalti?
Ei aproape nu stiu nimic din munca lor ca, de, au angajati si le cerem sa stie putina
geografie?
" Cine nu e grec e barbar" se zice in greaca veche :shock:
Lasciate ogne speranza, voi ch'entrate ( a Cipro )
Inferno(Dante)

ionut
Active

Postby mirelys » Wed Feb 29, 2012 2:30 pm

interesante discutii...va salut...mirel..ma numesc...sunt venit aici in limassol..de cateva zile..ar si foarte recunoscator daca m-ar putea ajuta cineva..cu ceva de munca..orice...sunt interesat...tel..96625163..va multumesc..orice bun lucru facut...se rasplateste in viatza..

mirelys

Postby misu72 » Thu Mar 29, 2012 1:33 pm

Ai perfecta dreptate.numai cine nu sa lovit de mizerile cipriotilor gandeste altfel.si eu acum am un an decand sant din nou in cipru si daca stiam adevarata fata a acestui loc nu veneam.sa va spun si eu prin ce trec...sau sa nu...pt -ca unii zic ca ma vait,dar nu ma vait ,dar as vrea sa stie ROMANU la ce se poate astepta.am lucrat in 2008 si din 2009 la noul terminal al aeroportului, in constructii,la o firma franceza(.nu mai dau nume ca nu are rost.)care ne-a platit corect si au fost niste oameni extraordinari(cinste lor).am venit in tara de sarbatori si stiam ca trebui sa ne intoarcem inapoi ca asa era vorba,la cei care ne reintorceam ne lasase pass-u de intrat in santier.la ceilalti nu deci de care nu mai avea nevoie.a venit criza,au avut niste dispute cu cei care aveau terenuri in zona....nu ne-a mai chemat anapoi.acum un an am primit un contract tot in constructii ,pot sa va spun ca nimic din acel contract nu a fost respectat,iar dupa 2 saptamani ne-au dat afara ca pierdu-se niste licitatii si nu mai avea nevoie de muncitori.cu fostele si noile relatii am ajuns la alt santier unde avea nevoie de oameni/acolo lucram cu ciprioti,sarbi,bulgari,moldoveni......de aceea iti dau dreptate cipriotii mai ales in constructii sant putori. da putori rau,habar nau de ei....pacat ca au materiale bune si nu stiu sa le foloseasca.un roman sau alta natie tinea 2,3 ciprioti in spate si trageai de nu iti trebuia mancare,in iulie erau 54g de-ti cadea apa din mana daca aia era apa. si ei stateau si dormeau la soare....am prins si din august si unde era mai greu acolo ii baga pe romani.iar salariu lor era inca odata mai mare ca al nostru.am avut un sef de echipa care nu stia,nici ce trebui facut la lucrarea care erai,te intreba ce sti sa faci...cand ia-m zis ca fac orice tine de constructi,chiar si sa citesc un plan...zice ce e ala,, plan??ca la noi nu se lucreaza dupa plan...........mare minune.erau atat de rai si te trata de sus cand ei habar naveu de ei,avea niste chei si toata ziua le invartea,de ziceai ca esti la puscarie.dadea cu ce apuca dupa tine,la un roman ia dat cu dreptaru de aluminiu un piept....ne jignea toata ziua .din tigani si muritori de foame nu ne scotea.desi ei sant mai jegosi ca multi tigani de la noi.acum din octombrie santem in somaj.4-barbati nu gasim de munca,inca n-au inceput constructiile,iar ca somaj acum pun viza cu nr.6 si nu am primit nici un euro.e o delasare si la birourile lor,nu stie unu de altu,eu nam primit nici un ban.unul pe o luna ,ailalti 2 pe cate 2luni,la banci la fel...mereu le cade sistemu.se strica calculatoarele....banii nu poti sa-i scoti cateodata ca se greseste pina si conturile ,eu m-am saturat de cipru..rasisti,jegosi si etc...mai stau sa termin cu vizele pe 10 o am pe ultima si daca nu gasesc de lucru eu unu plec acasa.si in tara ta te trateaza urat da macar acolo poti sai zici de arborele genealogic,si te intelege da astia se fac ca nu stiu..da am invatat printre altele sa injur in ciprioata..multa bafta

misu72
Active

Postby Costin » Thu Apr 05, 2012 10:53 pm

Salut tuturor. Am citit multe lucruri interesante in acest topic. Marea majoritate sunt adevarate dar nu m-am lovit niciodata de ele. Sunt in cipru de un an de zile si pot sa spun ca am trait mai bine ca in Romania. Nu am inteles niciodata faza cu neplata pe ce ai lucrat sau jignirile sau alte chestii de genul asta. Ciprioti sunt marea majoritate niste fricosi, lasi si nesimtiti, daca ii lasi sa se urce in capul tau acolo raman pana in vecii vecilor. Trebuie sa avem... noi romanii in general mai mult respect fata de persoana noastra. Am intalnit si romani cinstiti si hoti si daca chiar vrei sa bei o bere cu cineva eu zic ca ai cu cine. Daca esti cuminte, de treaba si iti vezi de viata ta eu zic ca poti trai bine oriunde.... numai sa te duca capul putin mai mult ca majoritatea. Toate cele bune si sa ne reauzim cu bine.

Costin

Postby crashpwd » Wed Apr 18, 2012 12:48 pm

Bine v-am gasit,foarte interesant si util acest forum.

Acum cateva zile am gasit pe un forum un anunt de angajare in Limassol,i-am trimis un mesaj privat respectivului si m-a sunat a 2-a zi si mi-a dat cateva detalii. Mi-a spus ca un neam de-al lui are o casa de pariuri sportive acolo numita Bet Gold,si cica trebuie sa stiu limba engleza si sa am cunostinte PC + permis de conducere.Cica imi ofera masina cu gps,si trebuie sa pun licente pe calculatoare + programele necesare atunci cand e nevoie,program de la 11 la 6 sau 7. Imi ofera contract de munca,asigurare medicala,bilet de avion si salariu 1200 euro + cazare in casa patronului in prima luna,dupa care daca vreau poate sa ma ajute sa inchiriez ceva acolo daca vreau sa stau singur sau cu alti romani care lucreaza la aceeasi agentie de pariuri.

I-am spus ca la telefon nu putem sa discutam prea multe si mi-a zis ca ma suna in cursul zilei de azi sa ne intalnim face2face sa vorbim.

Dupa cate am citit pe acest forum si din spusele unor prieteni care au luat teapa in Cipru,oferindu-le marea cu sarea,va rog sa-mi spuneti cei care locuiesc in Limassol,daca cunoasteti acea casa de pariuri ( si cica mai are si un cazino ) si ce ar trebui sa-l intreb acum cand ma intalnesc cu el.

Astept parerile voastre,multumesc.

crashpwd

Postby vic132006 » Thu May 03, 2012 12:09 pm

buna!pana acum ceva timp am stat si am citit comentariile voastre pe acest forum pe furis la munca si ma simteam cat de cat mai bine caci cateodata simteam ca o iau razna gandindu-ma ca suntem singurii care trec prin problemele adiacente venirii la munca in cipru.trebuie sa va spun ca am destula experienta cu cipru si cipriotii incat sa pot asterne aici cateva din umilele mele joburi ...am terminat dreptul in romania si sotul meu a terminat un liceu economic cu diploma in alimentatie publica...avem calificari facute si in afara tarii si tot asa...in cipru e ca si cum nu le-ai avea...am venit in cipru pentru ca avem un copil mic si banii erau insuficienti ca sa mai putem trai...chiar si ca bucatar sef sau respectiv manager in cazul meu.am cautat o speranta si am gasit la vremea respectiva cipru.am luat tepe peste tepe, respectiv protaras ..romeo tavern...am lucrat si nu ne-a platit...apoi hotelul astreas la fel...boss-ul de acolo s-a suparat ca vb cu sotul in timpul liber pe net si m-a dat afara...am ramas in strada , am dormit pe plaja ...apoi am lucrat in nicosia , o adevarata jungla daca nu stii greaca, munceam 15 ore pe zi si la urma banii i-am luat cu amenintari ...sesizari la consulat, politie si tot asa, ...in final am ajuns sa lucram in limassol, la un cipriot nemaipomenit ...care l-a inceput a fost painea lui dumnezeu..primele 2 luni...am crezut ca suntem salvati caci avem datorii la banci si la parinti si nu am reusit decat sa ne infometam si sa plangem unul pe umarul celuilalt caci nu reuseam sa muncim normal si sa strangem ceva banuthi sa trimitem acasa.doua luni de zile am trait ca in rai, program , timp liber, tips ,masa ...tot ce cautam inainte ...munca multa dar rasplatita intr-un fel..dar dupa 2 luni au inceput si problemele..munca de dimineata de la 9 pana noaptea la 2, fara liber, 7 zile din 7, pauza de masa nu exista mancai cand apucai si tot asa, munca ...orice ...daca putea sa te puna sa muncesti si in somn o facea, urlete tipete, amenintari cu bataia, scaune rupte, farfurii pahare sparte pentru intimidare.banii...numai de cartela in romania si telefoane sub supraveghere din partea stafului roman nou ...convinsi de patron ca vrem sa-l nenorocim...somn ...cateodata nu ne lasa sa dormim noaptea venea si batea in usa la 3 noaptea sau din juma in jumate de ora ...spunand ca noi nu avem voie sa ne odihnim...nu cred ca puteti sti ce suflet am avut cand a venit noaptea la 4 si ne-a scos in strada si nu ne-a lasat sa ne luam lucrurile, spunand ca ne-am comportat marsav cu el la munca. am telefonat la institutiile lor si ni s-a spus ca trebuie sa ne angajam avocat si sa-l dam in judecata.cum?cand in restaurantul lui vin si mananca ministri si cei mai mari judecatori si nu-l intreaba nimeni nimik?a mituit pe toata lumea ca sa tina deschis?nu avem acte, nu avem posibilitate de comunicare caci suntem tot timpul la munca,sau imi intra in aprtament si imi ia leptopul, nu avem voie sa iesim nicaieri...si tot asa?politia de aici e toata a lui...vin si beau si manaca si ii fac jocul?am reusit sa punem internet pe laptop deoarece tipul care ofera internet aici nu il place pe boss deloc ...iar de 2 zile am refuzat sa ma duc la munca, a venit sa ma scoata afara din apartament si l-am amenintat, am sunat la consulat, politie si tot asa si s-a linistit...pentru toti romanii dornici de bani multi castigati usor ...luati aminte ...basmele sunt basme...realitatea e cruda si rea. cipru ...aici e legala sclavia .muncesti 16-18 ore pe zi, fara contract fara pauza fara zi libera fara pauza de masa si fara dreptul de a fi om ...si nimeni nu le face nimik.si la urma banii ...iti zice ca l-ai furat si ca nu ii meriti ..sau daca tii da sunt o bataie de joc in comparatie cu munca ta.iar autoritatile sunt oarbe, cipriotii sunt ai lor , noi suntem mai rau ca porcii sau cainii. am dormit pe plaja, am mancat fructe din copaci si am muncit ca un sclav ...pentru ce?nu suntem cainii si nici porci suntem oameni ...luati aminte ...toti promit miere si lapte dar cand ajungi sa muncesti la ei...inveti ce inseamna infernul.chiar si cei care au joburi cat de cat bune stiu ca fiecare din sefii lor ciprioti au o hiba.si toti vor un singur lucru munca multa bani putini, sau deloc, si multi bani la ei in buzunar.cand e vorba de 5 euro ai tai sunt un rahat...ce te certi pentru 5 euro, dar daca e sa intre la el in buzunar...e dezastru...s-a mutat lumea din loc...asa ca aveti grija ...cand visati cu ochii deschisi. noi suntem luptatori, incercam sa o scoatem la capat...dar stiu cazuri de romani care au lucrat si au ajuns in final sa ceara ajutor caci mureau de foame sau si-au facut mila alti romani si i-au ajutat sa-si ia bilet si sa se duca acasa.nu am de ce sa va mint sau sa dramatizez.asta e experienta mea cu cipru.de ce nu am plecat vor zice multi...pur si simplu nu am reusit sa luam biletele plus ca si acasa sunt numai nevoi si nu am vrut sa punem pe umerii lor un asa esec.asa ca tacem si mergem inainte asa rau cum e fara sa ne stie nimeni.e prima data cand spunem cuiva despre experienta in cipru. lumea de acasa crede ca ducem bine si de aia nu am trimis bani acasa, dar adevarul este cel prezentat mai sus .sfat ....nu veniti niciodata sa cautati de munca in pissouri bay ..limassol...ganditiva la iad...si veti intelege.bafta celor care cred ca visele si povestile cu o viata mai buna in strainatate sau in special in cipru pot deveni realitate.va doresc numai bine!

vic132006

Postby clau » Thu May 03, 2012 2:21 pm

"dar dupa 2 luni au inceput si problemele..munca de dimineata de la 9 pana noaptea la 2, fara liber, 7 zile din 7, pauza de masa nu exista mancai cand apucai si tot asa, munca ...orice ...daca putea sa te puna sa muncesti si in somn o facea, urlete tipete, amenintari cu bataia, scaune rupte, farfurii pahare sparte pentru intimidare.banii...numai de cartela in romania si telefoane sub supraveghere din partea stafului roman nou ...convinsi de patron ca vrem sa-l nenorocim...somn ...cateodata nu ne lasa sa dormim noaptea venea si batea in usa la 3 noaptea sau din juma in jumate de ora ...spunand ca noi nu avem voie sa ne odihnim..." - ce ne descrii tu este inimaginabil, nu-mi dau seama cum poate accepta cineva sa lucreze in conditiile astea, eu personal as fi plecat de-a doua zi nu asteptam sa ma scoata el afara..
"am reusit sa punem internet pe laptop deoarece tipul care ofera internet aici nu il place pe boss deloc ...iar de 2 zile am refuzat sa ma duc la munca, a venit sa ma scoata afara din apartament si l-am amenintat, am sunat la consulat, politie si tot asa si s-a linistit..." internet pun companiile prin intermediul tipilor/angajatilor care vor sa castige, dar daca este un altfel de internet care ti l-ai pus si adica furat, esti in afara legii si tu si tipul, daca-l place sau nu pe boss e irelevant...chestia cu refuzul dusului la munca dar vrei sa beneficiezi de cazare la el, mi se pare ciudata, cum ti-am spus, plecam de-a doua zi de la el de una singura si cu capul sus.

"pentru toti romanii dornici de bani multi castigati usor ...luati aminte ...basmele sunt basme...realitatea e cruda si rea" - nu cred ca romanii care intra pe forum se incadreaza in aceasta categorie, majoritatea celor care se informeaza aici sunt doritori sa munceasca nu sa ia bani multi intr-un mod mai usor, or mai fi si exceptii dar in linii generale intreaba de un job normal ...

"bafta celor care cred ca visele si povestile cu o viata mai buna in strainatate sau in special in cipru pot deveni realitate.va doresc numai bine!" - bafta si-o mai face si omul cu mana lui, nu-i chiar totul de-a gata in lumea asta, daca avem pasapoarte europene nu inseamna ca oriunde ne prezentam la un job suntem si cei potriviti, cine are urechi, sa auda si ochi, sa vada, sa nu asculte vrute si nevrute si daca li se ofera ocazia sa lucreze in conditii bune in Cipru s-o faca, am intalnit si romani merituosi pe-aici care isi fac treaba cum trebuie tocmai de aceea rezista acolo unde lucreaza. Si am mai intalnit ciprioti cu o parere foarte buna despre romani, depinde de experientele fiecaruia, nu-i o regula cum ca am fi toti la fel chiar daca suntem aceeasi natie..

clau
Moderator

PreviousNext

Return to Essential to know