Ești sigur că vrei să vii în Cipru?

Currency, driving, weather

Moderator: bitihacy

Re: Ești sigur că vrei să vii în Cipru?

Postby longbou » Thu May 03, 2012 2:38 pm

clau wrote:internet pun companiile prin intermediul tipilor/angajatilor care vor sa castige, dar daca este un altfel de internet care ti l-ai pus si adica furat, esti in afara legii si tu si tipul, daca-l place sau nu pe boss e irelevant

nu se stie ce a vrut sa spuna prin "mi-a pus internet pe laptop", poate avea o problema cu wireless-ul, sau cine stie.
nu neaparat a furat.
si daca a furat internet, a furat de la ala care i-a exploatat atata timp.
pentru noi este problema daca fura net, pentru ala nu e problema ca nu le-a dat banii.
poate sunt subiectiv, ca sunt foarte inrait pe ciprioti.
Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.

longbou
Active

Postby clau » Thu May 03, 2012 2:58 pm

Nici eu nu sunt o mare admiratoare a cipriotilor dar am o hiba, citesc printre randuri, si-atunci trag concluziile in asa fel incat sa nu nedreptatesc pe nimeni. Am intalnit fel si fel de oameni, romani sau ciprioti, si te pot asigura ca exista persoane bune si rele in ambele natii.

clau
Moderator

Postby Johnny Keoni » Thu May 10, 2012 1:27 pm

după ce am publicat articolul ăsta pe forum, am fost contactat de un om care trecea printr-o perioadă grea în Cipru. Tot ce am putut să-i spun a fost să nu-și piardă speranța - avea gînduri negre, dacă înțelegeți ce vreau să spun - și să încerce să plece dacă simte că a ajuns la capăt de drum. Apoi, zile la rînd am discutat cu el. De fapt, l-am ascultat. Era singur și nu avea cui să i se plîngă. Nu știu dacă am fost ca un panaceu pentru el, nu sunt foarte bun la coaching, însă omul și-a recăpătat treptat speranța. Mărturisirile lui mi s-au părut ieșite din afara unei normalități, aproape că m-au făcut să plîng. I-am zis să-și ia ultima simbrie de la cipriot și să se întoarcă acasă. Zis și făcut. N-a ajuns pînă în România. S-a oprit în Franța. Acum e mai bine, are un job în care este tratat omenește și mă bucur sincer pentru el.

Ca mulți români de bună credință, omul nu vroia decît un job cinstit care să facă pentru el o diferență. Mă gîndesc la ce a scris Vic aici și încerc să înțeleg resorturile care îi determină pe astfel de oameni să se mai trezească dimineața - asta dacă apucă să pună capul pe pernă. E adevărat, bafta ți-o mai faci și tu, însă un lucru sigur este că în Cipru trebuie să ai cu adevărat stomacul tare și nervi de oțel.

Cum s-a mai spus pe aici, neapărat atunci cînd aterizezi în Cipru, pune-ți bani deoparte pentru un bilet de avion spre România.
Everybody lies. Dr. House nu este decît un personaj imaginar, la fel ca și Batman, Spiderman sau Bugs Bunny. So get over it and start living!

Johnny Keoni
Active

Postby vic132006 » Thu May 10, 2012 7:44 pm

clau, eu nu vorbeam de internet furat sau nu, internetul nu e furat, e de la singurul care ofera internet in sat, doar ca ianinte era al alcuiva sopul si refuza sa ne dea net, chiar daca plateam pentru el caci seful nostru i-a interzis sa ne furnizeze serviciul.in satele mici nu sunt companiile de care vb tu cyta sau mtn, dar noul proprietar ne-a dat net pentru ca efectiv nu il suporta pe boss.asta ar fi unu, doi daca nu stau la el, tinand cont ca nu ne-a dat banii, unde sa plec?pe plaja?sau pe strada, refuz sa ma duc la munca pana ma plateste, chiar daca in ultimele zile am fost la munca, nu vrea sa imi dea banii, tu ai munci fara sa ti se plateasca salarul?si cum e frig inca afara nu prea imi vine sa dorm inca pe plaja, asa ca il amenint si pot sta la el in casa caci sincer imi ia destui bani din salar pentru o camera fara frigider, fara buda functionala, fara apa calda, si plina de gandaci.nu fac mofturi, muncesc de-i sar capacele dr macar sa ne plateasca putinul care trebuie 650.
asta ca sa lamuresc pe cei care s-au grabit sa judece fara sa stie, plus ca nu fac numai munca de restaurant, curat si la vilele lui, calc tot ce trebuie, spal , orice are nevoie, nu am facut mofturi nici eu nici sotul...dar pana unde? nu apucam sa avem si noi o ora sa stam jos si la urma vine si urla la noi...asa ca i-o trag si eu romaneste....pana imi dai banii sau pana te comporti normal asta e raspunsul meu.iar cu ce am spus despre romanii care viseaza, sincer nu stiu de cat timp esti in cipru dar eu una in proportie de 90 la suta am intalnit numai romani care visau program de 8-10 ore, o zi doua libere si 800-900 euro salar. din pacate anul asta astea sunt vise. la asta ma refeream, nu vreau sa-si faca nimeni iluzii ca am vrut job de 8 ore si 1000 de euro salar, stiam la ce m-am inhamat dar sa muncesti 16-18 ore pe zi e cam mult mai ales fara liber si cu tipete urlete, amenintari.nimeni nu prea are curajul sa spuna aici cum e fata neagra a cipriotilor , dar din pacate asta e.si apropo claus...sunt f multi visatori pe forumurile de romani care cauta de munca inafara.citeste discutiile cu ei inainte sa vina in cipru si ai sa vezi.pragram, zi libera, bani, tips etc.....astea multe dintre ele sunt vise.va multumesc!

vic132006

Postby vic132006 » Thu May 10, 2012 8:36 pm

si inca ceva claus, am citit comentariile tale si la alte discutii de pe forum si din cate vad ai o problema cu romanii care spun lucrurilor pe nume despre partea urata a cipriotilor si a muncii aici.nu vreau sa nedraptatesc pe nimeni si nici sa insult dar citind printre randuri trag concluzia ca ori ai un loc foarte bun de munca ori esti casatorita sau ai o relatie cu un cipriot...caci altfel nu imi explic de ce sari la gatul romanilor care posteaza comenturi nu tocmai pozitive.fiecare are dreptul sa spuna ce il doare in limita bunului simt, iar daca nu este acceptat atunci sa fie sters caci noi intre noi suntem mai rai ....eu povesteam experietnta mea ca invatatura de minte pentru altii iar tu te-ai legat de faptul ca fur sau nu fur net????????????? de unde si pana unde avea legatura cu ceea ce am scris eu?e bine sa ne abtinem la comentarii atunci cand nu e cazul sau sa ne informam mai bine inainte de a le face pentru ca unii dintre noi nu au fost asa de norocosi sa ni se rasplateasca buna educatie de acasa si nici ideea ca munca te innobileaza.nu am nimic cu tine ci doar ca nu mi s-a parut pertinent comentariul tau cu privire la subiectul abordat de mine!nu avea legatura cu faptul ca fur sau nu internet, sau ca daca refuz sa muncesc de ce stau la el in casa.atata tot.si nu este inimaginabil...ceea ce traim noi...sunt foarte multi romani care le traiesc!o zi buna la toata lumea

vic132006

Postby clau » Thu May 10, 2012 10:10 pm

"am reusit sa punem internet pe laptop deoarece tipul care ofera internet aici nu il place pe boss deloc ..." - deci modul in care ai spus-o pare smecheresc prin faptul ca ati reusit si ca individul nu-l place pe boss (nici el), daca furati sau platiti internet ma deranjeaza prea putin pe mine personal.

Poti sa-ti spui toate ofurile aici pe forum dar mie personal nu-mi place nedreptatea, nici din partea cipriotilor nici din partea romanilor.. De contract de munca ai auzit? Ai semnat vreodata asa ceva? Daca te aventurezi intr-o tara necunoscuta este riscant sa lucrezi fara contract, asta-i parerea mea. Stiu ca e greu, job-uri nu mai sunt ca inainte si cand gasesti ceva te duci fara se te gandesti a doua oara dar tocmai aici e problema, si ei cipriotii isi dau seama cat de disperati suntem prin a lua job-ul fara sa cerem sa semnam un contract oficial sau macar o intelegere semnata de ambele parti, angajator si angajat, in care sa fie stipulate conditiile de munca, programul, salariul, etc.

Eu personal n-as sta intr-un mediu atat de ostil, in primul rand ca mi-ar fi frica si in al doilea rand cred totusi c-as chema politia. Ai spus ca este sat dar tot trebuie sa existe cineva pe-acolo cu ordinea, sa vina sa-l adune pe ala care vine in puterea noptii sa-mi bata in usa si sa urle la mine chiar daca stau in casa lui, de asta ti-am spus ca mi se pare inimaginabil ca cineva sa se comporte in halul asta, suntem totusi in cipru nu in desert unde nu-i tipenie de om.

Crede-ma pe cuvant ca imi pare rau de cei care nu au avut norocul sa gaseasca un loc de munca potrivit, stiu ca unii se lovesc de conditii foarte grele dar totusi nu-mi imaginez de ce cineva ar sta sa-l umileasca/chinuiasca altcineva, chiar si daca in joc ar fi un salariu.

Nu te hazarda sa-mi ghicesti situatia, crede-ma am si eu povestile mele, cred ca fiecare dintre noi le are, dar sa stii ca putina diplomatie si stabilirea unor standarde sub care sa incerci sa sa nu cazi pot face diferenta. Cand te bagi in ceva e normal sa vrei sa castigi dar sa fii gata si sa pierzi, asa e viata, nu-ti tin lectii doar te sfatuiesc sa pui tu in primul rand pret pe tine si abia dup-aia te vor aprecia si ceilalti la justa ta valoare. Gresesc, am dreptate, cine stie? Imi dau si eu cu parerea fara sa vreau sa fiu caustica, chiar daca nu-mi reuseste intotdeauna..

O seara buna iti doresc si sper sa-ti lamuresti situatia intr-un mod cat mai pasnic si sa fii fericita!

clau
Moderator

Postby clau » Tue May 15, 2012 10:24 am

http://www.ziare.com/diaspora/romani-mu ... at-1167280

sunt interesante comentariile la acest articol...

clau
Moderator

Postby Winterfall » Fri Jun 22, 2012 4:19 am

Hey hey Johnny

Ca toata lumea nu tin decat sa te felicit pentru cuvintele lipite pe forum, BRAVO.

Daca ar fi sa fac si eu ca tine , ar trebui sa las mult prea multe cuvinte nescrise , nu din cauza locului sau timpului ci din cauza rusinii , unele lucruri raman nespuse ca e mai bine.

Oricum!

Orcine vrea sa vina sau e deja aici ar trebui sa stie si sa gandeasca , inainte sa ii asculte pe alti din jur. Eu pot sa ii dau un singur sfat "Romanului Lucrator" , nu asculta de nimeni si mai ales de persoanele care iti zic esti prost platit.

Da probabil mai mult ca sigur esti platit prost , foarte bine pentru cipriot. Gandeste inainte , ai avea acelasi loc de munca in Romania ? Ai avea atata mancare pe masa in Romania ? Ai fi lasat in pace atat timp cat ti-ai face jobu in Romania? si multe altele care sunt mai bine in Cipru decat in Romania , gandeste inainte sa iei decizi , ca de la un simplu gand poate sa iasa un razboi in mintea ta , si strici tot.

Recent am fost lasat in "vacanta" de la compania pentru care lucram ca si Web Developer pentru simplu fapt ca am luat 20 de zile sa imi fac operatii pe dinti , desigur zilele anuntate cu 6 luni inainte si acceptate si semnate .

Totul ok pana in momentul in care am plecat sa imi fac dinti in Italia (aici pentru ca am cunostinte care lucreaza in domeniu , deci mai ieftin ) , aici am primit anuntul si bum , atat a fost , nu te mai vrem , fara a mi se da bani de concediu sau bani de concediu medical . Oricum asta e , acuma am sa incerc sa vedem ce zice legea , Duminica plec inapoi .

Am mancat multe si inghitit multe in compania asta lucruri care nu le-as fi vazut sau auzit in tara , dar unde in 6 luni iti iei masina ? unde in 6 luni iti schimbi garderoba complet si te apuci de sporturi scumpe ca si surfu sau kite surfu ori role sau ce or mai face altii?

Regret ca nu am job acum desi sunt fericit ca am scapat de un "BOU" de sef.

DAR!!!!

Daca esti bun la cea ce faci , si subliniez BUN pentru ca multi uita ca Ei eu trecut printr-un post anume intr-o anume companie si nu au facut nimik si tot ei au avut curaju sa spuna "EU ? EU LE STIU PE TOATE" si bolovani ca mine iti fac tie jobu sa scape mai repede ca nu are rost sa rumegi cu o vaca la poarta daca nu esti VACA, deci sa revin la subiect , daca esti bun la cea ce faci , vei gasi in alta parte , mai ales acuma ca statul te are in evidenta , si poate ai avut norocu sa iti faci alien card/ yellow slip , si nu o sa fie problema .

E mai bine in cipru dupa ce treci prin greu pentru ca daca nu ai un trecut in companii cipriote , nimeni nu te baga in seama .

Deci ii clar am derivat de la orice subiect am vrut sa il deschid .

Lucreaza si rabda muncitorule pentru ca in timp doar bine o sa ti se intample , nimeni , absolut nimeni nu lasa pe strazi un om apt si bun la cea ce face .

Bafta!

Winterfall
Interested

Postby bogdanbf » Fri Jun 22, 2012 1:54 pm

@Winterfall: No offence, dar pe ici=pe colo, in locurile esentiale gresesti. Hai sa le luam pe rand:
1. Daca erai bun, nu te dadea patronul afara pentru ca plecai o luna in concediu. Iti dau eu cuvantul ca asa e.
2. Daca nu esti cipriot sau rus, in Cipru esti considerat cetatean de mana a doua, de la ala care vinde sandvisuri in ghereta pana la sefii de la Fortele de Munca sau de la Asigurarile sociale.
3. Oricat de bun esti, daca esti cetatean "second-hand", nu o sa ai acces la un job platit decent. Eu personal nu pot accepta sa fac aceeasi munca cu un cipriot si sa fiu platit cu mult mai putin (50-100 EUR/ luna e nerelevant).
4. Nu stiu despre tine, dar eu nu prea pot inghiti rahat, asa ca prefer sa plec de la un serviciu decat sa fiu sluga. Daca o sa urmaresti postarile mele, o sa vezi ca eu nu folosesc sintagma "merg la munca" ci "merg la serviciu". Asadar eu vand know-how pentru care vreau niste bani. Eu nu strang suruburile 80% pentru ca sunt platit 80% din salariul unui cipriot. Cine are pretentia de la mine sa-mi fac meseria, atunci trebuie sa plateasca pentru asta.
5. Cipru si Romania nu sunt singurele tari din lumea asta. Norvegia a ridicat restrictiile pentru muncitorii romani, Suedia nu le-a avut niciodata! Cine a putut sa invete dialectul cipriot, o sa poata invata si alte limbi.
6. Poate in Ro ai fost vre-un parlit, dar pe forumul asta o sa ai surpriza sa descoperi ca sunt useri care castiga in Cipru la fel cat castigau in Ro. Nu toti suntem aici ca sa stam capra!

Nu te supara daca am dus raspunsul mai la extrem, dar la cum se prezinta situatia acum in Cipru, ceea ce spui tu e cam departe de adevar.
Blog de emigrant in Cipru

Ubi bene, ibi patria!

bogdanbf
Active

Postby ionut » Fri Jun 22, 2012 6:56 pm

Draga bogdanbf,
Omul si-a postat parerea proprie si personala.
De ce ii tratezi pe toti cu superioritate? Crezi ca ajuta la ceva?
Cum poti spune despre cineva, numai pe baza unor AFIRMATII, ca "poate ca ai
fost un parlit in RO"?
Ti se pare ca esti deasupra noastra numai datorita faptului ca castigi, scuza-mi cacofonia,
mai bine?
Asta nu inseamna nimic, este doar sansa.
Si pana la urma nu totul se rezuma la bani, cred ca bunul simt si omenia primeaza!
Lasciate ogne speranza, voi ch'entrate ( a Cipro )
Inferno(Dante)

ionut
Active

PreviousNext

Return to Essential to know