concediu/ajutor de maternitate

Informatii despre documentele necesare pentru asistenta sanitara, recomandari medici romani si nu numai.

concediu/ajutor de maternitate

Postby melay99 » Wed Aug 31, 2011 12:54 pm

buna,as avea nevoie si eu de putin ajutor,in curand urmeaza sa nasc si as vrea sa stiu ce ajutor pot sa cer,am aflat ca exista doua tipuri de ajutor nu stiu sigur cum se zice pe romaneste dar in engleza este maternity allowance(ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΜΗΤΡΟΤΗΤΑΣ )si birth grant(βοηθημα τοκετου),am cerut doua hartii de la biroul de asigurare sociala,dar nimeni nu a fost amabil sa imi explice ce conditii trebuie sa indeplinesc sau cum sa procedez,poate cineva sa imi ofere ajutor?
o prietena de a mea a nascut 3 ani in urma si a primit in jur de 3000 de euro ce imi vine greu sa cred,dar nu isi mai aminteste care este procedura,multumesc

melay99
Active

Re: concediu/ajutor de maternitate

Postby bogdanbf » Fri Sep 02, 2011 1:42 pm

detalii si explicatii gasesti aici:

http://emigrant-cy.blogspot.com/2010/03 ... pturi.html

http://emigrant-cy.blogspot.com/2010/04 ... ocial.html

Daca ai intrebari suplimentare, da-mi mesaj privat. Sotia a nascut anul trecut si te mai pot ajuta cu ce tin minte. Cat despre cei 3000 de euro, depinde ce salariu avea inainte de a naste. Un total de 3000 de euro este totusi credibil. Birth grant-ul era anul trecut 480 de euro (aprox), suma fixa care nu depinde de salariu. Daca sta in concediu 20 de saptamani si ia 130 de euro/saptamana, in total treci de 3000 de euro IN TOTAL, nu pe luna.

Sanatate maxima!
Blog de emigrant in Cipru

Ubi bene, ibi patria!

bogdanbf
Active

Postby melay99 » Tue Nov 08, 2011 8:31 pm

si mie mi se pare exagerat 3000 de euro birth grant dar am auzit de la mai multe persoane dar toti ciprioti :(
am primit maternity grant 165euro/saptamana,inainte am lucrat 10 luni (legal)in cipru cu salar de 680 de euro in mana,nu stiu sigur cat era pe hartie

melay99
Active

Postby bogdanbf » Tue Nov 08, 2011 9:40 pm

birth grant e acel ajutor care se acorda O SINGURA DATA, la nasterea copilului. Maternity allowance e acea indemnizatie care se acorda mamelor pe perioada cat sunt in concediu.
Maternity grant (banii de trusou cum se zice in Ro) e de aprox 500 de euro (cu aproximatie).
Maternity allowance se calculeaza ca fiind 65% din media salariala realizata de catre mama inregistrata in ultimele 6 luni.
Blog de emigrant in Cipru

Ubi bene, ibi patria!

bogdanbf
Active

Return to Sanatate, medici si sistemul sanitar din Cipru