MERCEDES 190E

Condusul in Cipru este o necesitate, nu un lux! Acte, scoala de soferi si informatii.
Vezi si: Anunturi auto, Transport Romania-Cipru

Re: MERCEDES 190E

Postby ionut » Wed Jan 30, 2013 8:18 am

Singura diferenta dintre gazul de aragaz si cel auto este lipsa etilmercaptanului (mirosul patrunzator )
al celui auto. Amandoua sunt gpl lichefiat, un amestec de propan si butan.
Apropo, lichefierea unui gaz inseamna supunerea acestuia unor presiuni foarte mari
200 bari, rezultand transformarea acestuia in lichid, micsorandu-se volumul si
marindu-se capacitatea de depozitare si transport. :wink:
Lasciate ogne speranza, voi ch'entrate ( a Cipro )
Inferno(Dante)

ionut
Active

Postby longbou » Wed Jan 30, 2013 10:28 pm

ionut wrote:Singura diferenta dintre gazul de aragaz si cel auto este lipsa etilmercaptanului (mirosul patrunzator )
al celui auto. Amandoua sunt gpl lichefiat, un amestec de propan si butan.

offf!!!
la tine aveam pretentii!
gnc-ul este din metan si intradevar comprimat se lichefiaza, dar gpl-ul nu este imbuteliat la 200 de bari in buteliile instalatiilor de pe masini.

uite diefrenta dintre ele:

gpl (banuiesc ca pe asta ai citit-o de ai pomenit de etilmercaptan si gnc (asta sigur nu ai citit, sau ma rog. nu ai tradus, daca ai zis ca amandoua sunt din propan si butan)

oricum nu asta era ideea. eu am vrut sa explic ca gnc-ul nu functioneaza in instalatie de gpl
Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.

longbou
Active

Postby bogdanbf » Thu Jan 31, 2013 7:01 pm

Lichefierea intr-adevar se poate face la presiuni f mari, dar odata lichefiat, gazul se pastreaza la presiuni mult mai mici. Deasemenea este de mentionat ca la lichefiere se degaja o temperatura destul de mare, pe cand la evaporare este absorbita o cantitate de caldura egala. Asta face ca in cazul in care se consuma f mult dintr-o butelie ( instalatie artizanala sau supradimensionata), aceasta sa formeze un strat de gheata la exterior, chiar daca afara sunt 10-15 grade.

Intradevar, GPL-ul destinat consumului auto are un alt amestec decat cel folosit pentru consum casnic. GPL-ul auto poate fi folosit in uz casnic (aragaz, sobe etc), dar nu si invers. Practic, daca presiunea este regulata corect in functie de puterea calorica a fiecarui tip de gaz, ca sa nu se afume oalele :) , la aragaz se cam poate arde orice gaz inflamabil in conditii normale de temperatura si presiune: metan, butan, propan etc. Ei, la masini e diferit pentru ca GPL-ul trebuie sa "imite" benzina, adica sa arda in conditiile impuse de un motor cu ardere interna. Asta inseamna ca nu orice pui intr-o butelie te va si propulsa, iar daca o face, nu inseamna neaparat ca motorul sau sistemul de injectie vor mai putea fi utilizate mult timp dupa :)
Blog de emigrant in Cipru

Ubi bene, ibi patria!

bogdanbf
Active

Postby ionut » Thu Jan 31, 2013 8:58 pm

"Ei, la masini e diferit pentru ca GPL-ul trebuie sa "imite" benzina, adica sa arda in conditiile impuse de un motor cu ardere interna. Asta inseamna ca nu orice pui intr-o butelie te va si propulsa, iar daca o face, nu inseamna neaparat ca motorul sau sistemul de injectie vor mai putea fi utilizate mult timp dupa ."(bogdanbf)

Deci suntem de acord ca amandoua sisteme folosesc GPL.
Chestia cu " nu orice pui intr-o butelie te va si propulsa" este discutabila in sensul
ca nu pui orice in butelie ci doar GPL, CA ALTCEVA NU AI DE UNDE, de restul ocupandu-se
sistemul de injectie pe baza de GPL, ca doar de aia se monteza pe masina separat de cel
pe benzina.
Lasciate ogne speranza, voi ch'entrate ( a Cipro )
Inferno(Dante)

ionut
Active

Postby bogdanbf » Sat Feb 02, 2013 12:09 am

Se pare ca ai de unde... am inteles ca prin Cipru au apartu instalatii GPL artizanale. :lol:
Sa vezi cand o sa faca accident unul din ala.... :twisted:
Blog de emigrant in Cipru

Ubi bene, ibi patria!

bogdanbf
Active

Postby longbou » Sat Feb 02, 2013 12:34 am

ionut wrote:ca nu pui orice in butelie ci doar GPL, CA ALTCEVA NU AI DE UNDE, de restul ocupandu-se
sistemul de injectie pe baza de GPL, ca doar de aia se monteza pe masina separat de cel
pe benzina.

dar GPL ai de unde sa pui in Cipru?
exista instalatii speciale care functioneaza cu GNC dar si pentru alea iti trebuie surse de alimentare (inexistente in Cipru de altfel).
la aceste instalatii se poate face modificarea sa functioneze cu butelie de aragaz dar prezinta riscuri destul de mari si nu este acceptata la MOT, binenteles.
Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.

longbou
Active

Previous

Return to Sofer in Cipru