Informatii Utile In Cipru !

Informatii utile despre birocratia din Cipru si despre institutiile locale.

Moderator: bitihacy

Re: Informatii Utile In Cipru !

Postby bizkitt » Thu Mar 17, 2011 11:58 pm

Pink slip ul s-a dat la toata lumea si pt romanii care au venit inainte de 2007 in cipru. (eu am pink slip :P) care la urma aderarii romaniei la UE a devenit yellow. Cardul de "sanatate-spital" care este "pink" :P
If you think experts are expensive wait until you see how much amateurs will cost you.

bizkitt
Active

Postby crysxyz » Fri Mar 18, 2011 10:16 pm

,,cardul de sanatate european.E valabil 2 ani in UE,inclusiv pe teritoriul Romaniei " de unde se poate elibera acest card si in ce conditii ... info eu locuiesc in Paralimni . este tot din plastic tip ,,card" ?
® All Rights reserved

crysxyz
Active

Postby longbou » Fri Mar 18, 2011 10:23 pm

poate fi si de plastic, poate fi si carton
eu am de carton si un prieten care l-a facut inaintea mea cu vreo 2 luni are card.
in schimb el este venit cu mult inaintea mea in Cipru, are vreo 8 ani, eu nu am decat un an si jumatate
Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.

longbou
Active

Postby crysxyz » Sat Mar 19, 2011 10:34 am

ok , ma refer strict de cardul de sanatate european ! de unde se poate elibera acest card si in ce conditii , nu cred ca este acelasi cu cel roz ? sau este !?
® All Rights reserved

crysxyz
Active

Postby Marius_ » Wed Mar 30, 2011 11:01 am

Pt bogdanbf
Pink slipul se refera exact la ceea ce am facut referire.

Este carnetul de sanatate.de culoare roz

Yellow slipul este foaia de rezidenta.de culoare galbena

Te rog informeaza-te bine inainte de a posta afirmatii contradictorii
-------------------------
Carnetul de sanatate cipriot,valabil in sist public national,adica spitale si farmacii din sist public este de carton,avand culoarea roz,si functie de veniturile inregistrate la Social insurance,va incadrati in categoria A sau B.

Cardul de sanatate european este din plastic,de forma unui card visa,avand valabilitate 2 ani pe teritoriul ue

Ambele vi se elibereaza de la Citizen Service Center
---------------------------
Sunt diferite.Daca nu le cereti pe amandoua,nu vi se ofera.Unul ,cel de carton e pt teritoriul Ciprului.Celalalt,din plastic e pt UE
Last edited by realwahl on Wed Mar 30, 2011 11:43 am, edited 1 time in total.
Reason: Am grupat mai multe posturi intr-unul singur.

Marius_

Postby crysxyz » Wed Mar 30, 2011 12:17 pm

Bravo Marius ,asta e raspunsul care il asteptam ! personal ma intereseaza cel european din plastic ,in romania nu am nici un fel de asigurare medicala iar acesta acopera toate servicile medicale exceptand bolile cronice ! desigur ,e valabil in tot spatiul ue .
® All Rights reserved

crysxyz
Active

Postby bizkitt » Wed Mar 30, 2011 2:53 pm

Marius... hai sa clarific eu greseala. Cand ai scris tu "Pink Slip" nu ai gresit in descriptie ci in denumire... de aceea bogdan te-a atentionat... Pink Slipul era defapt foaia de rezidenta inainte de 2007. Confuzia s-a creat intre Pink Slip si Hostiptal Cardul care tot Pink este ... :D Deci tu ai avut dreptate cand ai zis de pink ca e de sanantate dar ai mentionat un pink slip care pre vremuri era dat pt rezidenta. Eu am si pink slip si yellow si pink card :P deci nu am cum sa le amestec :D
If you think experts are expensive wait until you see how much amateurs will cost you.

bizkitt
Active

Postby bogdanbf » Thu Mar 31, 2011 9:32 pm

uf, cat de tare complicati lucrurile... O sa le clarific pe rand:

Yellow slip-ul - foaie de rezidenta pentru cetatenii din UE, UK si Elvetia (cred, nu sunt f. sigur). Ea da dreptul de sedere pe perioada nedeterminata pe teritoriul Ciprului.
Pink Slip-ul - exact ca Yellow Spil-ul, doar ca se acorda cetatenilor non-UE (ex: sirieni, filipinezi, indieni etc). Pink slip-ul are durata determinata si posesorii lor trebuie sa mearga periodic la biroul de emigrari pentru prelungire.
Hospita Card-ul - este identic cu carnetul de sanatate care a circulat la un moment dat prin Romania. Pe acest card sunt trecuti membrii unei familii (sot, sotie si copiii aflati in intretinere). Acesta poate fi roz sau bleu. Cel roz da titularului dreptul la gratuitate 100% la TOATE serviciile medicale oferite de sistemul public de sanatate. Cel bleu acorda compensari ale acestor servicii. Unele sunt gratuite, altele cu plata partiala si unele trebuiesc platite integral. Acordarea de carnete de sanatate roz sau bleu se face in functie de venit. Daca venitul pe membru de familie depaseste 19600 de euro pe an, atunci se acorda carnet bleu. Sub aceasta valoare se acorda carnet roz. Eu am avut bleu cand eram doar eu in Cipru si acum am roz.
Blog de emigrant in Cipru

Ubi bene, ibi patria!

bogdanbf
Active

Postby bizkitt » Thu Mar 31, 2011 11:15 pm

mai clarifica cineva? :D

bizkitt
Active

Postby Marius_ » Sun Apr 03, 2011 11:44 am

:) La urma urmelor aceste postari si informatii se completeaza unele pe altele si sunt utile celor ce le cauta.

Salutari tuturor

Marius_

PreviousNext

Return to Acte, legislatie si administratia publica