Ce taxe trebuiesc platite pentru a trai legal in Cipru fara job?

Informatii utile despre birocratia din Cipru si despre institutiile locale.

Moderator: bitihacy

Ce taxe trebuiesc platite pentru a trai legal in Cipru fara job?

Postby buluboc » Fri Jul 23, 2010 1:18 pm

in cazul in care vreau sa fiu rezident in cipru, fara sa fiu angajat, platesc asigurarea mediacal in cipru, ce alte taxe trebuie sa platesc?
sa zicem ca traiesc din economii si investitii pe piata de capital facute in afara ciprului, care am inteles ca nu sunt impozitate.

buluboc
Interested

Re: Ce taxe trebuiesc platite pentru a trai legal in Cipru f

Postby bogdanbf » Sun Jul 25, 2010 12:06 pm

Ca sa poti locui in Cipru mai mult de 3 luni consecutiv, trebuie sa iti iei acel Yellow slip de care vorbeste toata lumea pe aici. Ala poti sa ti-l iei in urmataorele cazuri:
1. Ai contract de munca,
2. Esti lucrator independent (un fel de PFA de la noi)

In cazul tau cred ca cel mai usor este sa te declari lucrator independent si sa platesti cateva luni contributiile sociale minime (2 luni cred ca e suficient) pana iti iese foaia galbena, apoi nu mai platesti nimic. Dupa ce ti-ai luat acea foaie galbena, nu mai intereseaza pe nimeni daca mai platesti ceva la stat sau nu.

Despre castigurile realizate in strainatate, cel mai bine este sa te informezi cu mare atentie. Cred ca daca depasesc o anumita limita sunt si ele impozitate.

Multa bafta!
Blog de emigrant in Cipru

Ubi bene, ibi patria!

bogdanbf
Active

Postby buluboc » Sat Jul 31, 2010 8:56 pm

merci pentru raspuns

buluboc
Interested

Postby gbaicu » Wed Oct 27, 2010 8:51 pm

stie cineva cat anume ar fi aceste taxe? despre ce suma ar fi vorba? sau mai simplu doar asigurarea medicala " pink card sau green sau cum s-o numi el

gbaicu
Active

Postby bogdanbf » Thu Oct 28, 2010 7:04 am

daca ai afaceri in strainatate, impozitultrebuie platit in tara unde e afacerea. Asta doar daca firma aia nu "exporta" profiturile spre Cipru ;)

Daca ai venituri de natura salariala din strainatate, realizate de la firme Ciprioate (de exemplu te-au trimis pentru 6-8 luni la lucru la o fabrica noua), tu esti in continuare angajatul firmei aici, asadar taxele le platesti tot aici. Daca esti angajat al unei firme straine care nu are activitate in Cipru, atunci taxele le platesti in tara unde esti angajat.

Totusi, daca muncesti in strainatate la negru si te vrei asigurat in Cipru, atunci poti fi contributor pe baza de voluntariat. Se platesc contributii raportate la o anumita valoare minima.

sper ca nu te-am zapacit...

Ubi bene, ibi patria!

bogdanbf
Active

Postby buluboc » Fri Apr 26, 2013 7:16 pm

este cineva pe aici self employed, si poate sa zica unde s-a inregistrat, ce acte i-au trebuit, care sunt contributiile minime care trebuiesc platite?

buluboc
Interested

Postby bogdanbf » Sat Apr 27, 2013 6:11 pm

Te duci la Directia de Impozite si Taxe si acolo trebuie sa completezi un formular. Te vor indruma ei mai departe.

Succes!

Ubi bene, ibi patria!

bogdanbf
Active

Return to Acte, legislatie si administratia publica