alocatii pentru copii

Informatii utile despre birocratia din Cipru si despre institutiile locale.

Moderator: bitihacy

Re: alocatii pentru copii

Postby alyyy31 » Mon Dec 31, 2012 8:31 am

Multumim tatic pentru urari..cat despre bani eu la 9 dimineata am intrebat la ei,probabil dupa aia i-au trimis..n-am mai verificat !!!Un an nou fericit la toata lumea...multa,multa sanatate!

alyyy31
Interested

Postby mari2002 » Wed Jan 02, 2013 1:09 pm

buma ziua! si la multi ani! as dori sa intreb si eu pe cei care au luat alocatie ptr.copii . eu am depus dosarul pe 12 06 2012 pentru prima data (am 5 ani de cand sunt in cipru) si mi s-a spus sa mai aduc o hartie de la scoala in sept. 2012 pentru a fi ei siguri ca copilul merge la scoala. Am mers si in septembrie cu adeverinta de la scoala si mi-au spus ca este ok si ca alocatia o primesc in decembrie. Eu nu am primit alocatia si am mers pe 31.12.2012 la birou si am intrebat si mi s-a dat raspuns ca tara mea (Romania) nu a trimis inca raspuns?????Deci pe anul 2012 nu o sa mai primesc alocatie??!! dar o sa primesc in 2013?? Cine ma poate lamuri cat dureaza toata treaba asta poate sa imi spuna si mie?Va multumesc si un an bun cu sanatate si prosperitate pentru toata lumea!!!

mari2002
Active

Postby alyyy31 » Wed Jan 02, 2013 11:24 pm

Salut Mari...nu inteleg ce treaba are tara (romania)cu alocatia de aici?din tara asteptai hartia de la scoala?eu am primit alocatia ...dar al meu copil nu este nici la gradinita macar,nu prea ma pricep ce trebuie sa faci in cazul in care un copil este la scoala...din cate stiu eu copiii care nu sunt la gradi sau scoala trebuie sa aduca hartie de la notar(cazul meu),iar cei care merg la gradi sau scoala trebuie sa aduca hartie de acolo ...trebuie sa ai minim 3 ani in cipru,dovada de la asigurari ca unu din parinti lucreaza cu acte,dovada de la asigurari din nou ptr celalalt parinte care probabil nu lucreaza,copie dupa hartia galbena si certificatu de nastere al copilului,copie dupa pasaport sau buletin parintii....cam atat am depus eu in octombrie ca in fiecare an si bani mi-au fost virati zilele trecute...la KEP ai fost sa intrebi?uite iti las aici nr de tel direct de la birourile din nicosia care se ocupa de astea,dar inarmeaza-te cu multa rabdare ca vei astepta mult pana iti vor raspunde la tel...22804000...22804032....22804006....22804080....la primu nr am vb eu inainte de a primi alocatia,EPIDOMA TEKNOU ...direct acolo suni!!!as vrea sa iti fiu de folos,da nu stiu cum..sper sa rezolvi ceva...si pana pe 31 ianuarie se dau alocatiile ptr 2012,mai ai timp!!!bafta...sa-mi zici ce-ai rezolvat..numai bine!

alyyy31
Interested

Postby mari2002 » Thu Jan 03, 2013 10:50 am

salut! multumesc de raspums. Eu am depus dosarul in iunie 2012 si mi s-a spus ca este ok ,am precizat mai sus ca am 5 ani in cipru ( cu forme legale platite in toti acesti 5 ani) si pe data de 31 decembrie 2012 am fost la ei si mi-au dat raspuns ca nu au primit raspuns din tara mea!!! eu nu stiu ce raspuns sa primeasca dar o sa mai merg la ei astazi sa intreb . Iti multumesc pentru raspuns!! sa ai un an bun cu multa sanatate si multe bucurii alaturi de familia ta !!!

mari2002
Active

Postby persy » Thu Jan 03, 2013 2:54 pm

buna! din cate am inteles eu, mai nou se intreaba in tara daca se primeste alocatie si acolo...

persy

Postby mari2002 » Thu Jan 03, 2013 4:57 pm

buna! doar ce am fost la ei la birou (unde am depus dosarul) si mi s-a spus ( din nou) ca asteapta aprobare de la noi din tara de la minister ( banuiesc ca cel de finante) .A m intrebat daca pot eu sa aduc o hartie ceva de la noi din tara si mi s-a spus ca nu pot face nimic ,ca este o intelegere intre ministerul lor si cel al Romaniei. V a doresc o zi buna !!

mari2002
Active

Postby alyyy31 » Thu Jan 03, 2013 6:24 pm

UN FEL DE N-AR MAI FI,O ABUREALA FARA SFARSIT...EU IAU ALOCATIE SI DIN TARA SI DE AICI,N-ARE LEGATURA UNA CU ALTA PENTRU-CA ALTFEL NU MAI LUAM..O FI ALTA LEGE DACA AI COPIL LA SCOALA,NU MAI INTELEG NIMIC..IMI PARE ASA RAU CA NU AM CU CE SA TE SFATUIESC MAI MULT,ORICUM STIU CA DE ANUL ACEASTA S-AU SCHIMBAT MULTE LEGI SI PE AICI DAR INCA NU M-AM LOVIT DE ELE CA SA STIU CE SA FAC...CHIAR M-AI FACUT CURIOASA,AM 21 DE ANI IN CIPRU SI E PRIMA OARA CAND AUD ASA CEVA...IN PRIVINTA ALOCATIEI!!!SA-MI ZICI MARI CE AI REZOLVAT PANA LA URMA...DE CURIOZITATE!!!MULTA SANATATE LA TOATA LUMEA SI BAFTA LA MULTI BANI...

alyyy31
Interested

Postby mari2002 » Thu Jan 03, 2013 6:58 pm

multumesc Alyyy, au spus sa revin dupa mijlocul lui ianuarie! as fi curioasa sa stiu daca mai este si altcineva in situatia mea! Eu tin sa precizez ca eu sunt in Cipru de 5ani si am un baietel de aproape 7ani si este nascut in Romania. Nu stiu ce sa cred !!! Sanatate multa la toti!!!

mari2002
Active

Postby bogdanbf » Sun Jan 06, 2013 12:27 pm

alyyy31 wrote:...EU IAU ALOCATIE SI DIN TARA SI DE AICI,N-ARE LEGATURA UNA CU ALTA PENTRU-CA ALTFEL NU MAI LUAM..

Vezi ca e ilegal ceea ce faci! Cand depui cerere pentru alocatie, semnezi undeva ca nu iei alocatie pentru copilul respectiv din nici o alta tara UE. Acum nu cred ca verifica, dar daca or sa verifice, o sa ai probleme.
Bafta!
Blog de emigrant in Cipru

Ubi bene, ibi patria!

bogdanbf
Active

Postby alyyy31 » Mon Jan 07, 2013 8:35 am

Mersic pentru informatii,n-am stiut ca este ilegal ... cred ca nu este valabil pentru copii care stau inca acasa!!!Oricum ei sigur verifica pentru ca altfel lua toata lumea alocatie si nu mai asteptau confirmari din tara ,cum este si cazul lui Mari ...zi buna la toata lumea:-)

alyyy31
Interested

PreviousNext

Return to Acte, legislatie si administratia publica