alocatii pentru copii

Informatii utile despre birocratia din Cipru si despre institutiile locale.

Moderator: bitihacy

Re: alocatii pentru copii

Postby mari2002 » Tue Feb 05, 2013 1:04 pm

buna ziua! sa revin cu cate ceva! asta este experienta mea in legatura cu dosarul pentru alocatia copilului! am sunat la nr. de tel. 22804000si am asteptat cred ca in jur de 5min.(bineinteles ca am consumat in jur de 1 euro) ascultand muzica si in final mi-a raspuns cineva am spus ca vreau informatii in legatura cu alocatia copilului,si mi s-a spus sa sun la alt nr. de tel. (22804004) si sa vb. cu d-na Atina Morfi(asa am inteles in telefon,poate se scrie altfel) si am sunat si la celalat nr de tel. am intrebat si mi s-a spus ca mi-a fost trimisa o scrisoare in care sunt anuntata ca imi trebuie nu stiu ce acte????!!!!...DAR EU SCRISOAREA NU AM PRIMIT-O!!!.(asta s-a intamplat saptamana trecuta). Astazi (5.02.2013) am repetat procedeul de sunat la aceleasi nr. de telefon si am spus ca vreau sa vb cu doamna respectiva mi s-a spus sa astept un moment (adica vreo 2 minute de ascultat muzica ) si in final sa mi se spuna ca d-na cu pricina nu este la lucru sa sun maine ca maine lucreaza!!!! deci bani consumati degeaba!!.Nu stiu care este treaba dar este o tampanie ceea ce se intampla!!O sa sun si maine si am sa vad dac o sa vb. cu aceea doamna ce mi se mai cere ???!!! Va doresc o zi buna tuturor !!! si o sa revin cu detalii la final daca o sa primesc alocatia sau nu!!!

mari2002
Active

Postby bitihacy » Wed Feb 06, 2013 2:18 am

Mari...poti sa imi spui, te rog...ce acte ai pus la dosar ? Poate te pot ajuta cu ce-ti lipseste. Eu, saptamana trecuta am refacut dosarul.
Oricum ar fi... toate alocatiile s-au sistat...din nou !!! Incepand cu acest an, dosarul de alocatii se va reface la fiecare inceput de an, in luna Ianuarie, iar in Septembrie, se vor trimite (din nou) la Nicosia adeverintele copiilor de la scoala/ gradinita/ notar.
http://www.facebook.com/UnZambetOLacrimaUnDor

bitihacy
Moderator

Postby mari2002 » Thu Feb 07, 2013 9:55 am

am pus absolut tate actele care mi le-au cerut ,copii dupa pasapoarte,hartiile galbene ,era un formular pe care i l-a completat seful sotului meu la lucru cu stampila firmei cu semnatura cu absolut tot ce trebuia,in septembrie am dus si adeverinta de la scoala ,copii dupa certificatul de nastere al copilului .Cand am dus adeverinta de la scoala in septembrie mi s-a spus ca este ok si ca banii vin in decembrie!!Am sunat la nr. care mi s-a dat am cerut cu d-na respectiva (Atina Morfi...) SI MI S-A ZIS CA NU ESTE LA LUCRU SI SA SUN MAINE CA O GASESC...????sun de luni in continuu si nu mai raspunde absolut nimeni la acel nr.(22804004).Partea ciudata este ce de la biroul din Paphos mi s-a zis ca mi s-a trimis o scrisoare????...pe care eu nu am primit-o!!!! poate daca o primeam stiam de ce acte au nevoie si poate era vreun nr de fax prin care sa treimit actele cu pricina!!! o zi buna va doresc si sper ca voi sa aveti mai mult noroc !!!!

mari2002
Active

Postby bogdanbf » Thu Feb 07, 2013 11:28 pm

Noua astazi ne-a intrat alocatia pentru copil. Lipsea o hartie de la dosar pe care chiar functionarea de la ghiseu a scos-o din dosar ca "asta nu trebuie". Fix hartia aia a trebuit si pana la urma s-a rezolvat.
Blog de emigrant in Cipru

Ubi bene, ibi patria!

bogdanbf
Active

Postby mari2002 » Sat Feb 09, 2013 11:55 am

am reusit sa vb. cu d-na respectiva si mi-a cerut alte hartii pentru dosar (copii dupa pasapoarte,adresa din tara ,cod numeric personal) pe care sa le trimit prin fax.o sa le trimit luni si o sa vedem ce se mai intampla!!.un sfarsit de saptamana minunat tuturor!

mari2002
Active

Postby mari2002 » Wed Mar 27, 2013 4:13 pm

buna ziua!tuturor. revin cu "problema mea"legat de alocatia copilului! am depus actele cerute(mentionate mai sus),si am sunat la nr. de tel care mi s-a dat,iar d-na respectiva a spus ca asteapta confirmare din tara!!!!! am luat legatura cu biroul din tara (Constanta) si nu au primit nimic in legatura cu alocatia sau ceva pe numele meu!!! am sunat a doua zi la d-na cu pricina si cand am precizat ca am luat leg. cu Romania si mi s-a spus ca nu au primit nimic a inceput sa se balbaie la telef.,ca apoi sa imi spuna ca pana la sfarsitul lunii martie o sa fie definitivat acest dosar si ca o sa-mi primesc banii!!!! deci cine mai depune pentru a lua alocatia copilului in Cipru le doresc multa rabdare ,calm si .......bani pentru telefon sau benzina sa aiba sa strabata drumurile de la un birou la altul fara nici o rezolvare!!! bafta multa ,poate aveti mai multa ca mine!!!!

mari2002
Active

Postby melay99 » Tue May 14, 2013 12:00 pm

stie cineva exact ce acte are nevoie pentru alocatia unui copil care sa nascut in romania dar traieste in cipru?multumesc

melay99
Active

Postby bogdanbf » Fri May 17, 2013 7:14 am

@melay99: actele care sa ateste veniturile parintilor sau situatia lor lucrativa(adeverinta de venit, carnet de somaj etc), yellow slip pentru copil si pentru parinti, act care sa dovedeasca faptul ca acesta locuieste in Cipru (declaratie de la muxtari, adeverinta de la gradinita sau de la scoala). Succes!
Blog de emigrant in Cipru

Ubi bene, ibi patria!

bogdanbf
Active

Postby bitihacy » Sun May 19, 2013 6:16 pm

Pentru a primi alocatia,unul din parinti TREBUIE sa lucreze in Cipru si sa detina YELLOW CARD.Potrivit noii legi, intrate in vigoare de la 01/01/2012, TREBUIE sa aveti minim 3 ani in Cipru, pentru a putea beneficia de alocatia copilului/copiilor !

ACTELE NECESARE PENTRU ALOCATII SUNT :
-yellow card ,original si xerox(de la ambii parinti si de la copii)
-cerificatul de nastere a copilului/ale copiilor ,original si xerox
-certificatul de casatorie ,original si xerox
-adeverinta de la kanonikes asfalia (se cere o adeverinta pentru child benefit)
-adeverinta de la kanonikes asfalia,pentru parintele care nu lucreaza...cum ca nu lucreaza
-o declaratie facuta de mana de la patronul/firma care lucrati,semnata si stampilata(in declaratie trebuie sa scrie ca lucrati acolo si salariul pe 1 saptamana sau 1 luna(dupa caz))
-adeverinta de la locul de munca cu venitul pe ultimul an
-formularul tip,pe care il luati de la biroul unde depuneti actele.
-daca copilul merge la scoala,cereti o adevereinta cum ca intradevar e elev
-daca e la gradinitia,adeverinta ca e la gradinita
-daca e acasa (din cauza varstei),atunci trebuie o declaratie data in fata unui notar(asta costa 5-10 euro)
http://www.facebook.com/UnZambetOLacrimaUnDor

bitihacy
Moderator

Postby melay99 » Wed May 29, 2013 9:44 am

multumec petru ajutor,stie cineva daca copilul primeste alocatie in ro poate sa primeasca si aici?trebuie declarat?

melay99
Active

PreviousNext

Return to Acte, legislatie si administratia publica