Anii lucrati in Cipru conteaza pentru pensie? Cum e legea?

Informatii utile despre birocratia din Cipru si despre institutiile locale.

Moderator: bitihacy

Re: Acte necesare la plecarea definitiva din Cipru

Postby leontestefan » Tue May 31, 2011 10:57 am

Multumesc pentru raspunsurile dvs. Intentionez sa plec in Romania la sfarsitul lunii iunie. Probabil ca aceste acte trebuiesc facute imediat inainte de a plecat. In jurul date de 15-20 iunie am sa merg la Imigrations in Limassol (aici stau) si am sa va tin la curent. Despre faptul ca un an de munca in Cipru este echivalentul cu doi in Romania nu a auzit nimeni nimic,nu?

leontestefan
Interested

Postby crysxyz » Tue May 31, 2011 1:00 pm

categoric nu exista asa ceva . 1 an in cipru 2 in romania ,pe ce baza sa iti ofere asa oferta ! in romania inainte erau grupele de munca care la minele de uraniu era cam 1 an de munca si 5 se aduna la vechime pentru pensie . pai daca lucrai in america era 1 si 5 in ro ? legile astea se refera la somaj si ajutor social ,nimic mai mult .Aproape toate tarile din europa au schimbat recent varsta de pensie si regulile privind cotizatia pentru pensie . sant convins ca nu te ajuta cu nimic actele DAR sper sa ne lamuresti tu !! de regula multi uita sa mai posteze si sa ajute pe altii cu informatii dupa .....din auzite pot spune ca poti primi ceva daca ai lucrat minim 10 ani si ai cotizat la fondul de pensi al unei tari din ue la varsta pensionarii .
® All Rights reserved

crysxyz
Active

Postby bogdanbf » Fri Jun 03, 2011 8:11 pm

Ca sa nu te ami abureasca toti, cel mai bine e sa arunci o privire aici.
Pe scurt, poti muta vechimea din Cipru in Romania. Trebuie doar sa tii foarte bine numarul de asigurari sociale din Cipru si cand o fi sa te pensionezi, ceri vechimea de aici.
Blog de emigrant in Cipru

Ubi bene, ibi patria!

bogdanbf
Active

Postby leontestefan » Fri Jun 03, 2011 10:52 pm

Va multumesc pentru informatii. Promit ca va tin la curent cu demersurile mele.

leontestefan
Interested

Postby crysxyz » Sat Jun 04, 2011 11:36 am

bogdanbf wrote:Ca sa nu te ami abureasca toti

Ce sicrie aici din sursa ta ; Cotizaţiile pe care le-am plătit la fondul de pensii mi se restituie dacă mă stabilesc într-o altă ţară?
Cele mai multe ţări nu restituie cotizaţiile plătite la fondul de pensii[ NICI UNA NU RESTITUIE !] în cazul în care vă stabiliţi într-o altă ţară. Cotizaţiile dumneavoastră sunt înregistrate până în momentul în care împliniţi vârsta de pensionare. De aceea, cotizaţiile pe care le-aţi plătit într-o ţară nu [ CLAR !!!] pot fi transferate în altă ţară şi nici nu vă pot fi restituite. Cu toate acestea, cotizaţiile dumneavoastră nu sunt pierdute,[ SANT PIERDUTE DACA NU INDEPLINESTI BAREMUL DE MINIM 5-10 ANI LUCRATI ,LA ANI NU SANT SIGUR] iar în momentul în care vă pensionaţi sau solicitaţi pensie pentru limită de vârstă, fiecare ţară vă va plăti partea de pensie pe care v-o datorează. MAI CLAR NU SE POATE ,nimic nu se transfera sau adauga in romania ! adaug din nou ,daca nu ai minimul de ani 5 sau 10 ani la care ai contribuit la fondul de pensii NU PRIMESTI NIMIC ! deci daca ai acesti ani petrecuti in cipru vi la virsta pensionari sa iti revendici dreptul . atat si nimic mai mult .

asteptam !! ,, Promit ca va tin la curent cu demersurile mele.
® All Rights reserved

crysxyz
Active

Postby crysxyz » Sat Jun 04, 2011 1:00 pm

Daca vreti sa va mearga vechime in munca in romania si ani de pensie implicit puteti plati la casa de pensi o taxa care este calculata la salariul minim pe economie reprezentand ani lipsa din vechime pana in momentul actual .
® All Rights reserved

crysxyz
Active

Postby longbou » Sat Jun 04, 2011 3:17 pm

eu am intrebat la asigurari si mi-a spus ca nu se dau banii inapoi, ci se da o adeverinta cu ce ai platit aici pentru a o duce in Romania.
am intrebat asta ca auzisem ca se pot ridica cash banii care i-ai avut opriti aici pentru asigurari
Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.

longbou
Active

Postby realwahl » Sat Jun 04, 2011 4:10 pm

crysxyz wrote:...SANT PIERDUTE DACA NU INDEPLINESTI BAREMUL DE MINIM 5-10 ANI LUCRATI ,LA ANI NU SANT SIGUR

Citez din sursa de mai sus: ... fiecare ţară în care aţi plătit cotizaţii timp de cel puţin un an va trebui să vă plătească o pensie pentru limită de vârstă. Dacă aţi beneficiat de securitate socială într-o ţară pe o perioadă mai scurtă de un an, ţara în care aţi locuit sau în care aţi lucrat cel mai recent poate prelua perioada respectivă, aşa încât aceasta nu se va pierde.
Te rog sa citesti intrebarile din sursa oficiala, pentru a scrie aici informatii cat mai corecte.
Be the change you wish to see in the world. (Mahatma Ghandi)

realwahl
Site Admin

Postby crysxyz » Sat Jun 04, 2011 6:33 pm

Sursa de mai sus e relativa ! cred ca ma repet dar o spun din nou . foarte multe tari au schimbat recent legislatia in privinta dreptului de pensie , daca nu ai contribuit un nr de ani nu primesti NIMIC . tarile europene au legislatii diferite si ce spune sursa nu se ia exact litera cu litera pentru fiecare tara . sincer nu cred ca exista in lumea asta o tara in care ai lucrat un an ! si sa beneficiezi de pensie.Si la somaj zice ca ai dreptul ,ca esti protejat etc si defapt numai daca iti continui activitatea in romania si firma te trimite in somaj atunci primesti somaj ! nu !? asa spune AJOFM . Stiti cumva care in romania perioada minima de ani de munca pentru a beneficia de dreptul de a primi pensie !??? este de 15 ani !!! LEGEA ESTE IN VIGOARE DE LA 1 IAN - 2011 art. 53 din Legea nr. 263/2010 CITEZ ;Totodata, este reglementata cresterea stagiului minim de cotizare la 15 ani, atat pentru femei, cat si pentru barbati. inainte a fost 13 ani de cotizatie . toate tarile din lumea asta te obliga sa faci un nr de ani . nu iti nimeni nimic pentru 2-3 ani si nici nu se transfera .

Asa ca de unde dupa un an sa ai drept de pesie ?? si cred ,repet cred ca in cipru este minim 10 ani de munca si cotizatie desigur ,dar daca nu ati acumulat acesti ani nu beneficiati .
® All Rights reserved

crysxyz
Active

Postby realwahl » Sat Jun 04, 2011 7:00 pm

Sursa de mai sus este site-ul Comisiei Europene. Daca si asta e relativ si contine informatii gresite... atunci nu mai stiu unde putem gasi informatii corecte :(

Este adevarat ca legislatia se schimba si... cine stie cum va fi peste 20 de ani? Nu te contrazic ca exista aceasta "perioada minima" in fiecare tara. Insa, esti sigur ca se aplica atat in cazul in care ceri direct pensie de statul respectiv (adica te pensionezi in Romania), cat si in cazul in care ceri indirect (ex: te pensionezi in Cipru si statul Cipriot cere statului Roman plata unei parti din pensie pentru anii munciti in Romaina)?
Eu personal cred ca cele 2 cazuri sunt diferite si sunt tratate diferit, insa cel mai bine ar fi sa ceri un sfat de specialitate.

In plus, acolo este scris ca "perioada nu se va pierde", eu sper ca asa va fi.
Be the change you wish to see in the world. (Mahatma Ghandi)

realwahl
Site Admin

PreviousNext

Return to Acte, legislatie si administratia publica