Se merita sa ajuti alti oameni?

Ati trecut printr-o experienta din care ati invatat ceva si credeti ca si altii ar avea de invatat? Povesteste-ne si noua!

Re: Se merita sa ajuti alti oameni?

Postby ilieadrian » Mon Jan 17, 2011 4:10 pm

schwarzkopf wrote:@bogdanbf: pai la munca stau pe net, acasa stau pe net :( ma plictisesc si devin hater cred. Sovata nu mai intra...
@Iliebogdan: cand ajungi pe aici, iesim la o bere ! stai linistit ca gramatica nu-i totu`, mai conteaza si omu`.

@schwarzkopf : sa stii ca imi place sa fiu botezat : ca asa am mai multi nasi si deobicei cand ma intalnesc cu nasu' la o bere/pizza - el plateste :D asa ca e bine sa ai mai multi nasi :D :twisted:

ilieadrian
Active

Postby oblio » Mon Jan 17, 2011 9:44 pm

ilieadrian wrote:...intelege cine vrea sa inteleaga...
In felul asta risti sa te autoexcluzi ... :|

oblio
Super Moderator

Postby ilieadrian » Tue Jan 18, 2011 2:20 pm

@ oblio : nu ma refeream ca nu ma intereseaza dak ma intelege cineva sau nu - nu la indiferenta - ci la faptul ca daca chiar vrei sa intelegi se poate stii vorba aia : " nu ca nu poti ci nu vrei "

ilieadrian
Active

Postby badonyx » Wed Jan 19, 2011 9:35 pm

Raspuns la intrebarea lui realwahl daca am rezolvat ceva

Da,am reusit o parte din ei sa-i recuperez,urmand sa recuperez si restul.Asta dupa o poveste mai lunga si cu peripetii.Tipa sa cuplat un cunoscut de-al meu,care mai venea pe la mine cu laptopul sa-l curat si sa mai pun cate ceva pe el.Intr-o zi imi spune ca a gasit o fata si se insoara cu ea,ca este super.Intr-o doara l-am intrebat de unde este,si el imi spune ca este din Baia Mare.
Atunci spun si eu ca cunosc o fata din BM si deschid folderul cu pozele ei sa vada si el daca este ea sau nu.De la prima poza sa schimbat la fata ,sa facut rosu si a amutit.
Ce a facut mai departe este alta poveste.
Intre timp eu am facut un cont fals pe Facebook ,si am pus toate pozele cu ea,dupa care am trimis link-ul la toti cunoscuti ei ,dar celor mai multi din Baia Mare ,dar si ei personal.
Si cum ,,,,prostul nu e prost destul,pana nu e si fudul ,,,,a sunat la politie si a spus ca am publicat poze cu ea pe net.
A doua zi m-a sunat de la politie sa ma duc cu calculatorul la ei,eu le-am explicat ca nu am cum ca nu am masina ,asa ca au venit ei la mine acasa ,dupa ce le-am spus adresa.
Le-am explicat toata povestea cu ea,m-au intrebat si cine a pus pozele in calculatorul meu,explicand ca a stat la mine si ea a pus pozele in calculator,atunci unul din ei m-a intrebat unde sunt si le-a copiat pe un stick,dupa care le-a sters din calculator[le am inca rezerva pentru partea finala ].
Din acel moment fata a raspuns la telefon si a si adus o parte din bani,la termenul fixat de mine.
Acum astept sa primesc si restul ,si asta doar sa vada ca nu eu am avut de pierdut,ci ea.
In momentul cand termin cu ea atunci dispar si pozele cu ea din laptopul meu ,dar si din alte conturi online unde sunt ca rezerva.
Timpul rezolva totul !!!!

badonyx
Active

Postby Mimmy-Maria » Thu Mar 03, 2011 6:03 am

Nu se merită să ajuţi,mai ales pe necunoscuţi!Chiar dacă este de naţia ta,să nu uiţi că nu toţi oamenii sunt oneşti,a acorda încredere oarbă pe nimic,te supui unui pericol!Şi românii pot fi impostori!O prietenă de aici din Japan,a primit la ea pe o româncă divorţată de un japonez şi după ce că i-a pus casa la dispoziţie,tipa s-a dat la bărbatul ei!Era cît p-aci să divorţeze!
Altă româncă a ajutat-o pe alta divorţată şi cu 2 copii,oferindu-i cameră la ea în casă pentru 30.000 de yeni chirie,dar tipa n-a ţinut cont de faptul că mai trebuia să plătească şi alte cheltuieli de cazare,gaz,lumină,apă!Credea c-o so ţină cineva pe gratis,aşa e românu' nostru,crede că i se cuvine tot şi cînd îi arunci în faţă adevărul şi nota de plată,etc.,te bîrfeşte la alţii,sau te ocărăşte ca la uşa cortului! :cry:

Mimmy-Maria
Active

Re: Se merita sa ajuti alti romani?

Postby dragonas » Tue Jun 21, 2011 1:05 pm

clau wrote:Sincer mie nu-mi place titlul acestui topic, cum adica "Se merita sa ajuti alti romani?"???

Mai bine zis "Merita sa ajuti alti oameni indiferent de natie, culoare, religie, etc?" Voi va dati seama ca ne discriminam singuri???

Cand ti se cere ajutorul poti sa-l dai sau poti refuza, nimeni nu te obliga sa-ti ajuti prietenul, amicul, cunostinta sau chiar un necunoscut. Daca insa la sfarsit vei lua doar un multumesc si cateodata nici macar atat nu poti face o tragedie din asta, poate doar sa-ti inveti lectia si daca chiar nu te simti un "bun samaritean" (a se citi fraier) sa nu mai ajuti pe nimeni, de asta exista cuvantul "NU".

Cand ajuti pe cineva nu poti astepta sa ti se aduca ofrande in fiecare zi cat despre promisiuni de returnare a banilor sau a altor chestii materiale date sau imprumutate fara semnatura, n-au nici o valoare.

D-lui administrator ai adresez rugamintea sa schimbe numele topicului mai ales ca este un forum romanesc... Multumesc!

Da, cam asa gandesc si eu, daca vrei sa ajuti pe cineva ajuta, cu o vorba buna, cu ce poti, tine minte doar, nu esti obligat, daca o faci, o faci din cauza sufletului tau si din cauza ca poate si tu la randul tau ai trecut prin asa ceva, erai disperat ca nu aveai ce pune pe masa si ca venea sfarsitul de luna si trebuia sa te gandesti cum faci ca sa platesti intretinerea si restul. Eu una, am fost plecata in Spania la sora mea, am muncit putin.. acolo s-a inchis a trebuit sa vin acasa, la un timp , dupa ce am nascut am zis ca trebuie sa incerc iarasi, dar in alta tara am ajuns in uk, si la inc mi-am gasit un job la negru, am muncit si acolo s-a inchis firma unde munceam, acuma stau aici dar nu cunosc pe nimeni roman ca am incercat sa ma indepartez de ei de tot din momentul in care o prietena mi-a furat niste bani, si m-a lasat cu degetu' in gura.. banii de fapt erau ca sa trimit acasa sa aiba baiatul de toate, asta e, am patit-o am crezut in ea, a fost vina mea. Deci inteleg si din stanga si din dreapta ce se zice. Acuma vreau sa plec de aici din Uk direct in Cipru , am o prietena in Cipru si poate m-ar ajuta ea cu cazarea la ea acasa, ii voi plati sigur cat va costa (habar nu am cat va fi daca ar accepta ) si poate de ce nu, ar vrea sa imi puna o vorba buna si undeva la un job si dupa sa imi aduc si familia acolo. Asta ar fi cea mai mare dorinta a mea. Dar cine stie daca s-ar indeplini .:( sa vedem. Va doresc la toti sa aveti parte numai de joburi bune si fericire si sa fiti alaturi de familia voastra ca, conteaza foarte mult, mai ales pentru partea sufleteasca. :wink:

dragonas
Active

Postby aadrian » Mon Aug 15, 2011 11:53 am

Cred ca fiecare a avut o experienta in acest sens, ceea ce da dreptul fiecaruia de a avea un raspuns la aceasta intrebare. Vi se va parea putin mai ciudat raspunsul meu, dar voi veni cu argumente.
Aceste lucruri s-au intamplat in Cipru si au avut o continuare si in Romania.
In ianuarie 2010 am cunoscut un roman in Cipru care avea probleme mari:nu mai avea de munca, nu mai avea unde sa stea, nu mai avea bani. Era putin disperat sau putin mai mult. Era si este si acum un bun meserias in constructii, doar ca nu stia nici greaca nici engleza. Am incercat sa-l ajut cu munca. Este greu sa obtii un job daca nu poti comunica, motiv pentru care nu a fost acceptat, desi a demonstrat ca este un bun meserias. Suparat pe toate acestea, omul a spus ca pleaca acasa. Dar si acest lucru a fost foarte greu: sotia lui trebuia sa gaseasca bani cu imprumutul, sa-i trimita banii si abia apoi sa plece spre casa. L-am primit la mine acasa, am avut grija sa aive de mancare, tigari etc. Dupa 2 saptamani a primit bani de acasa, dar numai de avion; de la Bucuresti la Arad trebuia sa se descurce intr-un fel. I-am dat si banii de care avea nevoie pentru tren.
La putin timp dupa astea, am intrat eu intr-o pasa fff urata. Am apelat la ajutorul celor de pe forum. Au fost multi care m-au sprijinit moral, motiv pentru care le multumesc inca o data. Sprijinul unuia a fost putin mai consistent. Chiar s-a straduit sa ma ajute. Asa am ajuns sa plec din Nicosia la Limassol. Am gasit si cazare, am gasit si munca si, chiar m-am si intalnit cu omul. Un tip super.
Traiesc cu regretul ca nu am stiut sa-i multumesc acestui OM. Este forumist, sunt convins ca, daca va citi aceste randuri, se va descoperi. ITI MULTUMESC DIN TOT SUFLETUL, DRAGUL MEU PRIETEN! De aceea, primul raspuns la intrebarea acestui topic este ca nu se merita sa ajuti alti oameni, daca macar acest elementar multumesc nu este la urma.
In aprilie 2011 am plecat pe usa din dos, din punct de vedere moral, din Cipru. Ajunsesem o nulitate. Dar pastrasem legatura cu acel prieten care a locuit la mine. Ajuns in Romania, total debusolat, crunt ravashit in suflet, nestiind ce sa fac cu mine, acel prieten de la Arad m-a sunat. M-a chemat la el acasa, m-a cazat, m-a hranit, m-a ajutat sa depasesc momentul greu. Cred ca intelegeti de ce spun acum, da, merita sa ajuti alti oameni.
Astazi, cand scriu aceste randuri, sunt in Franta, sunt ok, mai linistit, impacat cu viata si ferm convins ca daca voi avea din nou ocazia, voi ajuta alti oameni. Chiar daca nu voi primi acel mic multumesc. Voi trai cu multumirea sufleteasca a faptului ca am ajutat un om.
Revin si eu cu intrebarea:SE MERITA SA AJUTI ALTI OAMENI?
comunicate with evrybody

aadrian
Active

Postby Obik » Thu Mar 19, 2015 5:33 pm

Se merita sa ajuti alti oameni? Da. Nu mai conteaza rezultatul important e ca ai fost acolo cand a fost nevoie. In Cipru daca ajuti 10 persoane sansele sunt ca din 10 sa te dezamageasca toti pe care i-ai ajutat. La cat rahat am mancat de la Romani din cipru pe care i-am ajutat as putea face un pizza hut cu el dar pentru asta nu m-am oprit. Daca am dau daca nu incerc sa dau un sfat. Va recomand showul de pe Chanel 4 din UK The Romanians are Coming sa vedeti ce inseamna un adevarat spirit de Roman cu o forta de munca mare si cu o atitudine de NU DAU INAPOI.

Obik
Active

Previous

Return to Experiente de viata