Dupa 4 ani de Cipru, mi s-a parut ca ma intorc in ghetouri...

Unde este mai scump, in Romania sau in Cipru? In analiza dvs, tineti cont de nevoile diferite specifice fiecarui loc, nu comparati doar preturile sau salariile, rupte din context.

Re: Dupa 4 ani de Cipru, mi s-a parut ca ma intorc in ghetou

Postby longbou » Tue Feb 19, 2013 2:53 am

daca ai semnat contract, respecta-ti contractul!
banuiesc ca este contract pe un sezon, nu moare nimeni din asta
iar la "cat e de bine in Cipru"... uita-te de curiozitate la aeroport, cam cati romani pleaca catre Cipru si cati se intorc.
si ai sa-ti dai singur seama .
de cate ori am scris si eu si Bogdanbf ca Cipru nu mai este o solutie, toti au crezut ca vrem "sa ramanem noi singurii romani de aici", toti ne spuneau "dar voi de ce nu plecati daca e asa de rau?"

din ce am citit printre randuri esti tanar, iar faptul ca pleci intr-o alta tara o sa fie o experienta de viata.
dar daca esti casatorit si mai ai si copii acasa, spune-le dinainte sa nu se astepta ca le trimiti prea multe bomboane.
Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.

longbou
Active

Postby andrew » Tue Feb 19, 2013 3:29 pm

longbou wrote:daca ai semnat contract, respecta-ti contractul!
banuiesc ca este contract pe un sezon, nu moare nimeni din asta
iar la "cat e de bine in Cipru"... uita-te de curiozitate la aeroport, cam cati romani pleaca catre Cipru si cati se intorc.
si ai sa-ti dai singur seama .
de cate ori am scris si eu si Bogdanbf ca Cipru nu mai este o solutie, toti au crezut ca vrem "sa ramanem noi singurii romani de aici", toti ne spuneau "dar voi de ce nu plecati daca e asa de rau?"

din ce am citit printre randuri esti tanar, iar faptul ca pleci intr-o alta tara o sa fie o experienta de viata.
dar daca esti casatorit si mai ai si copii acasa, spune-le dinainte sa nu se astepta ca le trimiti prea multe bomboane.

Asa o sa fac deoarece nu am de ales...
Contractul este pentru 12 luni dar mai sunt cam 2 luni pana la"presupusa plecare" in Cipru,inca vreo 6 luni (PROBABIL) de lucru acolo iar dupa vine "iarna" si in Cipru , deci probabil o sa fiu trimis "valea acasa"...
Inca vreo cateva luni 4-5 , de stat acasa si de-abia apoi pot sa spun ca sunt "scapat de obligatii" catre ICEP...
O sa revin aici cu detalii despre aceasta firma si cum decurge "munca" in Cipru, daca sunt selectat la interviul cu angajatorul!
...
P.S. : nu sunt casatorit si nici nu intentionez sa o fac in viitorul apropiat(5-10 ani).
Am ales munca in Cipru pentru ca a fost o "coincidenta",o ciudatenie a sortii sa fie atat de aproape datele cand am fost la interviu si cand va fi urmatorul targ de joburi,plus ca am semnat contractul atunci si dupa m-am cam "ingrozit" de situatie...
Si o mai fac pentru ca am nevoie de bani pentru parintii mei si chiar pentru mine!
promit sa nu mai fac asa pe viitor...
oricum m-am imprumutat de bani pe la toti amicii, daca nu ma trimite "nimeni" in Cipru sunt "cam terminat",probabil va trebui sa muncesc aproape orice in tara sa-mi platesc datoriile...

andrew
Interested

Postby ionut » Thu Feb 21, 2013 11:28 am

Last edited by oblio on Thu Feb 21, 2013 1:30 pm, edited 1 time in total.
Reason: incomplet link
Lasciate ogne speranza, voi ch'entrate ( a Cipro )
Inferno(Dante)

ionut
Active

Postby bogdanbf » Sun Feb 24, 2013 1:00 pm

andrew, daca ai semnat contract,a tunci respecta-l. Asta te va maturiza si, asa cum a zis si longbou, pentru tine va fi o experienta de viata. Daca ajungi aici si ai nevoie de sfaturi, in functie de localitatea unde te trimit astia, poate se gaseste cineva sa te ajute.

Nu o sa-ti fie usor, dar nu privi venirea in Cipru ca pe un capat de lume. 6 luni or sa treaca oarecum repede si la toamna o sa tragi linie si o sa vezi cu ce ai ramas si cata experienta ai castigat. Sa stii ca aici nu se mananca oameni la propriu, doar la figurat. :) Nu pleca (,) capul in fata oricui, dar nici nu nesocoti sefii. Fii civilizat si nu imita comportamentul conationalilor nostri care beau bere si scuipa seminte in fata la Periptero. Nu asculta muzica decat pentru tine, umbla imbracat prin oras, nu doar in bermude sau doar in slip.

Succes!
Blog de emigrant in Cipru

Ubi bene, ibi patria!

bogdanbf
Active

Postby ionut » Sun Feb 24, 2013 1:56 pm

Ai tu ce ai ai cu bautorii de bere de la periptero!
Eu n-am nimic cu ei, singurul lucru ce ma intriga este
ora de ingurgitare - 6.30 - 8.00 AM.
Mai fratilor de cafea n-ati auzit? :shock:
Lasciate ogne speranza, voi ch'entrate ( a Cipro )
Inferno(Dante)

ionut
Active

Postby bogdanbf » Tue Feb 26, 2013 3:35 pm

ionut wrote:Ai tu ce ai ai cu bautorii de bere de la periptero!
Eu n-am nimic cu ei, singurul lucru ce ma intriga este
ora de ingurgitare - 6.30 - 8.00 AM.
Mai fratilor de cafea n-ati auzit? :shock:

De dregere cu bere n-ai auzit? :lol: Daca omul a rupt cu o seara inainte, dimineata doar cu bere se pot drege. Cat despre bautorii de bere, nu ma deranjeaza in mod deosebit ca si eu mai desfaco bere rece la periptero si o beau in masina, dar nu ragai ca un porc scarpinandu-mi pantecele neacoperite. Deasemenea nu fac pres din coji de seminte pe la intrarea in periptero. Daca imi trebuie seminte, le mananc dracului acasa. Oare de ce simtim nevoia sa ne evidentiem de fiecare data negativ?
Blog de emigrant in Cipru

Ubi bene, ibi patria!

bogdanbf
Active

Previous

Return to Nivelul de trai si cheltuieli Romania vs. Cipru