Guvernul cipriot fura 6-10% din conturile bancare din Cipru

Hotels, hotel apartments, rent apartments for short term. Prices and experiences.

Moderator: mod

Re: Guvernul cipriot fura 6-10% din conturile bancare din Ci

Postby Lillyan » Sun Mar 24, 2013 5:16 pm

Ionut dar tu ai perfecta dreptate.Eu nu ma refeream la milionarii straini,ma refeream la cipriotii care au facut milioane fara a aduce bani din afara.Nu stiu daca e normal ca unul din directorii executivi ai laiki,care a functionat numai 18 luni,sa fie platit cu 1 mil.pe an salar,iar cand a plecat a mai luat 1.5 mil bonus.Bonus pt.ce?Bonusuri de obicei ,stiu ca se ofera celor ce reusesc sa aduca castiguri si nu celor care aduc o banca in pragul falimentului.
Ar fi fost perfect daca ceea ce descrii tu ar fi fost aplicat corect,dar cand oferi la un mare afecerist cipriot un imprumut mare cu o dobanda de 1.5%,iar apoi acelasi afacerist cu aceeasi bani deschide un cont cu o dobanda 4% ,cum poate in felul acesta sa supravietuiasca sistemul bancar?
De ce s-a procedat asa?Asta v-a trebui sa faca ,dupa parerea mea ,guvernul cipriot,sa descopere de ce s-au facut atatea combine,de ce in ultimele 10 luni Bank of Cyprus a cumparat actiuni de la o Grecie saraca,de ce si in interesul cui au fost facute atatea investitii proaste?Daca pui toate cap la cap ai sa descoperi ca,colapsul bancilor era inevitabil.Pt.ca ,Ionut poti fi sigur ca,cei care au adus banca la faliment au milioanele lor pusi deoparte si departe de Cipru.Din pacate si clientii straini ai bancilor sunt afectati si asta e cel mai rau dintre toate pt.ca deja ne-am pierdut credibilitatea in exterior.

Lillyan

Postby Lillyan » Sun Mar 24, 2013 5:25 pm

Ionut,un alt exemplu bun ar fi supermarketele Orfanides,caruia i s-a permis sa investeasca in exterior,deci sa scoata bani din tara,iar aici in Cipru ameninta cu falimentul.Ai sa-mi spui e dreptul lui sa faca investitii in exterior.De acord.Cum se explica problemele lui aici,cu mult inainte de problema bancilor?Nu cumva a stiut ca se v-a intampla si atunci si-a asigurat viitorul afara?Ai sa-mi spui,dreptul lui.De acord.Dar vezi tu,Ionut ,acesti afaceristi ciprioti si sunt multi,ne-au dat lovitura in boase pana la urma,folosind expresia ta.

Lillyan

Postby ionut » Sun Mar 24, 2013 6:56 pm

Si tu ai dreptate, caci nu degeaba exista un proiect al UE referitoare la desfiintarea sistemului de bonusuri ale sistemului bancar
deci problema capusarii bancilor chiar de catre cei care le conduc este peste tot in lume, inclusiv de acordarea de imprumuturi cu dobanzi preferentiale anumitor clienti.
Despre toate acestea, desigur, se afla in momentul cand sistemul cade sau, cum zic bastinasii, ne va arata necropsia.
Lasciate ogne speranza, voi ch'entrate ( a Cipro )
Inferno(Dante)

ionut
Active

Previous

Return to Hotels in Cyprus