coletarie, curierat etc....

Drumul cu avionul sau masina. Transport de pachete.

coletarie, curierat etc....

Postby stefan.c » Tue Feb 08, 2011 3:20 am

salutare! vreau sa primesc din tara un colet mai "special" .... adica un pc , cu tot cu monitor LCD ... am trimis pe cineva sa se intereseze la posta romana, iar doamna de la ghiseu a zis ca, cu toate ca expediezi coletul la categoria "fragile", ei nu raspund daca nu ajunge totul "intact" ... ce sa mai cred? la ce alta companie sa ma adresez? daca stie cineva ceva preturi, multumesc anticipat!

stefan.c
Active

Re: coletarie, curierat etc....

Postby bizkitt » Tue Feb 08, 2011 12:34 pm

Stefan PC ul nu este problema trebuie fixat bine hard discul si placile separat impachetate si nu cred ca va pati nimic insa LCD ul este riscant mai bine astepti sa vezi ce zic userii de pe forum daca mai au de vanzare si cumperi de aici. Alte companii ar fi DHL, UPS, Fedex dar costurile de transport vor fi duble sau chiar mai mari fata de posta. Eu am adus 2 receivere dolce si nu au patit nimic bineinteles ca au fost impachetare bine. MAi sunt ceva companii de curierat si ai sai gasesti in ziarul romanesc dar nu stiu nimic despre ei.
If you think experts are expensive wait until you see how much amateurs will cost you.

bizkitt
Active

Postby stefan.c » Tue Feb 08, 2011 10:11 pm

sar`na! :D am sa iau ziarul si am sa ma interesez si la DHL. Sanatate ;)

stefan.c
Active

Postby bogdanbf » Wed Feb 09, 2011 11:56 am

poti sa trimiti prin posta. Eu am primit receiver dolce si ai mei mi l-au impachetat intre placi de polistiren extrudat. Receiverul si telecomanda au ajuns intacte, fara nici o zgarietura.
Monitorul se poate impacheta la fel.
Ca si optiune, poti asigura coletul si daca acesta iti ajunge deteriorat, atunci iei banii de pe asigurare. Pretul cred ca e in jur de 1% din valoarea asigurata. Ar fi bine sa iti faci un calcul si sa vezi daca nu e mai convenabil sa iti iei un computer de aici din Cipru. Saaaaau, cand iti mai vine un prieten sa ii platesti 15 EURO un bagaj de cala si sa il aduci cu avionul ;)
Blog de emigrant in Cipru

Ubi bene, ibi patria!

bogdanbf
Active

Postby Sovata » Wed Feb 23, 2011 9:37 pm

bogdanbf wrote: daca nu e mai convenabil sa iti iei un computer de aici din Cipru.

unu decent e pe puţin 1200 de momo aici . am fost la 3 shoape şi am cerut. . în românia cred că la banii ăştia iei ceva mult mai bun.şi sfatul este bun să fie adus bucăţit. se gasesc romăni aici să-l facă.
http://cipru.3xforum.ro/ barfa,smenuri,sushanele

Sovata
Active

Postby bogdanbf » Thu Feb 24, 2011 12:33 pm

eu mi-am luat un laptop decent (17 inch) de aici din Cipru anul trecut si am platit mai putin de 500 de euro. Nou!

Ubi bene, ibi patria!

bogdanbf
Active

Postby Sovata » Thu Feb 24, 2011 1:52 pm

cred ca omu se referea la un pc-desktop . oricum, "decent" e relativ. depinde fiecare ce inztelege prin decent... fiecare shtie la ce-l va folosi. ala de 500 nou, potzi da unele specificatzii ? sau un link cu specurile
http://cipru.3xforum.ro/ barfa,smenuri,sushanele

Sovata
Active

Postby stefan.c » Wed Jun 15, 2011 2:20 pm

bogdanbf wrote:poti sa trimiti prin posta. Eu am primit receiver dolce si ai mei mi l-au impachetat intre placi de polistiren extrudat. Receiverul si telecomanda au ajuns intacte, fara nici o zgarietura.
Monitorul se poate impacheta la fel.
Ca si optiune, poti asigura coletul si daca acesta iti ajunge deteriorat, atunci iei banii de pe asigurare. Pretul cred ca e in jur de 1% din valoarea asigurata. Ar fi bine sa iti faci un calcul si sa vezi daca nu e mai convenabil sa iti iei un computer de aici din Cipru. Saaaaau, cand iti mai vine un prieten sa ii platesti 15 EURO un bagaj de cala si sa il aduci cu avionul ;)

....ok ... dar invers? :roll:

stefan.c
Active

Postby bogdanbf » Sat Jun 18, 2011 1:31 am

invers la fel.

Ubi bene, ibi patria!

bogdanbf
Active

Postby stefan.c » Sat Jun 18, 2011 10:33 am

bogdanbf wrote:invers la fel.

ma scuzi, nu am precizat... de impachetat, m`am prins care e ideea .... la expediere in tara, cu ce as putea trimite, astfel incat sa nu platesc cu salariul pe o luna? :lol:

stefan.c
Active

Next

Return to Transport Romania-Cipru