Masina din Romania in Cipru

Drumul cu avionul sau masina. Transport de pachete.

Masina din Romania in Cipru

Postby roibigabriel » Sun Aug 09, 2009 3:04 am

Am o intrebare la voi , stie cineva cam cat costa sa inmatriculezi o masina aici ?
Adica este ceva de genul "calculatorului de norme de poluare" ca la noi , unde sa poti baga anul fabricatiei, centimetri cubi.....si sa vezi cam cat ar costa ?
De ce zic asta pentru ca la noi in tara sunt mult mai ieftine masinile cu volan pe dreapta ca aici si cu 1500-3500 E iti iei o masina destul de buna si mai noua decat "epavele" care se vand pe aici la acelasi pret si drumul pe partea turca am inteles ca nu te-ar ajunge mai mult de 400-500 E !
http://www.boing.ro/anunturi-auto-97179 ... ML-320.htm
http://www.boing.ro/anunturi-auto-97046 ... -euro-.htm
http://www.boing.ro/anunturi-auto-95527 ... reapta.htm
http://www.autobizz.ro/masini-second-ha ... 090714060/
http://www.autobizz.ro/masini-second-ha ... 090705052/

Astea sunt numai cateva exemple, de ce sa nu mergi in concediu in tara si sa te intorci cu o masina buna !?
Dar asta in conditiile in care stii ce te asteapta aici,adica, ce taxe te asteapta,asigurare, TVA...?

Numa bine !
Ne obisnuim cu rau si spunem ca traim bine !

roibigabriel
Active

Postby Dragon » Sun Aug 09, 2009 8:58 am

taxele sunt la fel de mari ca in romania, pe alocuri chiar mai mari.

Uite aici un tabl despre cum se calculeaza: http://www.pafosfinder.com/road-tax-reg ... on-tax.htm

Dragon
Active

Postby roibigabriel » Sun Aug 09, 2009 5:35 pm

ahaaaaa, multumesc de calculator , chiar se merita sa aduci de acasa , pe bune, pai taxa la o masina de 1400-1800 cc e undeva pana in 350 E , e adevarat ca daca vrei un "mamut" cu motor de 3000 cc nu cred ca e vreo tara unde sa fie ieftin de inmatriculat :D .
Dai pe masina vreo 2000 E + 500 E ( aproximativ ) drumul pana aici + 350 E taxa de prima inmatriculare si road tax + vreo 200 E asigurare, dar ai masina mai noua si mai buna decat ai lua de aici la acelasi pret, asa-i ?
Ne obisnuim cu rau si spunem ca traim bine !

roibigabriel
Active

Postby decada » Wed Aug 12, 2009 9:53 pm

La asigurare mai pune inca pe atata daca esti la prima in Cipru,daca nu ai carnet cipriot si inca multe altele(depinde de firma de asigurari).Succes!

decada
Active

Postby longbou » Sun Sep 13, 2009 3:01 pm

imi poate spune cineva daca se inmatriculeaza masini mai vechi de 4 ani?
ca am inteles ca e lege prin care nu se inmatriculeaza masini mai vechi de 4 ani asa cum ere mai demult in Romania, 8 ani

longbou
Active

Postby Hallow » Mon Sep 14, 2009 2:35 pm

Cel mai bine suni la vama in Limasol. Cei de acolo iti pot da un raspuns exact. Nu imi aduc aminte site-ul lor, dar poti face o cautare pe google.

Hallow
Active

Postby Liviu-Iulian » Fri Nov 13, 2009 6:46 pm

merita sa vin din Romania cu loganul in cipru tinant cont ca aici o asigurare este in jur de 80E pe an , plus ca nu mai trebuie platita inmatriculare si alte impedimente?
Masina este destul de noua din 2005 cu revizii facute , distributie schimbata , nu cred sa pice ceva prea repede la ea sau prea des.
Singurul inconvenient va fi ca are volanul pe stanga.
Ceva pareri?

Liviu-Iulian
Active

Postby Hallow » Fri Nov 13, 2009 8:13 pm

Liviu-Iulian wrote:merita sa vin din Romania cu loganul in cipru tinant cont ca aici o asigurare este in jur de 80E pe an , plus ca nu mai trebuie platita inmatriculare si alte impedimente?
Masina este destul de noua din 2005 cu revizii facute , distributie schimbata , nu cred sa pice ceva prea repede la ea sau prea des.
Singurul inconvenient va fi ca are volanul pe stanga.
Ceva pareri?

Sunt cateva lucruri pe care nu le inteleg.

1. Asigurarea este 80 euro, care asigurare, cea din Cipru? Deoarece sunt sigur ca aceasta costa mult mai mult decat 80 euro, mai ales ca masina are volanul pe partea stanga.

2. Inmatricularea nu trebuie platita? Eu am prieteni care anul trecut au cumparat o masina noua in Romania, au venit cu ea in Cipru iar acum dupa 6 luni ii obliga sa o inmatriculeze.

Daca esti 100% sigur de cele scrise mai sus, cred ca merita. Dar... un mare dar... nu cred ca te vor lasa sa ramai cu masina in Cipru daca intrii prin partea turca. Prietenii mai inainte mentionati sunt un bun exemplu si in cazul acesta. Eu cand am venit in Cipru m-am interesat daca imi pot aduce masina, totul era ok atat timp cat dupa 6 luni as fi inmatriculato aici, as fi platit asigurare si NU AS FI INTRAT PRIN PARTEA DE NORD. Intrarea legala se face prin Limasol. Asta am primit ca si raspuns de la oficiul vamal.

Hallow
Active

Postby Liviu-Iulian » Fri Nov 20, 2009 4:35 pm

Multumesc Hallow pentru raspuns.
Ideea era sa vin cu masina acolo fara sa o inmatriculez acolo (ca un simplu turist), dar daca zici ca te obliga sa o inmatriculezi dupa 6 luni atunci nu mai e treaba.
Asigurarea auto este in jur de 80E/an aici in Romania care este valabila si in cipru (chiar acum citesc de pe asigurare si cartea verde) dar cu cateva limitarii:
citez:"Raspunderea asiguratorului, prevazuta in documentele de asigurare,eliberate pentru cipru,este limitata la aria geografica a acestiua, care este sub controlul Guvernului Republicii Cipru", adica in partea de sud a ciprului nu?
Astfel unul din parinti ar fi innoit asigurarea in romania si mi-ar fi trimis-o in cipru prin posta, curier sau ce era.

Daca ai fi iesit dupa 6 luni din cipru si te-ai fi reintors, ai mai fi putut sta inca 6 luni fara sa o inmatriculezi? (cu toate ca nu prea e rentabil)

Liviu-Iulian
Active

Postby g_timotheou » Sat Nov 21, 2009 2:14 pm

Liviu-Iulian wrote:Multumesc Hallow pentru raspuns.
Ideea era sa vin cu masina acolo fara sa o inmatriculez acolo (ca un simplu turist), dar daca zici ca te obliga sa o inmatriculezi dupa 6 luni atunci nu mai e treaba.
Asigurarea auto este in jur de 80E/an aici in Romania care este valabila si in cipru (chiar acum citesc de pe asigurare si cartea verde) dar cu cateva limitarii:
citez:"Raspunderea asiguratorului, prevazuta in documentele de asigurare,eliberate pentru cipru,este limitata la aria geografica a acestiua, care este sub controlul Guvernului Republicii Cipru", adica in partea de sud a ciprului nu?
Astfel unul din parinti ar fi innoit asigurarea in romania si mi-ar fi trimis-o in cipru prin posta, curier sau ce era.

Daca ai fi iesit dupa 6 luni din cipru si te-ai fi reintors, ai mai fi putut sta inca 6 luni fara sa o inmatriculezi? (cu toate ca nu prea e rentabil)

Buna,
Am scris f mult despre acest subiect pe acest forum dar am sa scriu iarasi.
1 caz VENIREA PRIN PARTEA DE NORD AL CIPRULUI.
A-poti trece in partea de sud al ciprului doar daca esti turist si ai dreptul doar la o asigurare si stationare de 14 zile daca depasesti aceasta limita politia cipriota are tot dreptul sa iti ia masina si va fi foarte greu sa o recuperezi ( din cele 7 cazuri in Larnaca nici un cetatean UE nu a recuperat masina 3 sint romani)
2caz VENIRE PRIN PORTUL LIMASSOL
A- masina trebuie trimisa din Grecia sau alt port maritim recunoscut de statul cipriot
B- in momentul ridicari masini din port ai dreptul la libera circulatie 6 luni dupa care masina trebuie inregistrata in Cipru (reimatriculare ) este f f scump pt ca daca masina a fost cumparata inainte de intrarea Romaniei in UE trebuie returnat TVA,daca a fost cumparata dupa intrarea Rom in UE trebuie platita taxa de imatriculare care este f scumpa deoarece masina este considerata in Cipru un obiect de lux nu o necesitate si taxele sint f mari depind de capacitatea cilindrica a masinii( acesta este si motivul pt care masinile sint scumpe in Cipru)
C- daca nu doriti sa inregistrati masina dupa 6 luni atunci trebuie sa scoate-ti masina din Cipru pt 24 de ore .Chiar daca masina va sta 24 de ore in zona neutra a portului trebuie platit la fel cit este sa fie pusa pe vapor trimisa in cel mai apropiat port si intoarcerea in LImassol ...f scump. ( nr. de ciculatie vor fi provizorii si aveti nevoie de asigurare pt. 6 luni + taxa de drum platita pt. 6 luni)
D- daca inregitrarea se face in Cipru (nr. cipriote de imatriculare ) trebuie platiata taxa ,asigurarea (care va fi mai scumpa decit plateste un cipriot pt ca depinde de citi ani ai carnetul de soferi si daca nu este carnet cipriot atunci se considera ca esti incepator) si taxa de drum care este in functie de tipul masinii.
concluzia este nu se merita sa veniti cu masina in Cipru daca doriti sa stati mai mult de 14 zile.
In ambele cazuri daca depasiti limita prevazuta de lege de sedere atunci la orice banal control din partea politiei au dreptul sa va ia masina si AUTORITATILE ROMANE DIN CIPRU (AMBASADA) NU POATE INTERVENI SAU AJUTA CETATEANUL ROMAN.

g_timotheou
Active

Next

Return to Transport Romania-Cipru