Masina din Romania in Cipru

Drumul cu avionul sau masina. Transport de pachete.

Postby longbou » Wed Apr 21, 2010 3:34 pm

daca ma obliga sa platesc vama la masina nu o inmatriculez
si asa trebuie sa merg o data pe an in Italia, si daca mai merg si o data pe an in tara deja ies din Cipru la 6 luni, sau in cel mai rau caz o imnatriculez pe Romania (asigurari mai ieftine)
si daca platesc vama se justifica, am vazut masini care sunt si de 5 ori mai scumpe aici ca in tara (ma refer la masini cu volan pe dreapta)
oricum iei masina din mandra si ti-o da cu numere de Anglia si mergi o perioada buna asa

longbou
Active

Postby SPF » Wed Apr 21, 2010 3:58 pm

"O buna perioada" cu numere de UK = 60 de zile. Dupa aia masina este radiata si circuli ilegal cu numere false.

Asigurare masina cu numere de anglia pe 28 de zile = de la 300 de lire in sus (pentru 28 de zile). Am facut eu ca sa pot sa o conduc din UK pana in Cipru.

Nu e deloc simplu sa mergi cu masini cu numere straine in Cipru.

SPF

Postby longbou » Wed Apr 21, 2010 9:26 pm

pai cred ca nu vorbim de acelasi lucru
daca conduc o masina inmatriculata in Anglia nu imi trebuie asigurare facuta in Cipru, pentru ca amandoua tarile sunt in uniunea europeana
nu stiu ce asigurare ai facut tu de 300 de lire (banuiesc ca sterline) pe o luna

in cipru daca ai o masina cu asigurare valabila o poti conduce fara probleme chiar daca este asigurata in Anglia.
in momentul cand ai asigurat-o e valabila asigurarea peste tot.
si o masina din Romania daca e asigurata, este valabil si aici

dar totusi am o nedumerire, ai zis ca ai platit 455 euro pentru transportul Salonic-Limassol, pe de alta parte imi spui ca ai cumparat masina din Anglia,
ce ai facut de fapt, si luat masina si ai venit cu ea in Romania, si apoi din Romania in Grecia?
de ce nu ai pus-o pe vapor din Anglia pana la Limasol, asta costa 450 euro, m-am interesat, din Liverpool parca... nu mai stiu sigur

longbou
Active

Postby SPF » Wed Apr 21, 2010 9:49 pm

Pentru ca am facut un tur al europei in vacanta de iarna, d-aia nu am pus-o pe vapor in anglia.

Si sa ma fac mai clar:

Masina cu numere UK se asigura in UK
Masina cu numere RO se asigura in RO
Masina cu numere CY se asigura in CY
Masina cu numere DE se asigura in DE.

Nu poti sa asiguri o masina cu numere UK in RO sau in CY. Este ilegal. Nu stiu ce ii dai inainte cu suntem in UE. Ok, suntem in UE si ce? Nu e ca si cum ar fi o mare tara. Sunt doar anumite facilitati economice si de circulatie.

Iar daca nu esti rezident in UK si cumperi o masina, ai fix 60 de zile sa o inmatriculezi in tara ta de rezidenta. Ca sa circuli cu ea iti trebuie asigurare. Nu este valabila asigurarea fostului proprietar. Iar tu ca non rezident beneficiezi de niste scoruri astronomice, adica 320 de lire pentru 28 de zile exemplul meu personal. Si abia am gasit dupa ce am sunat la 20 de firme ca nu vroia nimeni sa imi faca asigurare in UK.

SPF

Postby longbou » Thu Apr 22, 2010 1:12 am

NU ESTI BINE INFORMAT!!!

si de acest lucru caut eu sa ma feresc, caut sa ma informez inainte pentru ca atunci cand esti strain intr-o tara este o mare problema.
deci,
in primul rand

SPF wrote:Masina cu numere UK se asigura in UK
Nu poti sa asiguri o masina cu numere UK in RO sau in CY. Este ilegal.

intradevar fiecare masina se asigura in tara de origine dar nu este ilegal sa-i faci asigurare si in alta tara
stiu asta din Romania, mai scumpa intradevar dar se poate

SPF wrote: Nu stiu ce ii dai inainte cu suntem in UE. Ok, suntem in UE si ce? Nu e ca si cum ar fi o mare tara. Sunt doar anumite facilitati economice si de circulatie.

nu stiu de cand esti aici, sau daca ai avut masina in tara, dar in Romania de cand am intrat in UE asigurarile se fac obligatoriu cu carte verde, ca sa fiu mai explicit
ASIGURAREA FACUTA IN ROMANIA PE O MASINA ESTE VALABILA AICI

daca nu crezi iti arat asigurarea de la masina mea din tara (intamplator o am la mine) si iti arat ca scrie clar ca e valabila si aici
este asigurare obisnuita, nu casco sau ceva special, chiar da si adresa de aici daca ai vreo problema

SPF wrote:Iar daca nu esti rezident in UK si cumperi o masina, ai fix 60 de zile sa o inmatriculezi in tara ta de rezidenta.

iarasi te contrazic!

acum nu mai este nevoie sa ai rezidenta ca sa inmatriculezi o masina, am inteles ca mai nou in Anglia se poate face asta si prin posta

aceeasi problema am intalnit-o si eu in Cipru, prima masina am inmatriculat-o pe numele unui prieten, ca nu aveam foaia galbena,
acum nu mai e problema nici aici, am inteles ca mai trebuie platita o taxa de 50 euro

SPF wrote:Iar tu ca non rezident beneficiezi de niste scoruri astronomice, adica 320 de lire pentru 28 de zile exemplul meu personal. Si abia am gasit dupa ce am sunat la 20 de firme ca nu vroia nimeni sa imi faca asigurare in UK.

referitor la asta nu te contrazic
este posibil sa fie scumpa, dar cu cati am vorbit cu masini luate din UK nu mi-a zis nici unu ca a trebuit sa alerge dupa firma de asigurari

longbou
Active

Postby SPF » Thu Apr 22, 2010 7:20 am

Oare de ce ai intrebat tu pe forumul asta cum se inmatriculeaza o masina din uk daca esti atat de bine informat.

Iti mai spun odata:

Altii care au adus masini din UK nu au avut nevoie de asigurari pentru ca nu le-au condus. Le-au adus aici cu vaporul si au facut covering note in cipru pe baza unui document portuar si pe numarul de sasiu. In niciun caz pe numar britanic, pentru ca este ilegal. Aici te rog sa nu mai mai contrazici pana nu imi arati o asigurare facuta de tine pe o masina cu numere straine.

Daca iti tii masina pe numere romanesti nu ai nevoie sa o inamtriculezi in cipru. Evident ca asigurarea romaneasca pe masina din romania e valabila in tot spatiul ue. Nu asta era dezbaterea, pentru ca asta stia deja oricine.

In rest nu stiu de ce nu iti inmatriculezi tu masina in UK cu asigurare in UK daca stii ca se poate si pentru non-rezidenti.

SPF

Postby longbou » Thu Apr 22, 2010 1:47 pm

SPF wrote:Oare de ce ai intrebat tu pe forumul asta cum se inmatriculeaza o masina din uk daca esti atat de bine informat.

nu sunt atat de bine informat, de aia am intrebat pe forum, sa nu patesc cum ai patit tu
crede-ma am intalnit atatea situatii in Cipru din cauza ca romanii au fost neinformati....

asa ca mai bine ma documentez in prealabil

SPF wrote:Altii care au adus masini din UK nu au avut nevoie de asigurari pentru ca nu le-au condus. Le-au adus aici cu vaporul si au facut covering note in cipru pe baza unui document portuar si pe numarul de sasiu. In niciun caz pe numar britanic, pentru ca este ilegal. Aici te rog sa nu mai mai contrazici pana nu imi arati o asigurare facuta de tine pe o masina cu numere straine.

du-te la o mandra si spune-le ca vrei sa cumperi de la ei o masina cu numar de Anglia, si eu iti spun ca in secunda 2 ti-a dat cheile si poti pleca cu ea (probabil ca trebuie sa-i faci asigurare pe numele tau).
sau nu ai vaut pe nimeni care conduce aici masini cu numere de Anglia?

apropo de taxa vamala
am vorbit azi cu patronul unde lucrez, el a inmatriculat o masina din Anglia si acum vrea sa inmatriculeze 2 autobuze din Japonia si mi-a spus ca nu se plateste taxa vamala, mi-a zis de taxele portuare ( a platit 100 de lire la vremea cand a adus-o) mi-a spus ca a platit 700 de euro pentru transport (cred ca eu vazusem 450 de lire nu de euro) si mi-a mai spus ca pentru asta din Japonia trebuie sa mai plateasca tva-ul

SPF wrote:Daca iti tii masina pe numere romanesti nu ai nevoie sa o inamtriculezi in cipru. Evident ca asigurarea romaneasca pe masina din romania e valabila in tot spatiul ue. Nu asta era dezbaterea, pentru ca asta stia deja oricine.

nu voiam sa inmtriculez masina in Romania, sa platesc taxa si acolo si daca vreau sa o vand, si aici

referitor la dezbatere
ti-am raspuns mai sus la intrebarea:
SPF wrote:Nu stiu ce ii dai inainte cu suntem in UE. Ok, suntem in UE si ce? Nu e ca si cum ar fi o mare tara. Sunt doar anumite facilitati economice si de circulatie.

de aia ti-am zis ca e valabila asigurarea, nu numai facilitati economice si de circulatie

SPF wrote:In rest nu stiu de ce nu iti inmatriculezi tu masina in UK cu asigurare in UK daca stii ca se poate si pentru non-rezidenti.

pentru ca in principiu trebuie sa platesti asigurare in UK, sa faci M.O.T. in UK, sa iei masina de acolo dupa care sa te intorci dupa acte ca dureaza 2 saptamani (si nu stiu daca mi le pot trimite prin posta aici, ca eu nu am nici un act pe adresa unde stau acum in afara de contracul de inchiriere) etc.

am stat si m-am gandit
cea mai buna varianta pentru mine este sa iau masina din Romania si sa fac procura de vanzare si circulatie si afara din tara, si aici sa o inmatriculez pe numele meu. dar la varianta asta nu stiu ce implica asigurarile, dar daca sunt prea scumpe nu merg cu masina pana la inmatricularea pe numere cipriote

longbou
Active

Re: Masina din Romania in Cipru

Postby older » Sun Jan 30, 2011 9:58 pm

Salutare la toata lumea.
Din posturi am inteles ca se poate aduce masina din grecia pe feribot.
Ok numai masina sau si eu cu familionul????
Eu am o mare problema cu desprinderea de la sol asa ca singura optiune este drumul cu auto.
Imi puteti spune daca pot calatori cu masina si de la greci cu tot cu familie pe vapor?
De la turci am vazut ca se poate dar e problema cu inscrisul masinii plus ca pe la greci mi se pare mai safe drumul.
Va multumesc frumos.

older

Postby SPF » Sun Jan 30, 2011 11:27 pm

Nu poti sa calatoresti pe feribot cu masina daca vii de la greci. Trebuie sa pui masina pe feribot si tu cu familionul vii cu avionul.

Doar pe la turci poti sa vii pe feribot impreuna cu masina, insa nu o poti inmatricula in Cipru. Fara actul portuar nu poti face declaratie vamala. Iar fara declaratie vamala nu poti inmatricula masina.

Singura poarta de intrare in Cipru unde se fac declaratii vamale este portul Limassol.

Sper ca te-ai lamurit.

SPF

Postby frantz27 » Fri Feb 04, 2011 5:16 pm

noutati la inmatriculat masini cu volan pe dreapta aduse din ro.?

frantz27

PreviousNext

Return to Transport Romania-Cipru