Ești sigur că vrei să vii în Cipru?

Agents, owners, documents, procedure and commisions. Good and bad experiences. Braking/finishing the contract.

Moderator: clau

Re: Ești sigur că vrei să vii în Cipru?

Postby bogdanbf » Fri Jun 22, 2012 9:39 pm

@Ionut: Nu castig bine, pentru ca sunt somer. Cum de m-am prins ca "a fost un parlit"? Simplu: Se bucura la un osicior si ala fara carne in loc sa vadaimaginea de ansamblu. O sa il rog sa posteze si peste 4-5 luni sa vedem daca mai are aceeasi parere buna despre ciprioti si piata muncii in Cipru. Eu am postat tot o parere personala, doar ca tu, ca de obicei as putea spune, pui reply-uri in care nu esti la subiect ci cauti sa acuzi oameni aiurea ca sa starnesti scandal. Eu macar i-am dat omului niste argumente plauzibile!
Blog de emigrant in Cipru

Ubi bene, ibi patria!

bogdanbf
Active

Postby dexter » Sat Jun 23, 2012 12:35 pm

Eu dau doar un singur sfat: stati capra pe bani cat mai puteti. Ca aveti timp sa faceti pe sefii in fata oglinzii cu bani din somaj si dupa aia fara, cat doriti.

Vremurile sunt cacacioase, Ciprul se scufunda, situatia economica e jalnica.

dexter
Active

Postby Winterfall » Sat Jun 23, 2012 4:06 pm

bogdanbf no offence taken .

Tin sa consider ca raspunsul tau oarecum umpic agresiv la suprafata pare mai dur decat este deoarece nu m-am, explicat corect .

Uite ca sa fie mai usor sa citesti observatile mele la raspunsurile tale am sa folosesc tehnica de Q&A.

Q:1. Daca erai bun, nu te dadea patronul afara pentru ca plecai o luna in concediu. Iti dau eu cuvantul ca asa e.
A: Gresit . Daca ai fi lucrat in Cipru ai fi observat un lucru , Ciprioti sunt ilogici si actioneaza la impuls . Daca tu ai adus in firma ca si angajat cel mai mare profit pe un an nu are nici o relevanta daca lui i se pare ca l-ai furat de 1 euro luna trecuta ai sa fi dat afara.

Q:2. Daca nu esti cipriot sau rus, in Cipru esti considerat cetatean de mana a doua, de la ala care vinde sandvisuri in ghereta pana la sefii de la Fortele de Munca sau de la Asigurarile sociale.
A:Gresit foarte gresit . Ieri am avut onorarea sa fiu intampinat dimineata cu cateva mailuri dragute . 1. Fortele de munca din Cipru . 2.Ambasada Roamaniei . 3.Avocat din oficiu din partea Cipriota . Tot ce am facut a fost sa imi trimit datele si povestea unor persoane de la fortele de munca .

Q:3. Oricat de bun esti, daca esti cetatean "second-hand", nu o sa ai acces la un job platit decent. Eu personal nu pot accepta sa fac aceeasi munca cu un cipriot si sa fiu platit cu mult mai putin (50-100 EUR/ luna e nerelevant).

A:Sunt de acord cu tine , si te aplaud pentru faptu ca nu vrei sa lucrezi "underpaid" avand in vedere ca faci acelasi lucru ca si Cipriotu . Deaia probabil cum i-ai specificat lui Ionut mai jos esti SOMER. Ciprioti prin lege castiga mai bine decat cei veniti din afara , si tu ar trebui sa sti asta , eu consider ca esti in Cipru acum , daca nu acest mesaj este irlevant. Oricum.

4. Nu stiu despre tine, dar eu nu prea pot inghiti rahat, asa ca prefer sa plec de la un serviciu decat sa fiu sluga. Daca o sa urmaresti postarile mele, o sa vezi ca eu nu folosesc sintagma "merg la munca" ci "merg la serviciu". Asadar eu vand know-how pentru care vreau niste bani. Eu nu strang suruburile 80% pentru ca sunt platit 80% din salariul unui cipriot. Cine are pretentia de la mine sa-mi fac meseria, atunci trebuie sa plateasca pentru asta.

A: Daca nu poti inghiti rahat de la un job , logica spune un lucru , traiesti pe bani parintilor, ai un venit secundar sau au un cont imens din care te hranesti cand esti somer. Majoritatea sa sti ca au multe pe cap, famili, copii , datorii in tara , si de aici si doar gandul de a ramane fara job o sa le faca pe aceste persoane sa gandeasca de 100 de ori daca au nevoie de bani sau nu.
Deci daca tu nu folosesti anumite terminologii si expresi pe care eu le folosesc , este treaba ta , de acea se numesc regionalisme , si sa sti a " merge la munca" este o expresie la fel de corect gramaticala ca si a "merge la serviciu".
Daca tu vinzi niste KNOW-HOW pentru care ai pretentia sa fi platit la fel ca cipriotu BRAVO . Dar mentionez inca odata , ca legea nu o sa lase acest lucru sa se intample , daca o sa ai norocul sau ai avut sansa sa lucrezi find platit la fel ca cipriotu , eu iti zic sa gandesti de doua ori ca ai fost dus de nas . PUNCT.

5. Cipru si Romania nu sunt singurele tari din lumea asta. Norvegia a ridicat restrictiile pentru muncitorii romani, Suedia nu le-a avut niciodata! Cine a putut sa invete dialectul cipriot, o sa poata invata si alte limbi.

A:Da ai dreptate . Dar diferenta e asta : eu vreau sa traiesc pe o insula si asta fac . Si faptu ca nu am invatat greaca nu are nici o legatura in cipru , iti aduci aminte ca am mentionat ca sunt Web Developer nu? Oriunde ai fi in lumea asta pozitia la acest job nu poate fi ocupata decat daca sti engleza , deoarece toate limbajele de programare folosite sunt in engleza .

Q:6. Poate in Ro ai fost vre-un parlit, dar pe forumul asta o sa ai surpriza sa descoperi ca sunt useri care castiga in Cipru la fel cat castigau in Ro. Nu toti suntem aici ca sa stam capra!

Da my "young padawan" exista in Romania romani fericiti.Un lucru cu care am fost crescut de mic este ca excepti de la caz exista intodeauna , dar tin sa citez niste cuvinte spuse de M. Badea: TRAIM IN ROMANIA SI ASTA NE OCUPA TOT TIMPUL.
Eu zic sa stai si sa rumegi umpic mesajele care le lasi ca si raspuns .
Doar simplu fapt ca ai tinut oarecum sa ma pui la locul meu dupa ce am lasat mesajul ma face sa cred ca nu iti iei timpul necesar sa gandesti cea ce ai citit . Nu imi aduc aminte sa fi lasat in mesajul meu ceva de genu : va rog corectati-ma, va rog raspundeti inapoi, etc, tot cea ce am facut a fost sa il felicit pe johnny pentru cuvintele lui si sa postez niste ganduri care ar putea ajuta un alt roman intr-o pozitie similara cu a mea.

De ce sa rabd in Cipru ?

Pentru ca nu este loc in tara de omeni ca voi , viata va adus intr-un stadiu de "KNOW HOW" pentru ca ati avut sansa la pile si relatii . Cu nimik nu faci nimik , dar ai sansa sa faci mult din putin sa sti .

P.S: Parlitul de mine este deja reangajat la AMDOCS daca ai sta in cipru ai fi auzit de ei , pe un salariu de 10 ori mai mare decat cel care il aveam inainte , dar iti precizez acum ca fara sa fi avut carte de munca cel putin 2 ani intr-o companie cipriota , aceasta companie nu s-ar fi uitat la mine ,. Si uite! Cum ziceam? Din tot raul bine .

Q:Nu te supara daca am dus raspunsul mai la extrem, dar la cum se prezinta situatia acum in Cipru, ceea ce spui tu e cam departe de adevar.

A: Cum se prezinta situatia acuma in cipru ? Si desigur ca ma supar , nu opentru faptu ca ai lasat un mesaj dus la extrem ci pentru faptul ca ai lasat un mesaj cu totul , nu am cerut parerea nimanui , puteai sa zici : Draga winerfall nu sunt de acord cu tine . Si gata !
Eu is fi intrebat de ce , si atunci raspunsurile tale extremiste ar fi fazute diferit .

Good luck in life , you will need it.

Winterfall
Interested

Postby bogdanbf » Sat Jun 23, 2012 10:15 pm

@Winterfall: acesta e un forum. Prin definitie, da dreptul userilor la replici. Daca vrei sa tii un monolg, fa-ti un blog :wink:
Din cate zice lumea, vremea Amdocs-ului s-a cam dus, iar daca tu zici ca esti platit de 10 ori mai mult decat erai platit inainte nu poate sa insemne decat ca lucrai aproape gratis. Vezi tu, unii oameni sunt putin mai diferiti si au o caracteristica pe care lumea o numeste demnitate, de acolo si pretentiile mele salariale. Faptul ca sunt Somer e si pentru ca nu mi-am cautat serviciu dupa ce fabrica unde castigam cat un cipriot s-a inchis (companie straina care a decis sa se retraga din Cipru). Prefer sa ma implic in proiecte "project base", ca sa folosesc un pleonasm.
Sa ne tii si pe noi la curent cu ce (nu) rezolvi cu reclamatia de la Fortele de munca. Sa nu uiti un lucru: daca patronul tau nu e gumbaros cu cineva de la Fortele de Munca, atunci are cu siguranta un prieten care e. Iar legat de "munca", sa ne zici si noua care e legea aia care stipuleaza obligativitatea salarizarii diferentiate intre ciprioti si straini, ca mie mi-a scapat.
Eu am incercat sa nu te jicnesc, iar sintagma "parlit" nu e o jicnire ci o stare de fapt.

PS: E bine ca stii engleza, dar cred ca primul pas logic ar fi fost sa incerci sa stapanesti limba romana macar la nivel avansat (ca sa nu zic matern), indeajuns cat sa stii ca se pun doua puncte (:) cand urmeaza o enumeratie, sa stii ca se scrie "sa fii", "sa stii", iar inainte de "si" nu se pune virgula decat in niste cazuri particulare.

Ubi bene, ibi patria!

bogdanbf
Active

Postby Winterfall » Sat Jun 23, 2012 10:41 pm

Deci domnu gramatica , te referai la JIGNESC?

Te rog sa ma corectezi si acum , stim cu toti nu , nu incepem o propozitie cu "Deci".

PUNCT.

Winterfall
Interested

Postby ionut » Sat Jun 23, 2012 10:51 pm

Draga bogdanbf
De ce nu te uiti prima data la greselile tale,de pilda folosirea cuvantului " sintagma "(SINTÁGMĂ s. f. unitate semantico-sintactică stabilă, din două sau mai multe cuvinte între care există raporturi de subordonare. (< fr. syntagme))?

Parca undeva in regulamentul forumului este interzisa corectarea greselilor gramaticale ale forumistilor , ca si jignirea acestora
dar, dupa cum se vede, moderatorii sunt undeva pe la plaja, departe de PC.
Cat despre ideea de a-si face un blog este buna, caci si tu monologhezi pe al tau, nevrand sa afisezi decat comentariile favorabile tie.

O singura idee mi-a ramas in minte din postarile lui winterfall: pragmatismul romanului venit la munca in strainatate, venit sa faca un ban,
aplecand putin capul dar fara a ingenunchea, caci pana la urma cainii latra, ursul merge!

Si mai da-te jos din turnul ala de fildes din care te-ai cocotat, revino pritre noi, cei de rand, coate-goale, caci dintre noi faci parte!
Lasciate ogne speranza, voi ch'entrate ( a Cipro )
Inferno(Dante)

ionut
Active

Postby longbou » Sat Jun 23, 2012 11:20 pm

Winterfall wrote:Ciprioti prin lege castiga mai bine decat cei veniti din afara , si tu ar trebui sa sti asta , eu consider ca esti in Cipru acum, daca nu acest mesaj este irlevant. Oricum.

noi prin lege avem drepturi egale cu cipriotii!
nu stiu unde ai vazut tu legea prin care ei trebuie sa ia mai multi bani ca noi, dar as fi curios sa o vad si eu.

Winterfall wrote:Daca nu poti inghiti rahat de la un job , logica spune un lucru , traiesti pe bani parintilor, ai un venit secundar sau au un cont imens din care te hranesti cand esti somer.

nu toate persoanele gandesc ca tine!
eu spre exemplu sunt sofer, si m-am dus sa ma angajez la un patron care avea pretentia sa si incarc si sa descarc camionul. ba mai mult cand nu erau comenzi sa-i mai aranjez si cate ceva prin magazin (era magazin de materiale de constructii).
nu mi-a spus asta de prima data, am vazut cand m-am dus prima zi sa vad despre ce e vorba. cand am vazut ca trebuie sa descarc cate un palet de ciment la mana , i-am zis ca asta e treaba de femeie. si i-am recomandat sa o faca ma-sa.
avea un sofer bulgar care muncea la el de 5 ani, ii spusese la angajare ca dupa 6 luni o sa-i mareasca salariu. binenteles ca nu i-a mai pus niciun cent peste cat s-au inteles prima data.
MOTIVUL:
"daca nu-ti convine am 10 romani la poarta care muncesc pe bani mai putini ca tine"

Winterfall wrote:P.S: Parlitul de mine este deja reangajat la AMDOCS daca ai sta in cipru ai fi auzit de ei , pe un salariu de 10 ori mai mare decat cel care il aveam inainte ,

oare de ce imi vine greu sa te cred? :roll:
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

am aproape 3 ani in Cipru.
stii cati am vazut aici care sunt vai de mama lor dar care imi spun ca o duc mai bine ca in tara?
daca ii intrebi, de ce, o sa-ti raspunda:
"pai uite mi-am luat masina, si e si d-aia care schimba singura vitezele.
pai cati din Romania au masini automate?
si am mai strans si niste bani"

dar daca il cauti toata ziua umbla in salopete. cand ia haine curate pe el inseamna ca s-a imbracat in "hainele bune".
daca te uiti ce fumeaza, il vezi ca impleteste in mana tigari din tutun varsat si daca-l intrebi ce fuma in tara iti zice "kent 8"
pai si aici de ce nu mai fumezi kent 8?
"pai aici sunt scumpe!" cu toate ca nu e mare diferenta de pret

astia sunt oamenii!
in tara fuma kent, sa-l vada toata lumea! aici nu-l cunoaste nimeni, merge si tutun ieftin
aici merge si sa stea imbracat in salopete toate ziua ca nu intereseaza pe nimeni, sa se spele la saptamana (ce atata consum de sapun) ca si ala cu care sta in camera pute.
dar in schimb spala masina de 4 ori si merge o data cu ea, (a dracu benzina ca scumpa mai e)!

sincer iti spun, nu am venit in Cipru sa ma "prostituez"!
nu am venit ca sa renunt la unele lucruri care in tara mi le permiteam iar aici nu mi le permit ca vreau sa strang bani.
daca o sa vina vremea sa nu-mi permit anumite lucruri pe care in tara mi le permiteam, in secunda 2 sunt in avion.
Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.

longbou
Active

Postby ionut » Sat Jun 23, 2012 11:46 pm

Si eu am recurs la tigari hand rolling, si numai din ratiuni
economice - fumam in jur de 2 pachete de L&M pe zi, deci vreo 8 euro
pe cand acum fumez un pachet de tutun( €4.50) de rasucit in trei zile.
Si cand voi pleca, in iulie, in concediu in tara ma voi aproviziona de aici,
caci am inteles ca in RO este foarte scump acest tutun.
Asta inseamna ca ma includ si eu in categoria pamfletata de tine?

Ce face fiecare cu sine insasi este treaba directa si foarte personala a acestuia.
Dar a te erija intr-un judecator, sa dai sentinte precum ca " maninci rahat" "coate goale"(vezi postarile
lui bf) asta este ceva de care trebuie sa ne ferim.

De pilda tu, longbou, cum de-ai putut da replica lui winterfall civilizat, chiar daca nu esti de acord cu el?
Asta inseamna polemica, schimb de opinii si de idei, intr-un mod civilizat !
Lasciate ogne speranza, voi ch'entrate ( a Cipro )
Inferno(Dante)

ionut
Active

Postby longbou » Sun Jun 24, 2012 12:15 am

ionut wrote:Si eu am recurs la tigari hand rolling, si numai din ratiuni
economice - fumam in jur de 2 pachete de L&M pe zi, deci vreo 8 euro
pe cand acum fumez un pachet de tutun( €4.50) de rasucit in trei zile.
Si cand voi pleca, in iulie, in concediu in tara ma voi aproviziona de aici,
caci am inteles ca in RO este foarte scump acest tutun.
Asta inseamna ca ma includ si eu in categoria pamfletata de tine?

in perioada cand fumam (in Romania) si eu am trecut de la tigari mai scumpe la tigari mai ieftine, dar mai tari. pentru ca eram intr-o perioada cand fumam peste 2 pachete de kent. un prieten ma sfatuise sa incep sa fumez kent lung, ca e mai lunga tigarea, dar nu mi-au placut.
aveam un client care fuma tutun varsat, si stiu ca nu era scump deloc, chiar mi-a atras atentia lucrul asta.
il duceam la cateva zile sa-si ia tutun de la un magazin din Piata Victoriei, ca zicea ca nu se gaseste peste tot.

referitor la "ratiunile economice" este problema ta, dar eu spun ca deja ai facut un compromis.
adica, sa-ti explic!
eu nu am nimic cu tutunul ala, daca fumai inainte "carpati" si acum fumezi tutun de rasucit, era un pas inainte, dar la tine e un pas inapoi.
mai bine cauta sa te lasi!
ca sa-mi dau seama daca intri in categoria aia, vino duminica cealalta la intalnirea de la munte. si ai sa vezi ca Bogdan nu e asa rau pe cat il crezi tu
Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.

longbou
Active

Postby bogdanbf » Sun Jun 24, 2012 8:44 am

longbou wrote:...
ca sa-mi dau seama daca intri in categoria aia, vino duminica cealalta la intalnirea de la munte. si ai sa vezi ca Bogdan nu e asa rau pe cat il crezi tu

True...true...

@Ionut: e simplu sa te lasi de fumat, stiu cativa care s-au lasat de multe ori :))
Serios, eu m-am lasat de fumat acum multi ani. Ca sa am motivatie am aplicat faza cu borcanul: pregatesti un borcan in capacul caruia tai o fanta cat sa reusesti sa bagi monede de 2 euro sau bancnote de 5 impaturile. Legi bine capacul cu banda adeziva si din prima zi cand te lasi de fumat bagi in fiecare dimineata banii pe care i-ai cheltui pe tigari. Dupa primele 2 saptamani o sa vezi mult mai accentuata si motivarea financiara, pe langa imbunatatirea starii fizice.

Ubi bene, ibi patria!

bogdanbf
Active

PreviousNext

Return to Renting an apartment