Regulament forum

Idei, propuneri, sugestii si reclamatii!

Regulament forum

Postby SPF » Mon May 03, 2010 9:04 pm

Pentru fluidizarea cautarii pe forum si pentru o mai usoara lectura propun infiintarea unui regulament general al forumului.

De exemplu nu pot intelege de ce multi useri in loc sa raspunda cu butonul reply folosesc butonul quote. Si apare un post de 1 kilometru cu quote in quote in quote in quote.

Nu stiu pentru altii dar pentru mine e deranjant sa dai scroll de 10 ori ca sa citesti 5 randuri de text.

Regulamentul deasemenea ar fi util pentru a nu fi necesar sa dea tot timpul cineva explicatii userilor noi despre ce e normal sa faca pe forum si ce nu.

Eu sunt convins ca toti cei care activam pe acest forum nu suntem la primul forum din viata noastra. Nu e ca si cum nu am cunoaste niste reguli elementare de conduita.

SPF

Re: Regulament forum

Postby cip2006is » Mon May 03, 2010 9:28 pm

SPF wrote:Pentru fluidizarea cautarii pe forum si pentru o mai usoara lectura propun infiintarea unui regulament general al forumului.

De exemplu nu pot intelege de ce multi useri in loc sa raspunda cu butonul reply folosesc butonul quote. Si apare un post de 1 kilometru cu quote in quote in quote in quote.

Nu stiu pentru altii dar pentru mine e deranjant sa dai scroll de 10 ori ca sa citesti 5 randuri de text.

Regulamentul deasemenea ar fi util pentru a nu fi necesar sa dea tot timpul cineva explicatii userilor noi despre ce e normal sa faca pe forum si ce nu.

Eu sunt convins ca toti cei care activam pe acest forum nu suntem la primul forum din viata noastra. Nu e ca si cum nu am cunoaste niste reguli elementare de conduita.

potzi face un poll in care toata lumea sa voteze, ca e democratzie!
PS: scuze ca te-am citat!
Last edited by cip2006is on Tue May 04, 2010 6:45 am, edited 1 time in total.

cip2006is
Active

Postby SPF » Mon May 03, 2010 9:52 pm

Pool = piscina.

SPF

Postby cip2006is » Mon May 03, 2010 9:57 pm

poll = votare
Last edited by cip2006is on Tue May 04, 2010 6:46 am, edited 2 times in total.

cip2006is
Active

Postby SPF » Mon May 03, 2010 9:59 pm

poll = sondaj.
vote = vot

Ti-as fi recunoscator daca ai putea sa aduci idei constructive despre un regulament.

SPF

Postby cip2006is » Mon May 03, 2010 10:01 pm

Pai cat de constructiv este sa spui sa nu mai foloseasca lumea un buton pt ca nu itzi place tzie? cui nu'i mai place? in afara de tine? cat de constructiva e propunerea ta?
eu cred ca fiecare butonash are rolul lui, mai mult sau mai putzin important! Daca ar fi inutil ar fi fost de mult scos, nu te-am fi asteptat pe tine sa ne indrumi pe calea cea dreapta!

cip2006is
Active

Postby bizkitt » Mon May 03, 2010 11:06 pm

SPF la cine te-ai referit cu quote in quote in quote in quote?

bizkitt
Active

Postby Liviu-Iulian » Tue May 04, 2010 8:58 am

eded este unul dintre cei multi care folosesc quote in loc de reply.
eded uitandu-ma numai pe ultimele mesaje noi pe tine te-am observat, daca era altul il dadeam exemplu pe el, nu o lua personal.
SPF are dreptate cu acel citat sau "quote" cum i se zice.
acel quote se foloseste daca faci referire la un post cel putin anterior ultimului post, nu mesaj apoi quote la ultimul mesaj.
acel quote se foloseste de fapt pentru a adresa unui user care a postat ceva timp inainte eventual pentru a scoate in evidenta un text important sau care doresti sa il comentezi, argumentezi, contrazici etc.
mai pe peste tot acest quote folosit aiurea se sanctioneaza si foarte bine se face.
ar trebui si aici sa se introduca un text in regulament legat acest quote folosit aiurea.
deci concluzie :"qoute" nu se foloseste ca citat la ultimul mesaj!!!.
cip2006 vino cu contraargument la ce am spus dar fara quote daca nu a mai scrcis nimeni dupa mine.

Liviu-Iulian
Active

Postby cip2006is » Tue May 04, 2010 7:42 pm

Intru pe mai multe forumuri, mai tehnice, unde lumea posteaza poze format maricel, si se da quote in quote in quote (cu poze in mesaj), si intradevar dai scroll pin ajungi sa citesti measajul. dar nimeni nu zice nimic, nu sare nimeni sa spuna ca e lipsa de bun simtz ca ma facetzi sa scroll-ez.
Numai pe forumul romanesc se fac corecturi la postari, corecturi gramaticale, se infiintzeaza reguli adhoc, daca nu ai aceeasi opinie cu adminul esti impotriva lui (si are o memorie de speriat, te tzine minte cat ai cont pe forum)si in consecintza esti sanctzionat cu orice ocazie.
Pe forumul asta nu exista un regulament in care sa se spuna ce este voie sau ce nu este voie, asta nu inseamna ca e permis orice, dar limitele se coboara si se ridica in functzie de cat de bine te place adminul.
De asta am postat la sugestii sa mai fie si alte persoane (moderatori) care sa ia decizii referitor la postari nelalocul lor, nu numai o persoana sa gandeasca pt totzi. Acum vad ca au aparut un anumit numar de moderatori, unele persoane au aparut justificat ( nr de mesaje, contzinut mesaje, data inscrierii, conduita). Este un mare pas inainte!
Urmatorul pas ar fi sa se faca un regulament clar! Cand te inregistrezi itzi asumi acele reguli si te angajezi sa le respectzi ( i agree)!
Alt mare pas ar fi sa se respecte acel regulament... dar asta este o alta poveste dragii moshului! (quote din Ion Creanga :D) "Legea e pt boi, leii sar peste, catzeii trec pe sub ea!"
Citeam zilele trecute pe un forum romanesc, nu asta, si pe un post mai vechi cineva ajunsese sa rida de mortzi ( un tinar pe moto a decedat intr-un accident nefericit, in Bucuresti), individul care facea glume cu mortzi mai avuse derapaje cu injuraturi de neamuri si partzi anatomice. Posturile nu i-au fost sterse, au fost lasate, dar cand a fost plin paharul, adminii se intrebau pe forum unul pe altul: "inchidem topicul sau nu?" si au cazut de acord sa il inchida si asa au facut. ASA DA! Nu s-a ofticat un singur admin si a inchis topicul!
Am mai dat un exemplu cu modul corect si elegant (la rubrica sugestii) in care se poate sterge un mesaj sau topic! Inca mai astept sa se intimple si asta!
@Liviu-Iulian scuze ca nu te contrazic, ai si tu dreptatea ta!

cip2006is
Active

Postby Liviu-Iulian » Tue May 04, 2010 9:32 pm

imediat dupa ultimul post, am cautat regulamentul forumului, si surpriza: nu exista nici un regulament!!!
domnul/domnilor admini, moderatori, ar fi indicat sa avem un regulament, ca in toata lumea si toate domeniile nu se poate apela doar la conduita civica, moralitate si mai stiu eu ce pentru a conduce,intretine ceva.

recomand ca cei implicati direct (admini,moderatori) sa faca cercetari (in limita timpului disponibil, fiecare avem vieti personale, intelegem) eventual de pe alte forumuri pentru a reduce timpul de lucru intru crearea unui regulament.
nu cred ca deranjeaza pe cineva daca se ia de aici o regula, de acolo o regula;acele reguli au fost deja probate,verificate puse in aplicare si pot fi considerate ca reguli viabile/utilizabile.
eventual se poate face poll cu un regulament versiunea 0.1 si imbunatati pe parcurs, fiecare membru venind cu cate o idee, o regula noua.

daca chiar nimeni are timp pt un mic research ma ofer eu in timpul care il mai am pana ajung pe insula.

Liviu-Iulian
Active

Next

Return to Sugestii si reclamatii