Ești sigur că vrei să vii în Cipru?

Idei, propuneri, sugestii si reclamatii!

Re: Ești sigur că vrei să vii în Cipru?

Postby realwahl » Tue Feb 14, 2012 11:26 pm

ionut wrote:Cred ca prima postare a lui Johnny Keone ar trebui fi folosita drept prefata a forumului, astfel incat... toate postarile ulterioare acestei declaratii de "stare a natiunii ciprioate" facuta de un emigrant roman de bun-simt... sa se raporteze ei.

Ai dreptate, si eu am apreciat adevarul si sinceritatea din randurile scrise mai sus. De aceea am facut topicul global, ca sa poata fi gasit ca primul post din fiecare sectiune. Sper sa fie citit si inteles de cat mai multi romani, atat dintre cei care se gandesc sa vina in Cipru, cat si de catre cei care fac parte din categoria "ceilalti romani", adica de noi toti, intr-o forma sau alta.
Be the change you wish to see in the world. (Mahatma Ghandi)

realwahl
Site Admin

Postby Johnny Keoni » Wed Feb 15, 2012 1:31 am

Sper sa fie citit si inteles de cat mai multi romani, atat dintre cei care se gandesc sa vina in Cipru, cat si de catre cei care fac parte din categoria "ceilalti romani", adica de noi toti, intr-o forma sau alta.

Problema dragă realwahl este că prea puţini citesc sau caută informaţii înainte de a se arunca în horă. Nu mă aşteptam ca topicul meu să aibă aşa impact, sunt copleşit.

Voie bună!
Everybody lies. Dr. House nu este decît un personaj imaginar, la fel ca și Batman, Spiderman sau Bugs Bunny. So get over it and start living!

Johnny Keoni
Active

Postby sommerset » Wed Feb 15, 2012 2:53 am

Mi-as fi dorit sa intalnesc un roman ca tine cu care sa pot bea o bere.
Nu stiu cum se intampla(poate sunt eu ghinionist) dar eu in viata de zi cu zi, cand ma intalnesc cu romani (supermarket,trafic,strada etc) imi doresc sa nu inteleg romana. Nu am intalnit in 3 ani , niciun roman cu care as putea avea ceva in comun...cu care sa pot discuta ceva serios, am doar prieteni din alte tari. Parca toata pleava Romaniei a ajuns in Cipru.

Recunoasteti personajul?: pantofi sport(adidas/nike/puma) , blugi prespalati cu mii de fermoare si lanturi plus curea cu cap de leu, tricou mulat lucios la care se adauga un aer de suficienta exasperant plus o limba romana de care si marean vanghelie s-ar rusina , chinuita pe deasupra cu si mai exasperantele "re" si "daxi".

Daca e ceva de care romanii dornici sa vina, ar trebui avertizati, nu sunt cipriotii sau conditiile de munca de aici, ci este romanul din cipru - Analfabetul care primeste un dram de putere + niste bani , si se crede stapanul universului. Vanzatoarea de la non stop care daca realizeaza ca esti roman, te trateaza de parca tu ai lucra pentru ea.

Johnny Keoni, uita ca ai avut experienta asta si bucura-te de faptul ca ai plecat de aici. Doar cand ai impresia ca treci prim momente grele, aminteste-ti de cipru iar. Problemele or sa para mici instant :)

sommerset
Active

Postby Johnny Keoni » Wed Feb 15, 2012 3:15 am

Salutare dragă sommerset,

poate vom bea o bere împreună. Intenţionez să vin în vacanţă prin toamnă, şi mi-ar face plăcere să ne vedem şi offline. Am plecat cu fruntea sus din Cipru şi jurînd să spun întotdeauna adevărul despre experienţa cipriotă. Pînă să ajung s-o trăiesc personal, am auzit numai basme, absolut nimeni nu mi-a creionat vreodată măcar sumar părţile mai puţin bune ale vieţii ca emigrant acolo. Prin munca voastră voluntară la această bază de date care se actualizează în permanenţă prin suma experienţelor împărtăşite aici, voi substituiţi acel element obiectiv al emigrării (în Cipru - în cazul de faţă - ) de care orice om disperat să plece are neapărat nevoie.

Discutăm mai pe larg ulterior, acum intru într-o şedinţă. Cum am spus, lucrez la multinaţională pe un program de North America.

Voie bună!
Everybody lies. Dr. House nu este decît un personaj imaginar, la fel ca și Batman, Spiderman sau Bugs Bunny. So get over it and start living!

Johnny Keoni
Active

Postby bogdanbf » Fri Feb 17, 2012 10:32 pm

Am citit articolul si am revenit la el, fara sa postez pana acum. Cred ca se fac cam 1,5-2 ani de cand eu dar si multi alti membri ai forumului atragem atentia ca CIpru, vazut din Romanaia, nu e deloc ceea ce pare! Bineinteles ca noi, cei carcotasi, suntem considerati ca ciudosi si ofticosi ca vin alti romani sa ne ia joburile.
Sincer, decat asa un job cum a avut Johnny, mai bine nu.

Johnny, felicitari! Ai reusit sa atingi multe corzi sensibile si sa punctezi foarte bine aspectele vietii unui lucrator in turismul cipriot. Pacat ca or sa se amageasca unii ca "in constructii nu-i la fel", desi acolo e si mai greu. Sa cari caramizi la 45 de grade celsius intr-o umiditate peste limita suportabilului nu-i chiar usor. Felicitari inca o data!
Blog de emigrant in Cipru

Ubi bene, ibi patria!

bogdanbf
Active

Postby indubitabil » Sun Feb 26, 2012 4:14 am

Felicitari pentru postul asta si ma bucur ca "oficialii" forumului l-au pus si sticky sa se vada.

Nu stiu daca se mai discuta undeva dar tocmai ma uitam pe rezultatele partiale ale recensamantului de aici si suntem, oficial 25.000 romani in Cipru, eu as zice ca probabil in plin sezon turistic sunt chiar mai multi dat fiind ca multi pleaca inainte de acea data cand s-a facut recensamantul. Eu unul am fost plecat in delegatie in perioada aia asa ca , de bine, de rau nu m-au numarat :mrgreen:

Oricum, chiar si asa, 25.000 din 840.000 e destul de mult si sunt sigur ca cu vreo 2 ani in urma erau chiar mai multi romani aici.

Si eu am muncit in turism o perioada cand am venit in tara asta, din fericire acum am un loc de munca intr-o companie mult mai OK unde nu lucreaza nici un cipriot si nici un roman, asa ca ma consider fericit :roll:

Avand experienta altor tari inainte de a veni in Cipru, in speta Marea Britanie si SUA, Cipru e oarecum jalnic, atat ca o tara in care sa te simti "bine" (desi acel bine e relativ cum bine s-a indicat mai sus) cat si ca integrare pe termen lung, sansa de a urca pe scara sociala, etc.

indubitabil
Active

Postby bogdanbf » Sun Feb 26, 2012 11:26 am

Care scara sociala? Care integrare? Hai sa nu batem campii! :(
Cat despre recensamant, multi sunt cei care nu au fost numarati. Din cate stiam sunt in jur de 40-45.000 de romani in Cipru. Chiar si asa, romanii nu sunt reprezentati la nivel local! Multi nu stiu, dar la alegerile municipale romanii care sunt inregistrati ca locuind aici (yellow slip) se pot inscrie pe listele cu votanti si ar putea la o adica sa isi voteze un reprezentant!!!
Blog de emigrant in Cipru

Ubi bene, ibi patria!

bogdanbf
Active

Postby ionut » Sun Feb 26, 2012 12:59 pm

Mi-a ramas in memorie o gluma de la postul de radio Europa libera:
In timpul unei sedinte de partid in care se criticau tarele sistemului capitalist
se ridica un tovaras: Tovarase secretar, daca la ei e atat de rau si la noi atat de bine,
de ce mama naibii la ei e atat de bine si la noi atat de rau?
Lasciate ogne speranza, voi ch'entrate ( a Cipro )
Inferno(Dante)

ionut
Active

Postby indubitabil » Sun Feb 26, 2012 1:56 pm

bogdanbf wrote:Care scara sociala? Care integrare? Hai sa nu batem campii! :(

Pai eu nu vorbeam despre Cipru cand am mentionat acele aspecte :roll:

indubitabil
Active

Postby mika3014 » Sun Feb 26, 2012 3:43 pm

foarte bine spus. aici esti doar un negru pe plantatie, nu ai drepturi doar obligatii. pe noi ne-au intrbat daca avem cola in romania :x

mika3014

PreviousNext

Return to Sugestii si reclamatii