Imputernicire

Aceste mesaje vor fi mutate in curand in categoriile potrivite.

Moderators: bitihacy, clau

Postby Liviu-Iulian » Thu Mar 25, 2010 9:29 pm

Am si eu nevoie de o informatie, poate voi stiti:
Ce fel de procura trebuie facuta pentru ca o persoana sa ma reprezinte (semneze in locul meu) indiferent de situatie?
Ex 1: masian va ramane in tara iar in caz de vreo belea , persoana imputernicita de mine sa rezolve problema
Ex 2: am un credit si doresc sa il lichidez, persoana imputernicita de mine paote inchide contul?
Ex 3: daca am nevoie de un cazier de aici din tara, persoana respectiva imi poate scoate un cazier?
Cam atat altceva nu imi vine in minte, oricum ati inteles ideea, vreau ca o persoana sa ma reprezinte mai pe peste tot

Liviu-Iulian
Active

Postby ribanna » Thu Mar 25, 2010 9:34 pm

Liviu-Iulian wrote:Am si eu nevoie de o informatie, poate voi stiti:
Ce fel de procura trebuie facuta pentru ca o persoana sa ma reprezinte (semneze in locul meu) indiferent de situatie?
Ex 1: masian va ramane in tara iar in caz de vreo belea , persoana imputernicita de mine sa rezolve problema
Ex 2: am un credit si doresc sa il lichidez, persoana imputernicita de mine paote inchide contul?
Ex 3: daca am nevoie de un cazier de aici din tara, persoana respectiva imi poate scoate un cazier?
Cam atat altceva nu imi vine in minte, oricum ati inteles ideea, vreau ca o persoana sa ma reprezinte mai pe peste tot

stiu eu, ca am facut cateva!te duci la notar si ceri procura pentru fiecare chestie in parte.se poate totul acum daca platesti!succes

ribanna
Active

Postby bogdanbf » Thu Mar 25, 2010 10:17 pm

Liviu-Iulian wrote:Am si eu nevoie de o informatie, poate voi stiti:

Problema principala e ca procurile nu sunt pe durata nedeterminata. Dupa aia in cazul problemei cu masina, persoana e ami bine sa fie chiriasul masinii si in contractul de inchiriere specifici ca o imputernicesti sa se ocupe de toate. Inchirierea se paote face pe 1 leu/luna ca sa nu platesti impozit.

Din cate stiu cazier se paote face si aici.

Despre procuri e bine sa nu te stresezi prea tare pentru ca le poti face si aici, fie la ambasada, fie la notari.

Atentie, pentru banca procura trebuie sa fie fantastic de explicita pentu ca banca o sa caute sa te mulga cat mai mult si o sa-ti caute nod in papura sa-ti lase contul deschis, lucru care echivaleaza cu ceva comisioane.
Blog de emigrant in Cipru

Ubi bene, ibi patria!

bogdanbf
Active

Previous

Return to Arhiva mesaje vechi: 2005-2010