Masina din Romania in Cipru

Drumul cu avionul sau masina. Transport de pachete.

Postby Liviu-Iulian » Mon Nov 23, 2009 10:32 am

Multumesc inca odata g_timotheou pentru raspunsurile prompte.
Voi sta cuminte in banca mea atunci in cazul cu acesta :D

Liviu-Iulian
Active

Postby g_timotheou » Mon Nov 23, 2009 6:50 pm

Liviu-Iulian wrote:Multumesc inca odata g_timotheou pentru raspunsurile prompte.
Voi sta cuminte in banca mea atunci in cazul cu acesta :D

Buna Liviu,
Imi pare bine ca ai inteles si ma bucur ca ai luat in considerare ce am scris .

g_timotheou
Active

Postby Liviu-Iulian » Tue Nov 24, 2009 1:48 pm

Totusi revin cu alte intrebari:
care ar fi taxele care trebuiesc platite la o masina cumparata din cipru?
road tax este aceasi chestie cu asigurarea masinii?
MOT este de fapt ITP-ul la noi?
in afara de aceste taxe ce mai trebuie platit? masina fiind deja inmatriculata in cipru, banuiesc ca nu mai trebuie platita nici o alta taxa de inmatriculare.
Am vazut ca as gasi masini acceptabile la pret chiar si acolo
http://www.cyprus-trader.com/MITSUBISHI ... 11053.aspx
http://www.cyprus-trader.com/Toyota_Sta ... 10830.aspx

Liviu-Iulian
Active

Postby shatulina » Tue Nov 24, 2009 3:36 pm

...masini bune gasesti si pe www.bestcypruscar.com :wink:
Why not buying cosmetics online, it's fast and easy.
www.beauty4alls.com

shatulina
Moderator

Postby longbou » Tue Apr 20, 2010 1:41 am

totusi,
nu a inmatriculat nimeni o masina din Marea Britanie aici?

ma intereseaza daca nu mai sunt alte taxe, sau alte piedici precum cea cu adusul masinii prin partea turca

longbou
Active

Postby SPF » Tue Apr 20, 2010 7:14 am

AM inmatriculat eu masina din UK.

Faci asa:

Vii cu masina pana in Grecia, cu cheltuielile aferente, nu le mai pun la socoteala.

Pui masina pe feribot in Grecia la firma Salamis ca baietii sunt monopolisti. Costa 455 de euro.

Iei avionul si vii in Cipru. Minim 150 de euro pentru doua persoane daca rezervi din timp.

Platesti in Cipru taxe portuare cam 250 de euro cu tot cu spagi si bani negri (fara chitanta).

Te duci la vama in termen de x zile (mie mi-au dat termen 20 de zile) sa faci importul masinii. M-a costat 450 de euro pentru ca am agent vamal care nu mi-a luat niciun ban, altfel ii dai si lu' ala 100 de euro.

Te duci si faci MOT, emisii de noxe (diferit de MOT) si te prezinti la ministerul transporturilor sectia inmatriculari sa o inmatriculezi. Platesti taxa de inmatriculare. Eu am platit 280 de euro.

Masina a fost un Salon cu motor Diesel de 1,6 litri, emisie de CO2 - 135 grame/km. An 2007.

Formule de calcul pentru taxa de inmatriculare si vamala se gasesc pe site-urile guvernului. Cine are nevoie o sa ii dau linkuri acum nu mai am timp.

SPF

Postby longbou » Tue Apr 20, 2010 5:58 pm

SPF wrote:Pui masina pe feribot in Grecia la firma Salamis ca baietii sunt monopolisti. Costa 455 de euro.

la mine nu cred ca e cazul ca vreau sa o pun pe vapor din Anglia sau Romania, astfel scutesc si cheltuielile de transport pana in Grecia

SPF wrote:Platesti in Cipru taxe portuare cam 250 de euro cu tot cu spagi si bani negri (fara chitanta).

taxele portuare trebuie sa le platesc, mi se pare cam mult 250, dar asta e
SPF wrote:Te duci la vama in termen de x zile (mie mi-au dat termen 20 de zile) sa faci importul masinii. M-a costat 450 de euro pentru ca am agent vamal care nu mi-a luat niciun ban, altfel ii dai si lu' ala 100 de euro.

pentru import ce taxe sunt?
eu nu am auzit nici in Romania de asa ceva. poate ai adus masina pana sa intram in Uniune, si ai platit vama, dar vad ca masina e 2007,
iar spaga in Cipru eu nu am dat.
singurul loc unde am auzit ca se mai da spaga este la M.O.T. daca nu e buna masina, dar si acolo tot strainii i-au invatat pe ciprioti, ca ai sa vezi mii de masini care cad tablele de pe ele si au M.O.T valabil

SPF wrote:Formule de calcul pentru taxa de inmatriculare si vamala se gasesc pe site-urile guvernului. Cine are nevoie o sa ii dau linkuri acum nu mai am timp.

poate iti faci timp sa pui si ce link=uri ai tu ca eu nu am decat:
www.pafosfinder.com/road-tax-registration-tax.htm
si nu stiu in ce masura este de actualitate

longbou
Active

Postby SPF » Tue Apr 20, 2010 7:41 pm

Ce ai tu este taxa de inmatriculare. Pe langa asta trebuie sa mai platesti taxa vamala (excise duty).

Nu, nu este abrogata pentru ca Cipru este in UE. Ea exista si Cipru plateste amenzi la UE din cauza asta.

http://www.mof.gov.cy/mof/customs/Custo ... enDocument

Pentur motor pana la 1650cc taxa este acceptabila. Peste 1650cc este de 7 ori mai mare. Vezi fisierul excel si ai sa intelegi.

SPF

Postby longbou » Tue Apr 20, 2010 9:54 pm

Ciprul plateste amenzi pentru ca percepe taxa de prima inmatriculare, si in curand o sa primeasca si Romania daca nu renunta la taxa asta

Cipru nu poate risca sa-i dea astia afara din comunitate ca ei sunt mare importator

longbou
Active

Postby SPF » Wed Apr 21, 2010 7:11 am

Ok, vad ca nu ma crezi ca platesti si taxa de inmatriculare si taxa vamala.

Eu mi-am adus masina acum in Ianuarie 2010. Succes la inmatriculare.

SPF

PreviousNext

Return to Transport Romania-Cipru