Preturi in 2010: Romania versus Cipru

Unde este mai scump, in Romania sau in Cipru? In analiza dvs, tineti cont de nevoile diferite specifice fiecarui loc, nu comparati doar preturile sau salariile, rupte din context.

Preturi in 2010: Romania versus Cipru

Postby Diana_73 » Sat Jul 10, 2010 2:41 pm

Salut! Tot eu va stresez! :) Sper sa nu va supar prea tare...
Daca nu vi-i cu suparare, m-ati putea ajuta sa imi fac o idee cum sint preturile la alimentele de baza in Cipru? Ca sa va faceti si voi o idee despre cam ce e in Romania la ora asta, o sa va dau mai jos preturile la alimentele de baza in euro. :)
Sa incep asadar:
- ulei de floarea-soarelui intre 1,10-1,25 euro/litru (dap, stiu ca sporeleo nu se foloseste prea mult in Cipru, dar asa, de chestie, poate mai maninca cineva cartofi prajiti)
- faina : 0,5-0,75 euro/kg
- zahar: de la 0,95 euro /kg
- orez: intre 1,10 si 3 euro/kg
- oua : 0,3 euro la supermarket, 0,11 euro la piata/bucata
- piine: de la 0,24 lei o franzela de 350 g
- carne de porc: intre 3,5 euro/kg si 8 euro, functie de magazin si tipul carnii
- carne de vitel intre 4,25 euro/kg si 14,20 euro/kg
- lapte: de la 0,90 euro/litru la magazin
- brinza: telemea proaspata de oaie de la piata: 3,78 euro/kg; telemea veche de oaie: 5,20 euro/kg. La supermarket: 2,83 euro/400 grame. Brinza de vaca am vazut-o si la 2 euro/400 grame
- pasta de tomate: de la 1,10 euro/borcan 800 grame
- cascaval: de la 7,5 euro /kg in sus
- ceapa: 0,35 euro/kg
- morcov: 0,35 euro/kg
- cartofi: 0,5 euro/kg

Bine, eu am dat aici preturi in mare si la produse de o calitate cit de cit acceptabila... Cum e in Cipru?
Voi gatiti acasa sau mincati pe fuga pe unde va vine mai bine? Cum e mai ok din punctul acesta de vedere?
Domnia sta in ceea ce stii, nu in ceea ce detii.

Diana_73
Active

Re: Preturi in 2010: Romania versus Cipru

Postby longbou » Sun Jul 11, 2010 2:04 am

salut!
o sa incerc sa-ti raspund eu, cu toate ca sunt barbat, si poate nu ma pricep foarte bine de unde sa cumpar
dar ce pot sa-ti spun este ca aici preturile difera putin si intre supermarketuri

eu iau ca referinta preturi de la carrefour si de la o frutarie (magazine care le am langa mine si cand ma trimite sotia dupa ceva fug acolo ca gasesc ce vreau)
mentionez ca la carrefour nu sunt cele mai mici preturi, dar nici preturi de magazin de coltul strazii (a se citi cele mai mari)

- ulei de floarea-soarelui 4-5 euro 3 litri
- faina : aproximativ 1 euro
- zahar: 1-1,2 euro
- orez: intre 1,5 si 3 euro
- oua : 0,15 euro/bucata
- piine:1,5-2 euro painea de 1 kg
- carne de porc: intre 3 euro/kg si 5 euro,
- carne de vitel intre 8 euro/kg si 12euro/kg
- lapte: de la 1,25 euro/litru la magazin
- brinza: este mai mult feta si haloumi si preturi intre 5,5si 8 euro
- pasta de tomate: 2,5-3 euro/borcan 800 grame
- cascaval: de la 5 euro /kg in sus
- ceapa: 0,8 euro/kg
- morcov:1,2-1,5 euro/kg (aici nu sunt sigur, dar parca asa tin minte)
- cartofi: 0,8 euro/kg

binenteles preturile sunt aproximative
in momentul cand vii aici iti faci niste locuri de unde cumperi de obicei si poti gasi mai ieftin, sau.... daca vrei sa te rupi in figuri poti gasi si mult mai scump
eu am pus niste preturi de referinta

prima impresie pe care o ai este ca preturile sunt cam la fel, dar totusi nu e chiar asa, putinul ala care este peste pretul din Romania se cunoaste, sau sunt si alimente unde este diferenta mai mare (ex. dovleceii ultima data erau 1.95 euro/kg)
in schimb nu simti prea tare diferenta,
in momentul cand muncesti pe 1000 euro (sa zicem) si dai 2,5-3 euro pe o inghetata la cornet nu e asa o mare problema, dar gandeste-te sa dai 10 ron pe un cornet in tara

in afara de asta aici taxele la masini sunt destul de mari (asigurare si taxa de drum)

daca te mai putem ajuta cu ceva... o facem cu placere
:)
Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.

longbou
Active

Postby Diana_73 » Sun Jul 11, 2010 12:21 pm

Long, multam fain! Salutari sotiei tale. :) Si felicitari ca te duci la cumparaturi!
Eu n-am reusit sa il il conving pe al meu sa faca piata singurel in 10 ani, insa speranta moare ultima!
Mda, sa te spargi in figuri ca iti cumperi usturoiul de la nu`s ce magazin e semnul inteligentei supreme! Oh, Doamne! :?
Noroc ca nu sufar de greturi de-astea, altfel eram un om mort! :lol:
Intr-adevar preturile sint mai mari - eu fac cumparaturile si nu ma duc la magazine scumpe unde gasesc aceeasi marfa la pret cel putin o data si jumatate, ca nu fur banii si nici nu ii fac cu ciocanul. Sint convinsa ca se simte diferenta de preturi - si se simte destul de tare - de-aia cred ca in momentul in care o sa venim o sa imi iau o geanta plina cu semnite diverse, sa imi fac gradina in ghivece. :lol:
Na, nu intentionez eu sa imi fac propria recolta de cartoafe, insa banuiesc ca nu gasesc leustean pe toate drumurile. :roll: Si o sa imi iau si cutiile cu condimente, ca am sa-mi ajunga pentru doua vieti si pun pariu ca in Cipru sint semnificativ mai scumpe.
La dovlecei am avut si eu un soc cind am fazut in supermarket dovlecei italienesti, de-aia cu coaja verde intens, bostanei de fite numiti zucchini, la 1,80 euro/kil, in timp ce cei romanesti se gaseau la piata de la +0,35 lei/kg si in supermarket de la 0,60 euro/kg.
Cu preturile la faina si zahar cred ca nu o sa mai prestez prajituri prea des. :)
Ce voiam sa va mai intreb: in Grecia exista piete asemenatoare celor de la noi, le zice laiki, unde vin producatorii si vind; in Cipru nu exista, toata lumea cumpara de la market/supermarket?
A, si cit e carnea de miel, de pui si pestele?
Va intreb pentru ca, va zic sincer la noi in casa cei mai multi bani se duc pe mincare si ... tigari. :oops: Si as fi vrut sa imi fac o idee la cam cit o sa ajunga cheltuielile lunare medii cu mincarea.
Sa aveti o zi buna, dragilor!

Diana_73
Active

Postby longbou » Mon Jul 12, 2010 2:23 am

sunt si piete cu producatori, eu stiu numai una, dar nici nu m-am interesat prea tare deoarece preturile sunt aceleasi ca la frutarie
carnea de miel fresh 10-15 euro
pui fresh 3-8 euro
pestele, mi-e greu sa-ti spun ca e diversitatea mai mare, dar un peste bunicel este 8-10 euro
cand spun bunicel, ma refer la un peste fara oase, mai mare, dar nu te gandi la morun, nisetru, etc
in schimb, poti sa iei carne congelata mai ieftin
de exemplu:
miel si vaca 4-5 euro
pulpe pui 1,6-2 euro (la bax de 10 kg)
peste 4-5 euro (am gasit chiar somon la 5 euro congelat)

tigarile obisnuite 2,80-2,90
kent, marlboro aproape 4 euro

preturile care ti le-am spus sunt in Nicosia, s-ar putea ca in Paphos sa fie mai ieftine, nu cu foarte mult, dar am inteles ca acolo si chiriile, si masinile sunt mai ieftine

si cu gradina din ghivece eu zic sa te mai gandesti, ca sunt magazine romanesti unde gasesti cam ce nu au ei in magazine, intradevar nu gasesti leustean verde, dar gasesti uscat
si curand o sa-i invatam sa manance romaneste, deja am vazut mici la un magazin de-al lor (nu foarte reusiti), cimbru si malai intr-o retea de supermarketuri (smart) ca sa nu mai vorbesc de seminte
deja o firma de-a lor impacheteaza seminte
Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.

longbou
Active

Postby bogdanbf » Mon Jul 12, 2010 10:41 am

Gasesti leustean verde in carrefour :D marar, patrunjel si telina la fel.

Despre condimente as zice sa nu-ti faci griji. In carrefour sortimentul este foarte-foarte variat (ma refer la borcanelele alea care dau gust mancarurilor)

As vrea sa corectez putin postarea lui longbou (no offence) cu un mic amanunt: preturile foarte mici de aici reflecta mai mereu calitatea. Malaiul e 1 euro/punga de un kg in supermarketuri, dar ce iese din el nu se cheama mamaliga. Faina de grau la fel... nu-ti creste nici daca pui cantitate cu 30% mai mare de drojdie.
Oua, marimea M(ediu) sunt 1,24 euro/caserola de 6 bucati
Cele XL sunt cam 1,45-1,55euro/caserola de 6 bucati. (n-am calculat pretul pe bucata daca iau cofrag de 30 de oua ca ma deprima sa vad frigiderul ticsit de oua)
Cremwursti (9 sau 10 buc) - 2.3 euro
Mere - 1.2 euro (0,89 euro la Global cand e reducere)
Struguri - 1,2 euro acum ca a inceput sezonul, iarna sunt cam 2,3-3 euro/kg
Apa imbuteliata - 2-2,5 euro/bax de 6x1,5litri
Bere - 4-4.5 euro/bax de 6x0,33
sucuri - 2-2,5 euro/bidon de 1,5 litri (coca-cola, fanta etc)

Trebuie sa ami iei in calcul ca "Nu numai cu paine traieste omul", dar una peste alta, daca veniti amandoi si o sa aveti serviciu amandoi (am inteles ca esti casatorita), nu-ti face griji, o sa va descurcati fara probleme.

PS: Eu stau in Limassol, preturile sunt luate urmarind promotiile din Carrefour si Global Discount (un fel de Plus de la noi).
Blog de emigrant in Cipru

Ubi bene, ibi patria!

bogdanbf
Active

Postby Diana_73 » Tue Jul 20, 2010 5:07 pm

Long, ce e "frutaria"? Cumva o natie de aprozar de pe vremuri? Preturile sint intr-adevar mult mai mari la miel, de exemplu, cu pestele de apa dulce oricum nu batem nici unul dintre noi. M-ai dat pe spate cu tigarile, la 4-5 euro pachetul e clar ca trebuie sa ne lasam de fumat, altfel dam faliment, mai ales ca noi fumam mult prea mult, chiat si 3-4 pachete pe zi amindoi.
Am inteles, Bogdan. :) Din pacate in tara preturile nu reflecta intotdeauna calitatea, mai ales de cind e la moda specula pe fata. Condimente la borcan nu folosesc, au prea multi aditivi, le evit pe cit pot de mult...
Si slava Domnului ca nu imi place mamaliga :)

Diana_73
Active

Postby bogdanbf » Tue Jul 20, 2010 7:19 pm

prin condimente am vrut sa zic ierburi (sau alte alea) uscate (marar, patrunjel, leustean etc), fara conservanti. Nu ma refeream la Mggai, Konr sau alte "delikat"-uri.

Frutaria e celebrul Legume-fructe din Romania, dar mai gasesti de obicei si alte cateva pe langa astea.

Ubi bene, ibi patria!

bogdanbf
Active

Postby Diana_73 » Tue Jul 20, 2010 7:30 pm

Bogdan, am acasa tot ce vrei si nu vrei, cardamom, garam masala, sapte natii de piper, tispe de anason, de-ti sta mintea-n loc! Nu vrei sa stii, barbata-miu zice ca nu-s sanatoasa, am 3 curtii imense cu cu vrei si ce nu vrei, le iau cu mine! Mararul, patrunjelul, leusteanul, oregano si telina deja sint "τα βασικά". :) Sint genul de femeie-hirciog, vreau sa am de toate, ca daca ma loveste inspiratia miezul noptii si vreau sa produc ceva, sa n-am cu ce?! Imposibil! :lol: :lol:
Blogul de emigrant e al tau? Daca da, felicitari! Pacat ca nu mai scrii...

Diana_73
Active

Postby bogdanbf » Tue Jul 20, 2010 7:53 pm

merci! nu prea am avut timp in ultima vreme dar ma chinui sa-mi fac. Si de pe forum am lipsit o vreme si cu bucurie am gasit multi utilizatori noi...

Ubi bene, ibi patria!

bogdanbf
Active

Postby vlad iosif » Thu Jul 29, 2010 2:53 pm

wow ce informat esti te pricepi nu gluma,uite o sa ajung si eu prin nicosia pe sapt viitoare am contract acolo nu stiu cum o sa ma descurc ca stau prost cu engleza ..poate o sa am nevoie de ajutor sau mai mult ca sigur..dak poti lasa pe privat un nr.de tel sa te pot suna cand ajung acolo,nu ar fi rau..o zi faina

vlad iosif

Next

Return to Nivelul de trai si cheltuieli Romania vs. Cipru