Ma puteti ajuta cu niste informatii?

Aceste mesaje vor fi mutate in curand in categoriile potrivite.

Moderators: bitihacy, clau

Ma puteti ajuta cu niste informatii?

Postby MIRELA CEAUSU » Sat Aug 21, 2010 12:06 am

Va salut pe toti cei ce participati la intretinerea acestui forum. Felicitari!
Este pentru prima data in viata mea de roman, cand vad cu ochii mei, cum oameni (romani) care nu se cunosc fizic, se ajuta cu atata bunavointa.
Vreau sa va spun ca eu familia mea a decis ca anul viitor,dupa ce termina fata noastra liceul, sa venim in Cipru.
Alegerea acestei tari am luat-o dupa ce niste prieteni dragi s-au stabilit acolo si ne-au vorbit in termeni foarte frumosi despre aceasta tara.
Ne-am zis: decat sa ne irosim restul vietii noastre si vietile copiilor nostrii intr-o tara fara viitor, mai bine ne incercam norocul in alta parte.
Asta este pe scurt povestea noastra.
Dorim sa ne deschidem o cafenea, in care sa servim in afara de ceai, cafea, etc. si diverse alte specialitati pe care noi romanii, obisnuim sa le facem in casa (le voi pregati eu).
Intrebarea mea este: ce formalitati trebuie indeplinite pentru realizarea aceasta?
Vrem sa cumparam un local, dar ne trebuie o firma. Exista avocati, contabili sau firme specializate pentru asa ceva?
Ne trebuie cetatenie sau numai drept de rezidenta?
Foarte important, am prefera o zona turistica, dar nu o batem in cuie.
Daca are cineva cunostinta despre acest subiect, va rog luminati-ma. Si niste adrese de mail de la agentii imobiliare, daca se poate.
Astept cu interes raspunsurile voastre.
Va doresc sa fiti sanatosi cu totii si va doresc numai bine si va multumesc pentru ajutor.

MIRELA CEAUSU

Re: Ma puteti ajuta cu niste informatii?

Postby bogdanbf » Sat Aug 21, 2010 8:13 pm

Deci, in primul si in primul rand va trebuie o firma de tipul .Ltd (SRL in Romania).
Pentru asta va puteti adresa unei case de avocatura care se ocupa de toate formalitatile pentru deschiderea ei. Nu va trebuie cetatenie.
Apoi o sa va trebuieasca spatiul. Aici sunt 2 variante: Inchiriati unul si il amenajati voi (scump) sau cumparati afacerea de la cineva care vinde (aeros, adica nu cumperi ceva fizic ci doar niste amenajari si afacerea in sine... asta va poate ajunge putin mai ieftin si in plus nu dureaza prea mult amenajarile).

In momentul in care va decideti sa deschideti o cafenea trebuie sa va faceti un plan de afaceri solid. Zic asta pentru ca Cipru traieste din turism si asta inseamna si servicii, implicit cafenele si localuri de nu-ti vine sa crezi. Numai in Limasol, oras cu populatie de aprox. 150.000 de locuitori sunt 3 Starbucks-uri, nenumarate Costa Cafe si multe altele. Ca restaurante sunt prezente marea majoritate a francizelor importante de la Fast-food pana la Grill&shit :)

Nu zic ca nu e loc pentru fiecare, dar trebuie sa fiti cu bagare de seama ca sa nu va pierdeti economiile (eu am patit-o cand m-a mancat in <ur sa fac afaceri in Romania).

Trebuie sa mai aveti in vedere ca pentru o astfel de afacere trebuie sa prindeti din plin sezonul turistic, asta insemnand ca la 1 Aprilie sau 15 cel tarziu trebuie sa fiti deja deschisi.

Si inca o chestie... Daca vrei ca aceasta locatie sa fie cu specific romanesc trebuie sa ai in vedere ca marea majoritate a romanilor nu prea obisnuiesc sa frecventeze cafenelele. Deasemenea cam tot ce e cu specific aici este si foarte piperat si asta poate ca-i indeparteaza pe romani de localurile si magazinele cu specific.

Iti doresc multa bafta si chiar as dori sa reusesti pentru ca la anul cand realwahl o sa mai organizeze o intalnire sa avem un loc al nostru :P
Blog de emigrant in Cipru

Ubi bene, ibi patria!

bogdanbf
Active

Postby MIRELA CEAUSU » Sat Aug 21, 2010 8:20 pm

Multumesc frumos, ''bogdanbf''.
Imi doresc din suflet sa va intalnesc pe toti cei care v-ati pastrat omenia si altruismul.
Numai bine,

MIRELA CEAUSU

Postby dannydanny » Sun Aug 22, 2010 3:03 pm

Cum zicea si bogdanbf este tara turistica, deci, faci bani doar o perioada a anului. Asta daca deschizi pe litoral. O Juma de an sunt inchisi. Trebuie sa-ti asiguri traiul cealalta jumate de an. Cum? Daca deschzi in Nicosia treburile sunt altfel, dar e concurenta. De, e capitala. Ca la Bucuresti. Bafta. Oricum, daca deschizi ceva, nu o face pentru romani. Dai faliment. Fa cu profil cipriot. Ce cauta ei, ca doar ei au banii, nu? Si nu se uita la ei cand mananca.

dannydanny
Active

Postby MIRELA CEAUSU » Sun Aug 22, 2010 4:59 pm

Multumesc DannyDanny pentru sfat. Voi tine cont de el.
Numai bine,

MIRELA CEAUSU

Postby SPF » Thu Aug 26, 2010 8:06 pm

Cipriot sa vina la o cafenea romaneasca? Ori se duce la o cafenea unde bunicul lui se cunostea cu bunicul patronului cafenelei, ori se duce la o cafenea de firma: Gloria Jeans, Costa Cafe, Starbucks.

Dar ma rog, nu sunt banii mei si cine nu risca nu pierde, dar nici nu castiga. Sunt banii vostri, go for it.

Cand am venit eu in Cipru nu exista niciun magazin romanesc. Si dupa vreo 2 ani s-au deschis simultan vreo 5 magazine in Nicosia. La vreo 3 luni s-au inchis 3 din alea 5.

Fiti cu multa bagare de seama. De ce nu veniti aici sa munciti cativa ani cum face toata lumea si sa vedeti voi exact ce afacere ar merge?

SPF

Postby longbou » Fri Aug 27, 2010 1:20 am

ce numai in Nicosia sau inchis magazine?
peste tot s-au inchis
poate a fost dorinta de a se imbogati peste noapte, poate ghinion, poate proasta gestionare
nu se pot explica motivele
dar unde sa muncasca?
nu vezi ca pe zi ce trece se imputineaza locurile de munca?
si cipriotii speculeaza asta si ofera salarii de nimic
Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.

longbou
Active

Postby realwahl » Fri Aug 27, 2010 10:52 am

longbou wrote:nu vezi ca pe zi ce trece se imputineaza locurile de munca?
si cipriotii speculeaza asta si ofera salarii de nimic

Tocmai de aceea, consider ca aceasta perioada este propice pentru deschiderea unei afaceri. Mana de lucru este ieftina, iar daca ai un plan bun si nu cauti imbogatirea peste noapte, cred ca se poate reusi.

Cu toate acestea, sunt de acord cu SPF: cred ca ar fi mai bine sa veniti in Cipru si sa cunoasteti realitatea locala cel putin cateva luni/un an. Sfaturi puteti primi pe forum, insa nu stiu cat sunt de "realiste" si daca persoanele care le dau (inclusiv eu) le-ar pune in practica daca ar fi in locul vostru.
Be the change you wish to see in the world. (Mahatma Ghandi)

realwahl
Site Admin

Postby bogdanbf » Fri Aug 27, 2010 5:28 pm

longbou wrote:ce numai in Nicosia sau inchis magazine?
peste tot s-au inchis

Magazinele romanesti practica uneori niste preturi de te sperie. Nu dau exemple pentru ca nu asta e scopul, dar uneori produsele au adaos de peste 200% si asta oricat de scump ar fi transportul nu se justifica.
Sa va dau un exemplu: In Flea Market, un pet de 1,5 litri de Boresc se vinde cu 1 euro, la magazinul romanesc e 1,2 euro iar la periptero e 1,5 euro. Oare credeti ca aia care vand cu un euro vand in pierdere? Eu zic ca nu. Cand au inceput sa aduca bere Usurs a costat 2 euro la periptero (o doza de 0,5 litri) Acum e 1,2 dar in Flea market mai gasesti si cu 1,1 sau chiar 1.
Toti cei care fac afaceri cu produse romanesti cred ca romanul arunca cu bani ca sa manance un mic sau sa ragaie o bere romaneasca. Uite ca nu-i chiar asa si tocmai de aia au dat faliment... s-au hapsanit.

@Mirela: daca vrei sa te apuci de o afaere aici nu te baga in alimentatie publica pentru ca nu se fac averi din asta si cum zicea si SPF, traditia este ami importanta decat gustul cafelei sau amenajarile localului. La fel si la mancare. Daca vrei sa activezi in piata serviciilor, cauta sa aduci ceva nou... Multa bafta inca o data!
Blog de emigrant in Cipru

Ubi bene, ibi patria!

bogdanbf
Active

Postby MIRELA CEAUSU » Sun Aug 29, 2010 1:12 am

Va multumesc inca o data la toti pentru sugestii.
Nu vreau sa ma imbogatesc; eu in acest moment am tot ce-mi trebuie, dar vreau sa scap de ''golania'' asta de tara.
Nu mai suport mitocania si marlania de care ma lovesc zilnic.
Vreau sa traiesc si sa-mi castig painea intr-o tara unde oamenii nu uita bunul simt acasa.
Asta vreau.
Va doresc numai bine la toti si astept mesaje in continuare.

MIRELA CEAUSU

Return to Arhiva mesaje vechi: 2005-2010