cu masina de RO in Cipru?

Drumul cu avionul sau masina. Transport de pachete.

Re: cu masina de RO in Cipru?

Postby bogdanbf » Thu Mar 24, 2011 9:25 pm

eu te-as sfatui sa nu risti!
Poti intra, dar nu cred ca dinspre zona ocupata pot veni si sa nu fie probleme. In fine, e masina ta si e dreptul tau, dar eu nu prea as risca. In plus o sa iti fie cam greut cu volanul pe partea stanga...

Multa bafta, drum bun si pune poze de pe drum!
Blog de emigrant in Cipru

Ubi bene, ibi patria!

bogdanbf
Active

Postby realwahl » Fri Mar 25, 2011 4:59 pm

Daca nu ai plecat inca, printeaza-ti si mailul, ca sa il ai la tine. Nu se stie niciodata...
Be the change you wish to see in the world. (Mahatma Ghandi)

realwahl
Site Admin

Postby Andrusk » Sun Apr 10, 2011 1:03 pm

salut dj15exy ,zi ce ai facut, cum ai ajuns si ce trebuie sa faci sa poti sta pe perioada mai lunga cu masina din tara,fara sa o inmatriculezi, sau daca o inmatriculezi ce trebuie sa faci exact si cat te costa.?!
asteptam rasp

Andrusk
Interested

Postby longbou » Wed Apr 27, 2011 11:59 pm

de ajuns a ajuns sigur ca i-am vazut masina la Agia Napa
Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.

longbou
Active

Postby godshone » Fri May 24, 2013 4:47 pm

a mai intrat careva cu masina inmatriculata in alta tara .. prin agios dometios? ca eu am sunat azi la cacanarii aia la vama si mi au zis ca n am voie ... dar culmea acum o luna un prieten a intrat cu masina inmatriculata pe slovacia ........ se da vreun permis ceva .... trebuie sa vin in cateva zile cu o masina de anglia inmatriculata pe bulgari ... precizez ca locuiesc in ayia napa si am afacere acolo de 2 ani si am mai folosit vama dar cu masina de cipru .... multumesc !!!

godshone
Active

Postby longbou » Sat May 25, 2013 12:02 am

daca esti rezident mi se pare ca nu iti da voie deloc, ei spun ca trebuie sa inmatriculezi masina aici, si ei nu inmatriculeaza masini aduse prin partea turca.
ca turist mi se pare ca ai voie sa circuli 3 luni, dar nu sunt sigur.

in schimb, cand a fost la Kolokotronis dupa niste piese am vazut un ford mondeo cu numere de Bucuresti si cu urme de sigilii pe ea, deci fusese confiscata si era dusa la dezmembrat.
l-am intrebat pe seful de acolo ce e cu masina aia si mi-a zis ca nu are documente (enesi harti)
pentru cine nu stie la kolokotronis se dezmembreaza masini pt piese sh

@godshone
iti zic ca poate nu stii, din Kirenia este autostrada pana la Famagusta si poti trece acolo din partea turca in partea greaca
adica este punct de frontiera, nu trebuie sa treci prin Nicosia, scurtezi drumul cu vreo 50km cred

longbou
Active

Postby godshone » Sun May 26, 2013 9:00 pm

merci frumos... mai mi au zis cativa de vama aia sa nu mai intru prin agios dometios ... faza e ca ei nu stiu ca sunt sau nu rezident .. le zic ca sunt turist ....dracu sa i ia numai legi tampite si acolo .... si vin si cu cainele ... un pitbull cu toat eactele in regula , cusca microcip , vaccinuri tot .. sper sa n am probleme ....ca astia aplica legea dupa cum s au trezit !!!

godshone
Active

Postby godshone » Sun May 26, 2013 9:03 pm

stii cumva cu precizie cum se numeste punctul de frontiera din famagusta .. ca sa l bag pe gps ..mc

godshone
Active

Postby longbou » Mon May 27, 2013 3:57 am

godshone wrote: faza e ca ei nu stiu ca sunt sau nu rezident .. le zic ca sunt turist

cand vorbesti de "ei" te referi la vamesii ciprioti?
daca da, atunci sa stii ca te inseli, si iti zic asta cu siguranta ca eu am avut o experienta neplacuta in aeroportul din Larnaca, unde in baza buletinului mi-au aratat foaia galbena.
ca erau prosti si ei de fapt cautau pe altcineva cu numele meu, e alta poveste, dar cand au bagat datele mele in calculator le-a iesit ca sunt rezident.

godshone wrote:stii cumva cu precizie cum se numeste punctul de frontiera din famagusta ..

sorry, dar nu mai stiu cu exactitate, o singura data am trecut pe acolo, dar cred ca este pe undeva pe aici ca imi aduc aminte ca am mers pe drumul Famagusta-Larnaca, in orice caz nu mi-a fost greu sa gasesc drumul.
referitor la GPS nu stiu ce harti ai dar stiu ca am patit-o in partea turca, dar in Nicosia, unde GPS-ul imi arata ca pot trece prin orice straduta care facea legatura intre partea greaca si turca.
pana la urma a iesit un politist/vames (ca nici nu mai stiu ce era) turc cu o fituica in mana pe care era desenat drumul de la punctul respectiv pana la vama din Agio Dometius.
fituica era trasa la xerox, deci nu am fost singurul prost care orientandu-ma dupa GPS nu mai stiam sa ajung acasa.
oricum turcii te ajuta, in masura in care te poti intelege cu ei, ca stau mai prost la capitolul engleza, si eu am fost cu masina inmatriculata aici, adica puteau sa zica: da-l draq de grec (ca nu mi-au cerut buletinul sa vada ca nu sunt grec)

o sa ma uit si in GPS-ul meu ca dupa experienta care am avut-o in Nicosia, probabil ca am pus punctul de frontiera din Famagusta ca POI, dar nu sunt sigur si nici nu sunt acasa cateva zile.

longbou
Active

Postby godshone » Sat Aug 03, 2013 1:34 pm

salut ... nu poti trece pe la punctul de frontiera din famagusta decat daca ai masina de cipru ....... ps. imbecilii din nicosia nu te lasa sa intri cu animale dinspre partea de nord..... o spun ptr cei ce poate vor sa aduca cu ei animalele de acasa .... oricum ciprul e pe duca .... si o merita tiganii astia nespalati ai analfabeti .. ca prea multe impresii au .... vreau sa i vad la noi in tara sa sufere asa =))))))))) nu stiu ce mi a placut anul trecut dar anul asta e praf praf ... e prima data in viata mea cand abia astept sa treaca sezonul si sa plec de aici .... de la aceste primate din ayia napa ..... peace !!! care aveti drum pe aici .. va astept la salon: www.paradisetattoo.ro - 99084063 - longbou , daca vrei putem sa vb ...! bafta !!!

godshone
Active

Previous

Return to Transport Romania-Cipru