site-forum pentru membrii romani

Discutii care nu au legatura cu comunitatea romanilor din Cipru.

site-forum pentru membrii romani

Postby kerkira » Thu Jan 23, 2014 3:05 pm

As dori sa imi fac un forum. Sunt de putin timp aici, in Cipru, mai exact in Larnaca lucrez intr-un hotel. Scriu de mult timp pe blogul unui amic, dar acum mi-a venit idea sa fac un forum care sa aiba si un blog, dar de data aceasta sa fie proiectul meu. Nu ma pricep foarte bine la informatiile tehnice. Stiu ca, in mare imi trebuie scriptul acesta de forum, in rest, as vrea sa fie cat mai multi membrii dupa care vreau sa imi monetizez site-ul, sa il dezvolt ca sa fac si bani. Detalii legate de cum ar trebui sa aleg un host nu prea stiu. Am cautat si online dar, in speranta ca mai sunt cunoscatori pe acest forum, cer niste idei si sfaturi. Vreau sa fie pentru toti romanii plecati exclusiv in aceasta insula dar si pentru romanii de acasa. Imi puteti sugera o firma romaneasca de servicii sau ma ajutati cu niste sugestii nu prea costisitoare ca sa imi am forumul online cat mai repede?

kerkira
Interested

Re: site-forum pentru membrii romani

Postby realwahl » Thu Jan 23, 2014 4:42 pm

Bun venit pe forum.
Intrebarea ta imi suna a "vreau sa fac concurenta acestei activitati (forum), insa nu stiu cum, ma puteti ajuta?". Cred ca 90% dintre proprietarii unei activitati ar fi deranjati de o astfel de intrebare si probabil multi mderatori/administratori de forum ar sterge direct un astfel de topic. Insa pe mine, cunoscand realitatea din Cipru, ma face sa rad! Apropos, tu kerkira, zici ca vrei sa faci un forum. Cum ai reactiona la o astfel de postare? Nu e o intrebare retorica, deci te rog sa raspunzi.

Daca doresti sa faci un forum pentru a AJUTA PE CEILALTI ROMANI din Cipru, atunci o poti face chiar aici.
Daca doresti sa faci un forum pentru a CASTIGA BANI DIN EL... te sfatuiesc sa te mai gandesti. Stai linistit, nu este o amenintare, e un sfat de la un webmaster care are mai multe site-uri in portofoliu, unele mai profitabile si altele mai putin. Gandeste-te in primul rand la faptul ca numarul romanilor de pe insula, deci a potentialilor vizitatori, a scazut f. mult si e in scadere. In plus, numarul romanilor care vin acum pe insula pt. prima data (deci au mare nevoie de info) e aproape zero.
In al doilea rand, uite-te un pic la "ce reclame sunt pe site": reclame generice (Adsense) si un banner catre Cabinetul Stomatologic al Dr. Cristian Onisim. Vrei sa stii cat plateste dansul pt. acest banner, intreaba-l, caci daca iti zic eu, nu o sa ma crezi. In aceste conditii, iti pot spune ca daca l-as fi facut ca business, ar fi fost demult falimentar, pentru ca nu a avut vreodata incasari mai mari de 50E/luna, si asta cand i-a mers f. bine!!! Probabil te gandesti ca "eu voi reusi sa il monetizez mai bine decat tine", tot ce se poate, iti doresc succes, dar inainte intreaba si pe altii (gen bogdanbf, compy, dannydanny sau infocipru.cabanova.ro), cat castiga din "afacerea" asta.
Bineinteles, daca tu cunosti firme dispuse sa plateasca pt. publcitate online adresata romanilor din Cipru, atunci "go ahead" (sau pune-ma in legatura cu ei si iti dau comision!), insa altfel, mai gandestete.

Daca totusi doresti sa mergi mai departe, eu nu pot sa iti recomand o firma de webdesign, caci eu fac lucrurile singur. In principiu va trebui sa iti cumperi hosting (folosesc si recomand Arvixe(4$/luna) sau ceva din Ro, incepand cu 1E/luna) si domeniu (.com la circa 10E/an sau .ro la 30E one time - daca nu e inclus). Scriptul de forum si blog le poti instala direct din interfata de administrare de la hosting, and you are ready to go!

PS: daca mai stiti si alte bloguri/site-uri dedicate Romanilor din Cipru, puteti sa le mentionati aici, pentru a avea o imagine clara a realitatii.
Be the change you wish to see in the world. (Mahatma Ghandi)

realwahl
Site Admin

Postby kerkira » Mon Jan 27, 2014 12:36 pm

Multumesc! In primul rand multumesc pentru raspunsul foarte prompt. In al doilea rand as dori sa calmez apele, nu urmaresc o concurenta cu forumul acesta sau cu un altul. Nu va cunosc, nu cunosc de-a fir a par nici acest forum. Stiu ca romanii nu mai vin in aceasta zona, cunosc situatia. M-am informat si am discutat cu niste amici care au legatura cu domeniul tehnic si care, intamplator, cunosc mediul cipriot. Eu imi doresc un proiect prpriu. Am puinctat, expres, ca sa se inteleaga clar ca vreau ca site-ul sau forumul sa fie pentru toti romanii, nu doar cei din Cipru sau diaspora, ci mai ales pentru cei din Romania. Nu va iau nici clientii si nici posibilii membrii. Intocmai cum spuneti, daca nu se castiga mult din nu trebuie sa ca faceti griji. Oricum, apreciez si va sunt recunoscator pentru informatii. Ma gandeam si eu la parteneriat, insa nu am nici macar continutul blogului sau un web designer... nu m-am gandit la cine imi va oferi hosting sau unde sa imi inregistrez domeniul web, desi am vorbit cu cei da la Claus Web.ro, firma romaneasca de servicii web, firma cu experienta in domeniu. Inteleg ca considerati o neobrazare sa intreb, dar v-ati impacientat inutil. Daca aveti atata experienta, credeam ca nu e o problema sa-mi dati niste idei generale legate de un site, care nu e in concurenta cu al dumneavoastra si nici mai bun, mai ales ca nu a aparut nici macar online. Eu va spun, sincer, sa va linistiti si sa nu va faceti griji inutil!

kerkira
Interested

Postby realwahl » Tue Jan 28, 2014 4:54 pm

Fiti linistit(a), ca nu m-am impacientat si nici nu imi fac griji pentru o potentiala concurenta. Dealtfel ati vazut ca am incercat sa va ajut cu un sfat, acolo unde ma pricep.

Spor la treaba cu site-ul si daca mai aveti intrebari/nevoie de ajutor, intrebati si vom incerca sa va ajutam, daca google nu reuseste sa raspunda satisfacator!
Be the change you wish to see in the world. (Mahatma Ghandi)

realwahl
Site Admin

Postby kerkira » Tue Jan 28, 2014 5:09 pm

Ok, va multumesc pentru amabilitate si disponibilitate. Numai bine va doresc si o zi cat mai frumoasa sa aveti si dumneavoastra!

kerkira
Interested

Return to off-topic